Štýl

Móda ako unesená z čarovného rozprávkového sveta

"Z modeliek sa stali víly, ktorým na perách a vo vlasoch pristávali motýliky."

, 23. septembra 2012 6:00
Foto: TASR
Velikán svetovej módy Giambiattista Valli preniesol svet módy do krásnej rozprávky, modelky premenil na víly, ktorým na perách alebo vo vlasoch pristávali motýliky. Kolekcie haute couture majú byť predsa v prvom rade umením, ktoré postaví publikum zo sedadiel. A tento cieľ taliansky módny návrhár určite naplnil.

Giambattista Valli bol už od detstva predurčený k tomu, aby sa stal módnym tvorcom. Keď mal päť rokov, farebne si prekresľoval moderátorov čiernobielej talianskej televízie a snažil sa odhadnúť, aké farby na sebe môžu mať. Od tej doby sa mu podarilo prejsť veľmi dlhú cestu, ale jeho meno teraz svieti na módnej oblohe spolu s ostatnými svetovo uznávanými značkami.

Módu zaviedol do rozprávkových krajín


Kolekcie Haute Couture majú byť viac umením ako módou. Módne ateliéry majú ukázať svoje najlepšie zručnosti a vyzdvihnúť svoje schopnosti, ktorým prikladajú najvyšší význam. Majú kombinovať tie najšpičkovejšie látky a dopĺňať ich tak, aby z nich luxus doslova kričal. Tieto kolekcie majú byť niečím, čo ľuďom vyrazí dych a spôsobí im obrovský estetický zážitok.

Giambattistovi Vallimu je cieľ haute couture určite jasný. Pripravil kolekciu, ktorou zaviedol módu do rozprávkových krajín. Svoje modelky premenil na krásne kvetinové víly a tváre im zahalil do lístkov. Atmosféru, ktorá z nich čarovne dýchala, doplnil motýlikmi. Tie niektorým modelkám pobozkali zahalené pery, iným žiarili vo vlasoch. Atmosféra bola nenahraditeľná a dokonale dopĺňala modely, ktoré taliansky módny návrhár vytvoril v kolekcii haute couture pre jeseň a zimu 2012/2013.

Skromné farebné kombinácie pôsobili bohato


Giambattista Valli nepotreboval všetky možné farby sveta, aby vytvoril krásnu kolekciu. Stačilo mu zamerať sa na dve – červenú a zelenú, ktoré kombinoval a vytváral im rôzne akcenty. Aj v tom sa prejavuje jeho umenie – stačí mu málo, ale dokáže z toho vytvoriť veľa.

Foto: TASR
Keď chcel svoje dve základné farby posilniť a zvýrazniť, pomohol si malým množstvo čiernej a fialovej. Čiernu kombinoval najmä s červenou a fialovú pridával v jemnom množstve k zelenej.

Len jeden jediný model celej tejto kolekcie je inej farby. Je to dlhá róba, ktorú pripravil v ružovej farbe. Vrchnú časť zdobí veľký asymetrický volán a odhaľuje jedno rameno.

Kombinoval aj materiály


Jeho kolekcia nie je kombináciou mnohých farieb, ale za to je kombináciou viacerých materiálov. Na niektorých modeloch sa pohral takým spôsobom, že ozdobil rovnakými vzormi rôzne tkaniny a spojil to do jedného modelu. Výsledok pôsobil veľmi sviežo a dodával kolekcii nenahraditeľný štýl.Vzory na jeho modeloch sú doslova kvitnúce, módny návrhár sa pri ich tvorbe nechal uniesť do ríše kvetov. Nádherným spôsobom vytvárajú dojem kvitnúcej záhrady.

Kolekcia je naozaj „vysokým krajčírstvom“


Giambattista Valli dokázal, že mu vysoké krajčírstvo nie je cudzie. Vytvoril luxusnú kolekciu, z ktorej dýcha sviežosť, jemnosť a čarovnosť. Kombinácie materiálov a farieb pôsobia luxusne, no zároveň veľmi romanticky. Atmosféru doplnili nielen motýle na ústach a vo vlasoch modeliek, ale aj šperky, ktoré vyzdobil aj inými prírodnými motívmi ako vínovými listami, chrobákmi, a dokonca aj hadmi.

Komentáre