Štýl

Kolekcia Fera Mikloška je oslavou nielen krásy a luxusu

"Módny návrhár oslavuje 15 rokov od založenia svojej značky novinkami."

, 23. septembra 2012 8:00
Hodvábna plesová róba vytvorená pre herečku Zdenu Studenkovú pri príležitosti Plesu v opere 2008. Foto: Zdenko Hanout
Najprestížnejší slovenský módny návrhár Fero Mikloško predstavil svoju výročnú kolekciu Couture na jeseň a zimu 2012/2013 počas Bratislava Fashion Weekend. „Je to druhá časť mojej výročnej kolekcie a keďže je to jeseň a zima, sú tam samozrejme kabáty, koktejlové šaty, večerné šaty,“ hovorí Fero Mikloško.

Publiku predstavil nadčasovú klasiku v luxusnom prevedení. Na móle zavládla čierna farba, ktorú si návrhár obľúbil: „Výrazné farby mám stále rád. V poslednom období som si ale čiernu obľúbil natoľko, že jej dávam prednosť pri tvorbe šiat na každú príležitosť. S výnimkou svadobných. Je to proste moje menej farebné obdobie. Ale určite nie bez lesku a flitrov.“

Kolekcia MIKLOSKO FASHION DESIGN na jeseň a zimu 2012/2013 Foto: Zdenko Hanout
Z materiálov využil najmä buklé a vlnu, ale aj jemnejšie materiály ako hodváb a duchese. Ozdobné detaily tvoria exkluzívne francúzske čipky.

Spomienky vyvolali exkluzívne archívne modely


Kolekcia Couture pozostáva z 15 exkluzívnych modelov. Prezentovali ju aj stálice slovenskej modelingovej scény, ktoré spája s kariérou Fera Mikloška osobný vzťah a ich profesionálne začiatky. Publiku predviedli päť úchvatných kúskov z archívu značky MIKLOSKO FASHION DESIGN, ktoré boli vytvorené pre rôzne osobnosti na rôzne príležitosti.

Jedným z týchto modelov boli červené hodvábne šaty s volánovým topom, ktoré vytvoril pre moderátorku Adelu Banášovú na fotenie Fashion Kalendára 2008. Predviedol aj hodvábnu plesovú róbu vytvorenú pre herečku Zdenu Studenkovú pri príležitosti Plesu v opere 2008. Všetky tieto modely aj s popisom, pre koho boli vytvorené, nájdete vo fotogalérii.Doplňujúcim pozadím boli fotografie z exkluzívneho Fashion Kalendára 2007 a 2008, ktorý vznikol v réžii dvoch uznávaných osobností a priateľov Fera Mikloška – zosnulého vizážistu Alexa B. Hromeka a fotografky Petry Ficovej.

Novinkou je pánska móda


Novinkou pod existujúcou značkou bolo predstavenie pánskej kolekcie, ktorou návrhár potvrdil svoje postavenie na slovenskej módnej scéne. Je spojením súčasných, ideálnych kombinácií pre mestských, moderných a sebavedomých mužov.

Kolekcia MIKLOSKO FASHION DESIGN na jeseň a zimu 2012/2013 Foto: Zdenko Hanout
„Pánska kolekcia je ladená v tmavých farbách ako aj celá kolekcia. Išiel som skôr do klasiky ako do extravagancie. Keďže je to moja prvá pánska kolekcia, nechcel som z toho robiť divadlo, preto je to skôr striedmejšie. Strihovo je jednoduchšia doplnená detailmi,“ vyjadril sa o svojej kolekcií Fero Mikloško.

Pánska kolekcia bola obohatená o ešte jednu zaujímavosť. Fero Mikloško mal vytvorené aj vlastné topánky, čo je druhou novinkou, ktorú po 15 rokoch svojej kariéry prináša. „Topánky mi navrhla Veronika Habalová, ktorá študuje obuvný dizajn v Poľsku. Topánky tvorí už osem rokov, ale teraz dostala väčšiu príležitosť sa prezentovať. Tieto topánky sú veľmi exkluzívne, nádherné a trafila sa presne do môjho vkusu,“ hovorí Fero Mikloško.

Opäť myslel aj na doplnky


Bižutériu tvorí už päť rokov a ani v tejto kolekcii nechýbali doplnky. Priniesol najmä masívne náhrdelníky tmavších farieb, manžetové náramky, veľké náušnice a brošne. Bižutéria je tvorená najmä z drobných kryštálov osadených do tvaru ruží, olistených konárikov, kruhových a špirálových ornamentov.
Kolekcia MIKLOSKO FASHION DESIGN na jeseň a zimu 2012/2013 Foto: Zdenko Hanout

Ako vyzerá vlastný šatník módneho návrhára?


„Môj osobný šatník? Flitrový a čierny! A v posledných sezónach určite! Kombinácia matných, pololesklých a výrazne ozdobených materiálov je v mojom ponímaní ideálna kombinácia pre mužov. Viac ako kombinovanie farieb sa mi páči spájať rôznorodé materiály a efekty v jednej alebo dvoch farbách, prípadne tón v tóne. Úzke a voľnejšie strihy sa dajú nosiť spoločne veľmi elegantne na rôzne príležitosti a pôsobia pritom stále mužne. A hlavne tak trochu inak, ako všetci ostatní,“ dodáva Fero Mikloško.

Komentáre