Štýl

Jeden z najextravagantnejších umelcov Salvador Dalí by mal 120 rokov

"Svoje najpôsobivejšie obrazy plné iracionality či zobrazenia výstrednej sexuality vytváral už v 30. rokoch minulého storočia. Spolupracoval zo známymi menami ako Sigmund Freud či Luis Buňuel."

TASR, 11. mája 2024 9:37
Ilustračný obrázok Foto: TASR - Roman Hanc

Patril k najextravagantnejším európskym výtvarným umelcom 20. storočia. Vo svojom surrealistickom období vytvoril najpôsobivejšie diela ako Rozplývajúci sa čas, Zrod voľnej túžby, Horiaca žirafa či Predtucha občianskej vojny.

V sobotu (11. mája) uplynie 120 rokov od narodenia Salvadora Dalího, geniálneho španielskeho maliara, sochára, ilustrátora, filmára, fotografa, tvorcu filmových kostýmov a dekorácií.

Salvador Felipe Jacinto Dalí i Domenech sa narodil 11. mája 1904 v katalánskom meste Figueras. Často sa spája so surrealizmom. K tomuto smeru však oficiálne patril len do roku 1937, keď ho André Breton pre príliš akademický štýl maľovania a obdiv k vláde španielskeho diktátora Franca vylúčil zo skupiny parížskych surrealistov.

V 30. rokoch minulého storočia vytvoril Dalí svoje najpôsobivejšie obrazy plné iracionality či zobrazenia výstrednej sexuality. Medzi najznámejšie patria napríklad Staroba Wiliama Tella, Rozplývajúci sa čas, Zrod voľnej túžby, Horiaca žirafa alebo Predtucha občianskej vojny.

Z tohto obdobia je známa aj Dalího spolupráca s krajanom a filmovým režisérom Luisom Buňuelom. Spoločne vytvorili unikátne surrealistické filmy Andalúzsky pes (1928) a Zlatý vek (1930).

Na vysvetlenie či obhajobu svojich obrazov si Dalí inšpirovaný psychoanalytikom Sigmundom Freudom vytvoril vlastnú paranoicko-kritickú metódu. "Ja nemaľujem obrazy, iba fotografujem svoje sny a nočné mory," hovoril o svojich dielach výstredný umelec.

Maliarske nadanie sa u Dalího prejavilo už v útlom detstve. Ako 15-ročný mal prvú výstavu, po ktorej v roku 1921 odišiel študovať do Madridu na maliarsku akadémiu. Z akadémie ho v roku 1924 vylúčili pre extravagantné správanie a vyhlásenie, že na škole nie je nikto taký kompetentný, aby ho mohol skúšať.

V roku 1929 mal samostatnú výstavu v Paríži, ktorá zaujala André Bretona, zakladateľa a hlavnú postavu francúzskeho a svetového surrealizmu. Ten ho ešte v tom istom roku prijal do skupiny surrealistov.

Rok 1929 mal pre Dalího veľký význam aj v osobnom živote. V Cadaqués ho totiž navštívili spisovatelia Breton a Paul Eluard spolu s manželkou, ruskou emigrantkou Jelenou Ivanovnou Diakonovou, známou ako Gala. Tá urobila na maliara veľký dojem rovnako ako on na ňu. Gala opustila básnika Eluarda, s ktorým sa o tri roky rozviedla a začala žiť s o desať rokov mladším Dalím.

ilustračný obrázok Foto: TASR - Roman Hanc

Komentáre