Štýl

Cigara je (nielen) známkou úspechu

"Čo sa vám ako prvé vybaví pri pomyslení na cigaru ležiacu vedľa fľaše drahého koňaku na masívnom drevenom stole? Je to elegancia, bohatstvo, úspech a obraz dokonalého gentlemana?"

Danka Šoporová, 10. januára 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Málokto si uvedomuje, koľko mravenčej práce sa vynaloží na výrobu jedného kusu cigary. Vezmime si už len samotné tabakové listy. Ligero, seco a volado. Tri druhy, ktoré sú nepostrádateľnou zložkou každej cigary. Kým ligero je svojim umiestnením na špici samotného listu najbližšie k zdroju svetla a tepla, volado sa nachádza na spodku rastliny a jeho chuť nie je ani zďaleka taká výrazná. I preto sa používa ako vonkajšia vrstva náplne cigary.

Alfa omega samotnej výroby


Začnime samotným procesom sušenia. Uloženiu v takzvanej tabakovej saune predchádza voľné schnutie na špeciálnej látke. Drevo, z ktorého je sauna postavená, dodáva cigarám špecifickú arómu a chuť. Po takmer šesťdesiatich dňoch sušenia a fermentácie putuje tabak na ďalšie dva až tri roky do dozrievarne. Ani tu sa jeho púť nekončí.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Nasleduje dôsledné preberanie tabakových listov, odstraňovanie stvrdnutých stoniek a opätovné sušenie hoc i ďalšie dva roky. Po tejto procedúre je však zrejmé, ktoré listy budú tvoriť náplň cigary a nemenej dôležitý vonkajší krycí list. Veď práve vďaka nemu rozlišujeme sedem rôznych farieb cigár a ďalších šesťdesiat odtieňov. Najväčším umením je odhadnúť správny okamžik odtrhnutia jednotlivých listov. Kvôli odlišnej dobe dozrievania ide o skutočnú vedu, na ktorú si trúfajú len skúsení odborníci.

Veľkosť, tvar i vlhkosť


I to sú parametre, ktoré majú pre konečnú podobu cigary podstatný význam. Na trhu dostať cigary parejos (čiže rovné), no obľúbené sú i figurados, ktoré sú zas špecifické svojim nepravidelným tvarom. Preto sa ich chuť počas fajčenia mení. Čo sa samotného výberu cigár týka, rovnako dôležitá je i vlhkosť, rozdeľujúca cigary do dvoch odlišných kategórií.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Shortfiller, ako už z názvu vyplýva, majú krátku náplň zo sekaných tabakových listov a sú zhotovované strojovo. Naproti tomu longfiller, čiže cigary s dlhou náplňou i neodrezanou špičkou, sú vlhké a vyrábané len ručne. Na ne sa používa humidor, teda špeciálna krabička zabezpečujúca ich uschovanie v tej správnej vlhkosti.

Aj cigary majú svojho kráľa


Ním je bezpochyby značka His Majesty´s Reserve, motaná z najkvalitnejšieho tabaku starého osemnásť rokov, navyše máčaného do luxusného koňaku Louis XIII de Rémy Martin. Pokiaľ máte zálusk na humidor s dvadsiatimi exkluzívnymi kúskami, pripravte si zhruba pätnásťtisíc dolárov.

Lacnou záležitosťou nie sú ani druhy s označením Behike, pri ktorých za štyridsať kúskov v humidore zaplatíte bezmála devätnásťtisíc dolárov. Ide o obľúbené cigary svetových manažérov, celebrít i šikovných biznismenov. Ich výraznú arómu a špecifickú chuť musia oželieť len americkí boháči, nakoľko v Spojených štátoch platí už dlhé roky prísny zákaz dovozu kubánskych výrobkov.
Ilustračné foto Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Malá rada pre začiatočníkov


Ak patríte medzi tabakových laikov, ktorí sa na svoju prvú cigaru v živote ešte len chystajú, vedzte, že jej fajčenie podlieha istým pravidlám. Zapálenie cigary je vnímané ako malý rituál, pričom plameň by sa jej nemal dotýkať a spolu s pätou cigary má pri zapaľovaní zvierať štyridsaťpäť stupňový uhol.

Cigara sa nešlukuje, len vdýchnutím v ústach vychutnáva a to zhruba do dvoch tretín svojej dĺžky. Nikdy ju nezahasujte do popolníka ako klasickú cigaretu. Dohorí sama a pomaly, rovnako ako intenzita chuťového zážitku, ktorý jej dodáva punc noblesy a výnimočnosti.

Komentáre