Hudba a film

Speváčka a skladateľka Ivana Mer vydáva album Earth

"Óda na prírodu a miesto, na ktorom žijeme, ale aj volanie po empatii, zmene v správaní a uvedomelejšom prístupe k našej planéte."

TASR, 26. apríla 2021 17:52
Na snímke speváčka Ivana Mer. Foto: YouTube/Ivana Mer
Bratislava 24. apríla (TASR) - Už viac ako 50 rokov si 22. apríla na Deň Zeme verejnosť pripomína, že bohatstvo a zdroje našej planéty nie sú nevyčerpateľné. Pri príležitosti tohto dňa slovenská skladateľka a speváčka Ivana Mer predstavuje svoj nový album Earth. Komplexné dielo s medzinárodným presahom a odkazom na hudbu rôznych končín sveta vychádza vo vydavateľstve Slnko Records. TASR informoval PR manažér Alexander Čerevka.

Óda na prírodu a miesto, na ktorom žijeme, ale aj volanie po empatii, zmene v správaní a uvedomelejšom prístupe k našej planéte. Tieto témy sa Ivany Mer bytostne dotýkajú a bolo prirodzeným vyústením, že sa ich rozhodla uchopiť aj umelecky a zhmotnila ich do konceptuálneho albumu, ktorý možno vnímať ako nepretržitú 45-minútovú skladbu. Leitmotívom je návrat ku koreňom, nielen z ideového hľadiska, ale aj z pohľadu výberu hudobných prvkov či nástrojov, ako sitár, udu a kora.„Album bol z veľkej časti inšpirovaný perkusiami a tradičnými nástrojmi používanými v Latinskej Amerike. Naďalej spája elektroniku so živými nástrojmi. Hlas je prostriedkom na vypovedanie príbehu o tom, ako cítim súčasnú situáciu a o mojej nádeji na zmenu a transformáciu,” hovorí Ivana Mer, ktorá je autorkou piesní a postarala sa aj o celkovú produkciu albumu v spolupráci s Argentínčanom Cristianom Estrellom.

Hudobný projekt je úzko previazaný aj s vizuálnou stránkou. Počas posledných troch rokov sa Ivana Mer inšpirovala estetikou a filozofiou pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky. Tak vznikli aj jednotlivé symboly, ktoré sú unikátne pre každú z deviatich skladieb albumu. Finálny zvuk nahrávky vznikol v spolupráci s Michalom 'Koudelkom' Černým v pražskom štúdiu Faust. Okrem spomínaných mien sa na nahrávaní v rozmedzí niekoľkých rokov podieľalo 18 hudobníkov z rôznych krajín a kontinentov.

Komentáre