Hudba a film

Program Filmového festivalu inakosti je nabitý najzvučnejšími menami

"Pocta Kronerovi, Huba v úlohe geja i Zlatým levom ovenčená Almodóvarova Vedľajšia izba s Mooreovou a Swintonovou. "

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 14. novembra 2024 10:48
Foto:
Osemnásty Filmový festival inakosti (FFi) s podtitulom Odvaha uvedie počas siedmich dní v Kine Lumière a v Kine Film Europe až 84 filmov zo Slovenska a prestížnych svetových festivalov. „Veľmi nás teší, že v ponuke nechýbajú veľké tituly roka, ako Vedľajšia izba Pedra Almodóvara či film Jacquesa Audiarda Emilia Pérez, ktorý sa stal senzáciou Cannes, kde získal Cenu poroty a herečky v hlavných úlohách ocenenie za najlepší ženský herecký výkon,“ prezrádza riaditeľka FFi Zita Hosszúová.

Oficiálnym otváracím filmom medzinárodného kvír festivalu v Bratislave bude tento rok víťaz ocenenia Queer Lion v Benátkach, srbsko-chorvátsko-macedónsky film Vedenie domácnosti pre začiatočníkov. Režisér Goran Stolevski sa vo svojej tretej celovečernej snímke pokúsi hľadať odpoveď aj na otázku, či je rodina to, do čoho sa narodíme, alebo niečo, čo si počas života vybudujeme. Sociálna pracovníčka Dita prevezme úlohu matky a bude čeliť množstvu problémov, aby mohla pre niekoľko „zatratencov“ vytvoriť rodinné zázemie.

Slovenskú filmovú tvorbu zastúpi až 19 filmov

V rámci sekcie Teplé Česko-Slovensko sa predstavia štyri slovenské dlhometrážne koprodukčné filmy nadväzujúce na aktuálnu tému festivalu. „Približujú životy ľudí, ktorí našli odvahu konať, rozhodovať, žiť v súlade so sebou samým a so svojím presvedčením napriek tomu, že to výrazne komplikuje ich každodenný život, v ktorom čelia šikane, ponižovaniu, nenávistným prejavom, obmedzovaniu osobnej slobody,“ vysvetľuje Zita Hosszúová.

Jeden z najlepších filmov roka Ešte nie som kým chcem byť (r. Klára Tasovská) prinesie nevšedný a sugestívny portrét legendy svetovej fotografie Libuše Jarcovjákovej, nespútanej odvážnej ženy, ktorá sa vzoprela všetkým konvenciám. Dokumentárny film Jara Vojteka Tretí koniec palice sa zameria na tému inakosti v inakosti sledovaním osudov Rómov, ktorí sa stali minoritou v minoritnej spoločnosti. FFi ponúkne i nový dokument Mareka Šulíka Prezidentka, približujúci prelomové momenty politického aj osobného života Zuzany Čaputovej. Osobnosti, ktorá za celé obdobie svojho pôsobenia v pozícii hlavy štátu, konzistentne, bez zahmlievania stála za LGBTI+ ľuďmi a prejavovala im podporu. Výnimočnou udalosťou tohtoročného FFi má byť exkluzívna predpremiéra slovensko-česko-francúzskeho filmu Nikto ma nemá rád od režisérov oceňovaného a medzinárodne úspešného filmu Já, Olga Hepnarová. Tvorcovia a tvorkyne ho domácemu publiku predstavia len niekoľko dní po svetovej premiére na Tallinn Black Nights Film Festival v Estónsku. Rebeka Poláková ako hlavná hrdinka príbehu Sára sa nečakane zamiluje do záhadného muža. Keď odhalí jeho tajomstvo a v dobrej viere sa oň podelí so svojím okolím, musí čeliť lavíne odmietania, predsudkov a neprijateľných intervencií do svojho osobného života. Vo filme s ňou účinkujú aj Mantas Zelmeckas, Hana Wágnerová a dokonca úspešná Slovenka žijúca v Taliansku Barbora Bobuľová.

Nikto ma nemá rád

Okrem sekcie Teplé Česko-Slovensko má domáca kinematografia zastúpenie i v medzinárodnej súťaži krátkych filmov, kde sa v samostatnom bloku Slovenské premiéry predstaví celkovo osem snímok rozmanitých žánrov a druhov od experimentov až po hrané filmy s atraktívnym hereckým obsadením. Vo filme Juraja Kréna Pre prípad dožitia stvárňuje hlavnú rolu 70-ročného Samuela popredný slovenský herec Martin Huba. Samuel je vyprovokovaný finančnou poradkyňou a prvýkrát v živote nahlas povie, že je gej. Nevie tú situáciu spracovať a tak mu pomáha susedka Milka. V snímke ďalej účinkujú Zuzana Kronerová a Branislav Deák.



