Hudba a film

SND uvedie live stream predstavenia Hriech/Její pastorkyňa

"Dvojpredstavenie Tajovského Hriechu a Její pastorkyne Gabriely Preissovej z v online prenose zo Slovenského národného divadla môžete pozrieť dnes večer o 20tej hodine."

TASR, 29. apríla 2021 12:11
Její pastorkyňa, SND Foto: FB Činohra SND

Jedna zápletka, dve mentality, dva konce - zmierlivý a tragický. Dvojpredstavenie Hriech a Její pastoryňa vychádza z hriechu - lásky, ktorá prináša nechcené dieťa.

Tajovského jednoaktovka Hriech nie je možno taká známa ako jeho Statky-zmätky alebo Ženský zákon, je to však dramaticky vynikajúco vystavaná komédia. Komédia v oboch zmysloch slova – komédia ako hra s nebanálnymi čierno-humornými situáciami i hra, ktorá sa dobre skončí. Sila tejto komédie vychádza z jej silnej rámcovej situácie. Tá je dramatická – Evin muž sa po rokoch vracia z Ameriky. Nevie, že Eva sa medzitým zaplietla s detinským a nezodpovedným sluhom Janom a majú spolu dieťa. Eva je zúfalá, nevie, ako jej muž na túto situáciu zareaguje. Cesta k nesentimentálnemu happyendu vedie cez neľahké rozhovory a spytovanie si svedomia. Základná dramatická situácia
Tomáš Maštalír a Vica Kerekes v hlavných úlohách jednoaktovky Hriech. Foto: FB Činohra SND

Její pastorkyne je veľmi podobná. Mladá Jenufa čaká dieťa s nezodpovedným Števom, ktorý si ju však nechce vziať. Vzal by si ju Laco, ale pre toho je predstava, že bude vychovávať dieťa chlapa, ktorého neznáša, neprijateľná. Nechcené dieťa je tu opäť problém. U Preissovej sa, na rozdiel od Tajovského, príbeh končí tragicky. Spoločné uvedenie týchto klasických hier ponúka viacero zaujímavých konfrontácií. Konfrontáciu dvoch verzií jedného základného príbehu – jednej komickej a druhej tragickej, konfrontáciu dvoch bratských národných dramatík, dvoch prístupov k životu, dvoch národných pováh...

Hriech i Její pastorkyňa patrili k prvým premiéram v dejinách Slovenského národného divadla a ich spojenie a nové naštudovanie je ďalším príspevkom činohry k oslavám jeho storočnice.

Komentáre