Štýl

Klobúkové kreácie, na ktoré potrebujete odvahu

"Extravagantné pokrývky hlavy z dielne írskeho dizajnéra si podmanili nielen londýnsky fashion week."

Tatiana Uličná, 25. septembra 2012 6:00
Philip Treacy predviedol svoje extravagantné kreácia počas londýnskeho fashion weeku. Foto: TASR/AP Photo
Meno Philipa Treacyho je pre všetkých módnych znalcov synonymom klobúku. Prečo? Tento rodený Ír pravidelne navrhuje klobúky pre celú britskú smotánku, vrátane kráľovskej rodiny či mnohých celebrít.

Kráľovská rodina si bez neho neškrtne


Lady Gaga ho považuje za boha, britská kráľovská rodina mu leží pri nohách. Kto je to? Predsa írsky klobúkový dizajnér Philip Treacy. Že vám toto meno nič nehovorí? Len si skúste spomenúť na kráľovskú svadbu. Ako prvé sa vám zaiste z pamäti nevynoria nádherné čipkované šaty vojvodkyne od zosnulého McQueena, ale extravagantné klobúkové kreácie prítomných dám. A práve tie má na svedomí na prvý pohľad nenápadný Ír.

Philip Treacy predviedol svoje extravagantné kreácia počas londýnskeho fashion weeku. Foto: TASR/AP Photo
Írsky dizajnér prvýkrát svoje diela predstavil na londýnskom fashion weeku. Celkovo po 13 rokoch sa jeho extravagantné kúsky vrátili na prehliadkové móla. Niet sa čo čudovať. Keď vás naplno vyťažuje kráľovská rodina, lepšie povedané jej nežnejšia časť, čo je to predvádzať svoje modely na „nejakých“ fashion weekoch.

Bez Lady Gaga ani Treacy nezajagá


Dizajnér si na otvorenie prizval svoju priateľku, americkú speváčku Lady Gaga. A tak bolo o šou postarané. Lady Gaga pred nedávnom „šokovala“ svet videom, v ktorom si v priamom prenose zafarbila vlasy fádnou hnedou farbou. Mnohým by sa zdalo, že speváčka tým dala extravagantnému imidžu „zbohom“, no na prehliadke neostala svojej povesti nič dlžná. Predviedla sa zahalená do neónovo ružového závoja, ktorý sa nápadne ponášal na odev, aký nosia moslimské ženy. V ďalšom unikátnom outfite sa chvíľu na to objavila priamo po boku Treacyho v klobúčiku, ktorý by zaiste okúzlil aj Včielku Maju.

Prehliadku otvorila Lady Gaga. Foto: TASR/AP Photo
Žiadne obnažená telá, presvitajúce materiály či vulgárne strihy. Treacy dáva prednosť netradičným tvarom, materiálom či drahým kameňom. Vie, ako šokovať a nestratiť pritom noblesu a eleganciu. Pre svoju prehliadku si zásadne vybral modelky tmavej farby pleti, ktorých klobúkové kreácie dopĺňali outfity z osobného šatníka Michaela Jacksona, medzi ktorými nechýbala ani slávna červená koženka z videoklipu "Thriller". Dizajnér tak vzdal poctu kráľovi popu nielen ako spevákovi, tanečníkovi , ale aj ako módnej ikone.

Luxus, ktorý nie je pre každého


Niektoré Treacyho kreácie si teda zaslúžia poriadnu dávku guráže. Ak teda radi vzbudzujete pozornosť a prekvapivé pohľady okoloidúcich vám dvíhajú sebavedomie, tieto skvosty sú pre vás ako stvorené. Sám návrhár o svojich klobúkoch tvrdí, že sú lacnejšou alternatívou plastickej operácie. Ak vaša peňaženka zíva prázdnotou, na tieto milé klobúčiky radšej zabudnite. Ceny za tieto strašidelno-roztomilé kreácie sa pohybujú od tisíc eur vyššie.Zrodenie kráľa klobúkov


Philip Treacy už v detstve pociťoval blízkosť k móde. Ako malé dieťa rád pozoroval svadby, ktoré pre neho boli malou módnou šou. Hoci pochádzal z deviatich súrodencov, študoval na prestížnych školách, ako sú National College of Art and Design v Dubline či Royal College of Art v Londýne. Svoj prvý butik otvoril v roku 1994 a svoju prvú módnu prehliadku rok pred tým, v roku 1993. Spolupracoval s mnohými svetoznámymi návrhármi, napríklad Alexandrom McQueenom, Karlom Lagerfeldom či s Donnou Karan. Dnes medzi jeho stále zákazníčky patria okrem kráľovskej smotánky, Lady Gaga, Sarah Jessica Parker a Dita von Teese.

Komentáre