Štýl

Láska cez internet? Záleží na tom, aké typy ľudí tam stretnete

"Ste online? A hľadáte si partnera? Na internete to niekedy je možné, len si treba dávať pozor na niektoré typy ľudí."

, 22. októbra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Na čo presedieť celý večer za barovým pultom a pohľadom hľadať niekoho schopného a vhodného do budúcnosti, keď si stačí sadnúť za počítač, nájsť vhodnú internetovú zoznamku a vypísať si profil. Niektorí sa pri tejto vete zhrozia, iní si povedia, že je to úplne normálne, pretože vzhľadom na pracovné a iné povinnosti je to najjednoduchšia a najrýchlejšia forma zoznamovania.

„Myslím si, že tento spôsob zoznamovania nemožno hodnotiť ako dobrý alebo zlý, ale ako jeden zo spôsobov, ktorý má svoje výhody aj nevýhody. Dôležité je, aby zoznamujúci sa o nich vedel a počítal aj s možnými rizikami. Osobné zoznamovanie je určite vhodnejší spôsob,“ hovorí o internetovom zoznamovaní sa psychiatrička MUDr. Zuzana Šalingová.

Aké typy ľudí tam nájdete?


Mnohí majú ešte predsudky a v súvislosti s internetovým zoznamovaním sa si predstavia len zúfalých jedincov zničených depresiou alebo takých, ktorí hľadajú dievčatá pod zákonom, ktoré na internete tvrdia, že majú 18 rokov.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
V dnešnej dobe to tak ale nefunguje. Ľudia v návale pracovných povinností nemajú čas chodiť po vonku a zoznamovať sa, preto volia takúto formu. Nechcú predsa, aby celý život bol ich jediným spoločníkom vlastný tieň.

Psychiatrička MUDr. Zuzana Šalingová ľudí na internetových zoznamkách charakterizuje takto:
„Myslím si, že v dnešnej dobe tento spôsob zoznamovania využívajú takmer všetky typy ľudí. Všeobecne možno povedať, že veľkú skupinu tvoria ľudia introvertní, sociálne uzavretejší, s problematickým nadväzovaním akýchkoľvek medziľudských vzťahov, ľudia neistí sami sebou. Vyhľadávajú to však aj všeobecne ľudia zvedaví, vyhľadávajúci dobrodružstvo aj dávku napätia a neistoty, ďalej ľudia zaneprázdnení, pre ktorých je to jednoduchá a pohodlná forma zoznamovania sa.“

Každý trochu prifarbí, trochu utají, trochu zveličí


Internetové zoznamovanie má tú nevýhodu, že nemôžete nikomu úplne veriť. Každý človek na sebe niečo nemá rád. To niečo si môžete všimnúť pri osobnom kontakte, ale na internete si to nevšimnete. Ľudia vo svojich profiloch nehovoria vždy úplnú pravdu a informácie o sebe mierne skresľujú. Niektorí klamú minimálne, ale môže sa stať aj to, že pri osobnom stretnutí toho človeka vôbec nespoznáte, pretože bude úplne iný, ako o sebe tvrdil.

Ilustračné foto Foto: TASR
„Určite je medzi nami množstvo takých, ktorí vedia o svojich negatívach, ktoré im spôsobujú problém v nadväzovaní vzťahov. Tento problém skúšajú obísť istou mierou anonymity. A určite sú medzi nimi aj takí, ktorých len jednoducho z rôznych dôvodov baví hrať sa na niekoho iného,“ tvrdí psychiatrička MUDr. Zuzana Šalingová.

Môžete si s človekom písať roky, ale či klame, nezistíte. Na to potrebujete osobné stretnutie. Je však bezpečné stretnúť sa s niekým, o kom nemáte ani tušenie, či vás neklame?

„Riziko stretnúť sa s týmto človekom určite je, pretože medzi záujemcami okrem dobre štruktúrovaných osobností môžu byť aj ľudia s rôznymi psychickými poruchami vážnejšieho i menej vážnejšieho charakteru,“ hovorí psychiatrička MUDr. Zuzana Šalingová. Keď si to tak zoberiete, takýchto ľudí môžete stretnúť ale aj na ulici či v potravinách.

Kto hľadá, nájde


Keď si vyhľadáte na internete zoznamky, nájdete ich množstvo. Niektoré vám ponúknu životnú lásku, iné to majú pestrejšie a môžete na nich hľadať aj ľudí s rovnakým profesijným zameraním alebo záľubami, aby ste si mali s kým meniť informácie a rozprávať sa.

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Takto si priateľov hľadajú mnohí na internetovej zoznamke Stretni.sk. Jej zakladateľ, Samuel Schlarmann, tvrdí: „Na Stretni.sk ľudia najčastejšie hľadajú partnera, partnerku. Okrem toho tu nájdete veľa ľudí, ktorí hľadajú niekoho na spoločné aktivity, športy, dovolenku. Treťou skupinou sú ľudia, ktorí sa chce profesijne zoznámiť.“

Takže ak nemáte s kým hrávať tenis alebo ísť na lyžovačku, môžete si niekoho nájsť na internete.

Môže to mať dobrý koniec


Mnohí ľudia si živým príkladom toho, že láska cez internet naozaj existuje. Našli si touto formou partnera alebo partnerku a žijú si šťastným a spokojným životom.

Peter, 29 rokov: „S Jankou som sa zoznámil pred viac ako rokom. Bol som pracovne dosť vyťažený. Za tmy som odchádzal do práce, za tmy som sa vracal domov. Nemal sa veľa času na to, aby som sa chodil po večeroch baviť. Bola to asi sobota alebo nedeľa večer, prihlásil som sa na Facebook a vyskočila mi tam reklama na Badoo.com, tak som na to klikol, aby som zistil, čo to je. Bol som dosť skeptický, keď som videl, že je to zoznamovací portál. Ale povedal som si, že bude aspoň zábava a zaregistroval som sa. Hneď mi tam niekto vybehol, tak som napísal iba takú klasickú frázu, že ahoj, pekný večer. Janka mi hneď odpísala a tým sa začala naša komunikácia. Vždy sme si mali čo povedať, teda napísať, a asi po týždni sme sa stretli v autobuse, tak sme sa dali do reči. Neskôr sme zistili, že sme boli susedia a možno sme sa obchádzali na ulici. Ja osobne si myslím, že to má zmysel, ak tam človek ide s dobrým úmyslom, to znamená zoznámiť sa s ľuďmi a popísať si o veciach, ktoré nemáme ani komu povedať, pretože je taká doba a stále sa len naháňame. Keď sme sa s Jankou stretli, tak som sa z Badoo.com odhlásil.

Komentáre