Štýl

Prieskumy ukázali, čo je krása: Vy sa cítite byť krásna?

"Krása je veľmi relatívny pojem a pre každého môže znamenať niečo iné. No podľa najnovších prieskumov sa jej podstata dá vyjadriť veľmi stručne."

, 7. marca 2013 16:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Charakterizovať slovo krása, a zvlášť ženská krása, je veľmi ťažké. Pre každého to totiž môže byť niečo iné. Preto sa značka Dove rozhodla, že zistí, ako ženy vnímajú vlastnú krásu a krásu ostatných žien v ich okolí. Výsledky naznačujú, čo krása vlastne je. Je to pocit, ktorý má žena sama zo seba. Problémom je to, že len máloktorá je so sebou samou spokojná. Vždy sa to ale dá zmeniť.

Máloktorá vidí vlastnú krásu


Z prieskumov krásy a náhľadov na krásu na vzorke žien vo veku 18 - 64 rokov vyplynulo, že iba 4 % žien sa cítia byť krásnymi. Prieskum realizovaný na celom svete ďalej poukázal na to, že až 54 % žien priznalo, že samy sú si najväčšími kritikmi svojej krásy. Až 32 % z nich tvrdí, že tlaky na to, aby vyzerali krásne, na seba vyvíjajú samy.

Prieskum odhalil aj paradox vnímania krásy, až 80% žien totiž vidí krásu svojich kamarátok a známych, na sebe samých však nič krásne nevidia. Paradoxom tiež je, že až 72 % žien si myslí, že každá žena má potenciál byť krásna, pričom si v tomto smere uvedomujú dôležitosť starostlivosti o seba samé, svoju pokožku, vlasy... Napriek tomu vyše polovica týchto žien priznala, že samy pre seba nerobia to, čo si myslia, že by mali a priznávajú, že by sa samy sebe mali venovať viac. Až 73 % žien navyše priznalo, že spokojnosť s vlastnou krásou je pre nich dôležitým faktorom prispievajúcim k pocitu šťastia.

Čo sa vám na sebe najviac páči?


Keď sa pýtali žien, čo sa im na ich tele najviac páči, väčšina z nich ostala v šoku. Ženy na túto otázku nevedeli reagovať. Skúste si ju položiť vy – čo sa vám na vašom tele najviac páči? Prišli ste na niečo?

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
„Predstavte si ženu – úspešnú vo svojom odbore, s vysokou erudíciou a bohatými skúsenosťami, ktorá dokázala vyvážiť pracovnú rolu a rolu matky. Realizuje sa, práca ju napĺňa, má harmonický vzťah, ale... vnútorne ju zožiera, že nemá konfekčnú veľkosť S ako väčšina žien v prostredí, v ktorom sa pohybuje. Vie, že si sama sebe podráža nohy, ak posudzuje svoju hodnotu podľa hmotnosti, ale tlak okolo nej je nemilosrdný a plný narážok na to, že je oproti dámam s veľkosťou S o dve veľkosti bucľatejšia,“ hovorí koučka Janette Šimková. Poznáte aj vy ten pocit?

Všade okolo nás je reklama, ktorá všetky malé odchýlky považuje za chybičky krásy. Žiadne vybočenie nie je akceptovateľné. Potom sa žena na seba pozrie do zrkadla a hoci je nádherná, nie je taká, ako videla v časopise. A sebavedomie klesá. Ako dodáva Janette Šimková: „Neraz je pre ženy zložité prestať samé seba neustále definovať podľa nejakých kritérií a manipulačných povier – či už pred sebou, alebo pred ostatnými. S porovnávaním prichádzame o vnútornú spokojnosť, avšak nie vždy si to uvedomujeme.“

Ku kráse stačí tak málo


Prvoradý je pocit, ale samozrejme je dôležitá aj starostlivosť o seba. Treba sa na seba prestať pozerať tými kritickými očami a nájsť niečo, na čom treba postaviť svoju krásu. Keď sa psychicky so všetkým vyrovnáte, môžete začať so starostlivosťou o telo a pleť. A tá ani zďaleka nie je zložitá.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
„Prvoradá je hygiena kože. Dnešný aktívny spôsob života vyžaduje pomerne časté umývanie tela. Pre uchovanie zdravej pokožky je nevyhnutné, ale samotná voda naň nestačí. Nečistotu rozpustnú v tukoch čistou vodou odstrániť nemožno. Aby sa nečistoty oddelili a zmyli z povrchu kože, musia sa použiť látky s obsahom čistiacich zložiek,“ hovorí dermatologička MUDr. Michaela Blaško.

Podľa nej je dôležité nielen samotné sprchovanie, ale aj výber vhodných kozmetických prostriedkov. Vhodné sú vraj sprchovacie gély s vhodným obsahom pH a s hydratačným komplexom. Po sprche sa má pokožka vždy hydratovať. „Pokožka si maz vytvára aj prirodzene, ale práve v dôsledku častého umývania je dôležité pomôcť jej dodať ho zvonku – premasťovaním, krémovaním,“ hovorí MUDr. Blaško.

Ilustračné foto Foto: TASR
Rovnako je podľa jej slov dôležité každý deň umývať pokožku tváre a dodávať jej hydratáciu. Netreba zabúdať ani na vlasy. „Pri výbere šampónu je dôležité, aby sme vedeli, aký typ vlasov máme – suché, mastné, s lupinami alebo iným problémom. Nevhodný výber šampónu môže vlasom uškodiť,“ hovorí MUDr. Blaško a dodáva: „Vlasy je dôležité šampónovať po celej ploche. Nesmieme zabúdať ani na pokožku hlavy, ktorú si pri umývaní vlasov treba premasírovať, čím zabezpečíme lepšiu cirkuláciu krvi a stimulujeme mazové žľazy k činnosti.“

Vyzerá to tak, že ku kráse stačia naozaj len dva kroky. Jednoduchá pravidelná starostlivosť a dobrý pocit z vlastnej krásy.

Komentáre