Štýl

Čo sa stane s Temperance Brennanovou zo seriálu Kosti?

"Dej naberá rýchly spád. Temperance Brennanová pokračuje vo svojej práci a dostáva sa do zaujímavých situácií."

, 30. októbra 2012 13:00
Foto: Slovart
Neúprosná Temperance Brennanová odhaľuje jeden zločin za druhým. Z televíznych obrazoviek nám ukazuje, v čom spočíva práca forenzných antropológov. Nemyslite si, že je to len seriál a takto to v skutočnosti nefunguje. Za celým dejom stojí spisovateľka Kathy Reichs, ktorá je sama forenznou antropologičkou.

Vie, o čom píše


„Pôvodne som sa chcela zamerať na antické kostry a venovať sa špeciálne im. Potom som ale svoj záber zmenila a začala som sa venovať forenznej antropológii,“ tvrdí Kathy Reichs. Svoje skúsenosti z tejto oblasti pretavila do knižnej podoby. Začala písať knihy, ktorých hlavnou postavou bola Temperance Brennanová. A z tejto postavy sa stala seriálová hviezda.

Od vedy k písaniu


Forenzná antropológia je zložitá veda, v ktorej neexistuje absolútne žiadny priestor pre omyl. Kathy Reichs o nej hovorí: „Mám rada toto odvetvie, pretože je relevantné. Môže skutočne ovplyvniť niekoho život. Ak máte identifikovať telo niekoho, kto nejakej rodine chýba, musíte byť presný. Svojim tvrdením máte totiž neskutočný dopad na život tej rodiny.“

Forenzná antropológia a písanie kníh sa k sebe veľmi nehodia. No Kathy Reichs našla cestu, ako tieto dve oblasti prepojiť. „Ako profesorka antropológie musím písať. Predtým, ako som sa začala venovať fikcií, som teda písala odborné štúdie a články. Sú to ale určite dve rozdielne veci, písať odborné štúdie a písať fikciu. Nechcela som však robiť stále to isté, mám rada rozmanitosť, keď som chvíľu profesorka, chvíľu antropologička a chvíľu sedím doma v teplákoch a píšem knihy,“ hovorí Kathy Reichs.

Temperance Brennanová žije už dlho


„Svoju prvú knihu fikciu som napísala v roku 1994. Vtedy som usúdila, že písať stále len odborné štúdie je pomerne nudné, preto som prešla na fikciu. Zafungovalo to, pretože som v podstate porozprávala svoj vlastný príbeh, ktorý som vložila do postavy Temperance Brennanovej,“ tvrdí Kathy Reichs.

Foto: Slovart
Od tej doby počet jej kníh dosť narástol a Temperance Brennanová sa stala doslova hviezdou. Kathy Reichs jej dokázala vdýchnuť takú neskutočnú vierohodnosť, ktorá si podmanili milióny fanúšikov. Vedela presne, o čom píše, keďže príbehy istou mierou vychádzali z jej vlastného života.

Medzi spisovateľkou a Temperance Brennanovou je predsa len rozdiel: „Jej život je o dosť vzrušujúcejší ako môj. Ja sa nedostávam do takých riskantných a nebezpečných situácií ako Temperance. Väčšia časť mojej práce je v špeciálnom kriminalistickom tíme odborníkov v laboratóriu, ja sa nestretávam so svedkami alebo s podozrivými ako ona. Ale musela som to urobiť vzrušujúcejšie ako len sedenie v laboratóriu a obzeranie si kostí, aby to zaujalo čitateľov a divákov seriálu.“

Z knihy do seriálu


Temperance Brennanová zaujala aj televíznych producentov a bolo rozhodnuté – nakrúti sa seriál. Stala sa tak hlavnou postavou úspešného seriálu Kosti, ktorý vidíme aj na našich obrazovkách na Slovensku.

„Som jedna z viacerých producentov seriálu Kosti. Pracujem najmä so scenáristami a pomáham im po odbornej stránke, aby to sedelo s realitou. Pripravujeme teraz ďalšie epizódy do ôsmej série,“ hovorí Kathy Reichs.

Temperance pokračuje v novej knihe


Kathy Reichs pripravila ďalšiu knihu, ktorej hlavnou postavou je Temperance Brennanová. Volá sa Osudná cesta. Autorka nám priblížila, o čom kniha je: „V mojej novej knihe prichádza Temperance k leteckému nešťastiu, aby pomohla identifikovať obete. Pri práci nájde pozostatky muža a zistí, že to s haváriou lietadla nesúvisí. Dostane sa potom do ďalších situácií, ktoré príbeh viac zamotajú.“

Knihu si už môžete kúpiť aj v slovenčine.

Komentáre