Hudba a film
Ťapákovci v magickom šate
OTS, dnes 15:44
Vo fiktívnej dedine stratenej kdesi v lesoch stredného Slovenska, kde sa zastavil čas, žijú traja leniví bratia, nenapraviteľný snílek Aureliáno, ktorý radšej svoj život opisuje ako ho žije, naivný Enriko, ktorý zásadne skôr koná ako myslí a filozofujúci Titus, ktorý sa raz a navždy rozhodol zmeniť svet. Prebývajú vo svete, kde je ťažké rozlíšiť, čo je sen a čo už skutočnosť, kde mŕtvi žijú spolu so živými a realita naráža na veľké ideológie. A jediné, čo ich drží pri zdravom rozume je láska.

Kronika večných snílkov je voľnou a originálnou reinterpretáciou klasického diela slovenskej literatúry Ťapákovci od Boženy Slančíkovej Timravy, ktorú Rasťo Boroš pretavil do sveta magického realizmu s grotesknou poetikou a aktuálnym presahom: čo sa stane s národom, ktorý všetko prežije, ale nič si z toho nevezme?
V hlavných úlohách sa predstavia Milan Ondrík (Enriko), Milan Mikulčík (Titus) a Samuel Teicher (Aureliáno). Ich ženské protipóly – Kristína Spáčová, Anna Gajdziková, Éva Bandor a Anežka Petrová – nie sú len partnerkami, ale odvážnymi symbolmi zmyslu, vášne a zmeny. A keďže sa tu pohybujeme na hranici reality a záhrobia, zjaví sa aj duch otca (Peter Oszlík), ktorý sa jednoducho zabudol rozlúčiť so životom. Možno preto, že nielen jeho sny, ale aj kázanie je večné, tak ako je večná túžba po ideológiách.
Kronika večných snílkov je film o tých, ktorí sa radšej ukryjú pred svetom, než by ho zmenili k lepšiemu. O pohodlnosti, ktorá je takmer estetická. O vzťahoch, ktoré sú vždy groteskné, ak majú byť úprimné. A o tom, že niekedy najviac prezrádza o národe práve to, či sa koná alebo len sníva za pecou.
Nakrúcanie mimo civilizácie
Film vznikal počas 40 dní v dedine Brusník v Novohrade, ktorý bol, sám osebe, predobrazom všetkých tých slovenských dediniek stratených v čase, ktoré si žijú roztrúsené po celej krajine - len samé pre seba. Natáčanie prebiehalo v duchu ekologickej zodpovednosti a komunitného prístupu uprostred prírody, kde štáb musel rátať s absenciou mobilného signálu aj s výstrahou pred zvýšeným výskytom medveďov. Borošovu autorskú mágiu fiktívneho sveta rozvili do výtvarnej poetiky architekt Michal Lošonský, scénografka Zuzana Čupajová, kostýmová výtvarníčka Eva Miklisová a umelecký maskér Martin Blizniak, prostredníctvom ktorých vznikol v jednom dedinskom dvore nový magický svet s cintorínom, kostolom, autobusovou zastávkou aj so surreálnymi priestormi z fantázie bratov. Výprava má certifikát ekologického natáčania a ako bonus – okrem hercov sa pred kamerou objavilo aj niekoľko druhov herecky talentovaných hospodárskych zvierat a neprehliadnuteľný deväťtonový tank, ktorý svojou prítomnosťou na chvíľu prebudil zo sna celý región.
Medzinárodná púť filmu
Unikátna snímka mala svetovú premiéru na 55. ročníku prestížneho áčkového filmového festivalu v indickom Goa a už má za sebou aj úspešné uvedenia na festivaloch v Jaipure, Beverly Hills, Texase a Paríži. Borošova magicko-satirická výpoveď o povahe našej spoločnosti si tak našla miesto aj v zahraničí. Slovenskí diváci si Kroniku večných snílkov vychutnajú v kinách už od 3. júla 2025. Do distribúcie ju prináša Continental film.