Štýl

Ľubovnianske múzeum prichádza s prednáškou Femme fatale v podhradí

"Účastníci prednášky budú mať možnosť zoznámiť sa s menej známymi aspektmi života žien v tradičnom spoločenstve prevažne spišského vidieka v 19. storočí."

TASR, 2. decembra 2020 14:03
Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Palkovič

Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni organizuje v piatok (4. 12.) o 19.00 h online prednášku Femme fatale v podhradí v podaní etnologičky Kataríny Babčákovej z Ľubovnianskeho múzea. Témou je postavenie ženy v tradičnej ľudovej kultúre a jeho odraz v symbolike odevu, etikete, cykle sviatkov a spoločenstve.

Ako uviedla pre TASR Babčáková, účastníci prednášky budú mať možnosť zoznámiť sa s menej známymi aspektmi života žien v tradičnom spoločenstve prevažne spišského vidieka v 19. storočí. „Prezentácia sa dotkne tém matrimoniálneho cyklu, symbolických rolí ženy ako dievčaťa, dievky, mladuchy, matky, vdovy v rodinnom i kalendárnom obradovom cykle,“ ozrejmila Babčáková.
V areáli nad mestom Stará Ľubovňa sa nachádzajú objekty premiestnené z regiónov Spiša a Šariša. Ľubovniansky skanzen patrí k najmladším na Slovensku, verejnosti bol sprístupnený v roku 1985. Foto: TASR Simona Ivančáková

Podľa jej ďalších slov predstaví i vnímanie špecifických schopností žien spoločenstvom, správanie žien v súvislosti so súdobými normami a tradičnou etiketou. Taktiež priblíži symboliku ženského princípu v ornamentike a málo známu tému communitas "ženského sveta" reflektovaného v obradoch, obyčajach i folklórnych prejavoch.

Online prednáška sa uskutoční cez Google Meet. Záujemcovia sa môžu nahlásiť na e-mail info@hradlubovna.sk.


Komentáre