Štýl

Oblečenie je niekedy čistou provokáciou

"Tomuto sa hovorí extravagancia, ktorá slabším povahám spôsobí srdcové problémy."

, 23. septembra 2012 6:00
Kolekcia haute couture od Jean Paul Gaultier na jeseň a zimu 2012 Foto: TASR/AP Photo
Každá módna značka sa drží svojej línie a svojej vízie. Tak, ako je Chanel vždy elegantný, a ako je Versace vždy nabitý sexepílom, tak je Jean Paul-Gaultier vždy čistou provokáciou. Jeho kolekcie vyrážajú dych aj najväčším exhibicionistom a slabším povahám spôsobujú ťažkosti so srdcom. Jeho najnovšia haute couture kolekcia na jeseň a zimu 2012/2013 ja taká tiež, hoci sa objavujú aj názory, že ňou sklamal.

Jean Paul Gaultier vždy prinášal na módne móla tie najprovokatívnejšie kúsky, aké si človek dokáže predstaviť. Extravagancia, akú vnáša do kolekcii, sa len tak niekde nevidí. Jeho najnovšia kolekcia haute couture na jeseň a zimu 2012/2013 je toho dôkazom, hoci sa objavujú aj opačné názory.

Niektorých prehliadka tejto kolekcie sklamala, pretože vraj už nie je až taká ostrá ako tie predchádzajúce. Odhalené prsníky už nikoho na móle nezaujímajú, keďže sa dajú vidieť aj na billboardoch pomaly aj pred škôlkami. Muži v oblečení so ženskými prvkami sa stávajú pomaly samozrejmosťou a ženy v mužskom oblečení sú už tiež príliš reálne.

Kolekcia haute couture od Jean Paul Gaultier na jeseň a zimu 2012 Foto: TASR/AP Photo
No na druhej strane sa núka otázka, či práveže jeho zmiernenie provokatívnosti nie je len vstupom do naozajstného sveta haute couture. Vysoké krajčírstvo predsa má dodržiavať isté pravidlá, tak možno je táto kolekcia len skutočným haute couture.

Jeho múza bola provokácia sama o sebe


Múzou pre túto kolekciu bola spisovateľka George Sand,ktorá sa preslávil svojim prístupom k životu a k vnímaniu ženskosti. Žila v 19. storočí, teda v dobe, kedy nebolo veľmi normálne, aby žena nosila pánske oblečenie. Ona ho ale nosila, a dokonca aj fajčila fajku na verejnosti.

Netajila ani svoje milenecké pomery, ktorých až tak málo nebolo. Získala titul barónka Dudevantová tým, že sa vydala za baróna Dudevanta, ale ani tento titul jej nezabránil v mileneckých pomeroch. K jej mužom patril aj Ferenc Lizst, Frederyk Chopin alebo Alfred Musset.

Prebudil módu z minulosti


Jean Paul Gaultier vo svojej novej haute couture kolekcii prebudil pánsku módu konca 19. storočia, ale dodal im dávku ženskosti a modernosti. Pohral sa s oblekmi, frakmi aj cylindrami. Veľmi dôležitou súčasťou tejto kolekcie sú overaly, ktoré použil vo viacerých strihoch – niektoré voľné, niektoré priam vypasované.Niektoré modely sú priehľadné, čo je pre Gaultiera typické. Na každej jeho prehliadke predsa musí byť aspoň jeden prsník vonku. Na tejto prehliadke ho ukázal napríklad Andrej Pejic, ktorý vyzerá ako krásna žena, ale je muž, takže jeho odhalený prsník nikoho veľmi neupútal.

Okrem priehľadnosti využíval aj striedanie lesklého a matného materiálu. Väčšina modelov bola v čiernej farbe, ktorá v spojení so striedaním lesklého a matného materiálu pôsobí maximálne luxusne.

Myslí aj na mužov, ale trochu žensky


Jeho kolekcia myslí aj na mužov, pripravil aj pánske modely. Keďže ženám dodal dávku mužskosti, rozhodol sa v tomto trende pokračovať a mužom dodal dávku ženskosti. Jeden jeho model napríklad pozostáva z priehľadných legín, iný zo zlatej blúzky alebo z dámskeho korzetu.

Jean Paul Galtier patrí k návrhárom, ktorého kolekciu si nemôžete so žiadnou inou pomýliť. Má svoj osobitý štýl, ktorého sa vždy drží. Jeho vízia provokuje a vždy zaujme. Teda takmer vždy.

Komentáre