Ocenené filmy z Benátok a Cannes v programe festivalu inakosti

Hlavná sekcia festivalu Panoráma predstaví súčasné podoby svetovej kvír kinematografie prostredníctvom 29 celovečerných filmov, pričom mnohé z nich v exkluzívnom festivalovom uvedení či slovenskej predpremiére. Nový film Pedra Almodóvara Vedľajšia izba (The Room Next Door) získal cenu Zlatý lev za najlepší film na tohtoročnom festivale v Benátkach. V príbehu opätovného stretnutia dvoch niekdajších priateliek v náročnom životnom období excelujú herečky Tilda Swinton a Julianne Moore. Toto herecké obsadenie v kombinácii s kontroverznou témou a výrazným autorským rukopisom fenomenálneho Pedra Almodóvara je prísľubom skutočne výnimočného filmového zážitku. Z Cannes i Toronta si tento rok odniesol prestížne ocenenie aj film Emilia Pérez francúzskeho režiséra Jacquesa Audiarda. Trans-krimi-kartelový muzikál ašpiruje na titul najprekvapivejší film roka a určite zamieša kartami pri odovzdávaní Oscarov za rok 2024.

Snímky, ktoré si rozhodne nezaslúžia zapadnúť prachom

V sekcii Classics sa vrátime k výnimočným titulom svetovej kinematografie. V spolupráci so Slovenským filmovým ústavom si FFi pripomenie 100. výročie narodenia jedného z najvýznamnejších slovenských hercov Jozefa Kronera. V reštaurovanej digitalizovanej podobe uvedie maďarský film Károlyho Makka zasadený do porevolučného Maďarska druhej polovice päťdesiatych rokov minulého storočia Iný pohľad (1982). Jozef Kroner sa v ňom predstaví v role šéfredaktora časopisu Pravda, ktorý je svedkom tragického životného príbehu svojej lesbickej kolegyne Évy. Film osobne uvedie dlhoročná patrónka Filmového festivalu inakosti a dcéra Jozefa Kronera – Zuzana Kronerová.

Strhujúci film s muzikálovými a dokumentárnymi prvkami z obdobia glam rocku Zamatová extáza (r. Todd Hayne) o sláve a o tom, čo znamená pre samotných aktérov, ale aj tých, z ktorých žijú a ktorých životy ovplyvňujú, sa premietal roku 1998 na filmovom festivale v Cannes, kde bol nominovaný na cenu Zlatá Palma. Rok na to bol nominovaný na Oscara v kategórii najlepšie kostýmy. Thelma a Louise režiséra Ridleyho Scotta vyrozpráva príbeh o neistej Thelme, ktorú doma tyranizuje manžel, a jej kamarátke, samostatnej servírke Louise, ktoré jedného dňa vyrazia na výlet do hôr. Ani jedna z nich netuší, ako sa ich nevinný útek od každodenných starostí zvrtne. Film bol v roku 1992 nominovaný na šesť Oscarov, podarilo sa mu vyhrať za najlepší pôvodný scenár. Nezabudnuteľná Almodóvarova Zlá výchova si tento rok pripomína 20 rokov od svojho uvedenia. Dej filmu prenesie publikum do Madridu, kde režisér Enrique Serrano hľadá námet, ktorý by ho zaujal. Keď k nemu náhle vpadne neohlásená návšteva, Enrique hneď nespozná svojho exspolužiaka Ignacia, ktorý ho prišiel požiadať o rolu, a snaží sa ho zbaviť, hoci mu pripomenie minulosť. Po jeho odchode sa však začíta do rukopisu novely, ktorý mu Ignacio priniesol, a začnú v ňom ožívať spomienky. Príbeh, ktorého autorom je Ignacio, zaujme Enriqua natoľko, že po niekdajšom intímnom priateľovi, s ktorým sa potom stretol znovu len raz v sedemdesiatych rokoch, začne pátrať. Je mu jasné, že objavil námet, na ktorý čakal, a je odhodlaný nakrútiť podľa neho film. No netuší, k akým odhaleniam ho pátranie po bývalom priateľovi dovedie.

Ďalšie výnimočné tituly

Medzi zásadné filmy FFi tento rok patrí i maďarská dráma Bez vzduchu o učiteľke literatúry, ktorá je obvinená z nevhodného správania, pretože svojim 17-ročným študentom odporučila film Agnieszky Hollandovej Úplné zatmenie, aby lepšie pochopili život a dielo prekliatych básnikov. V dialógu s týmto titulom o homofóbii, nebadane sa zakrádajúcej demagógii a (ne)odvahe sa im postaviť, bude na festivale uvedený aj samotný film Agnieszky Hollandovej z roku 1995, kde v úlohe Arthura Rimbauda exceluje mladučký Leonardo DiCaprio. Medzi filmy s hviezdnym hereckým obsadením patrí aj Blízkosť (Close To You) s Elliotom Pageom v úlohe transrodového muža, ktorý sa po niekoľkých rokoch vracia do rodného mesta, kde si musí usporiadať vzťahy s rodinou, znovu stretne svoju prvú lásku a nájde odvahu veriť v seba samého. Kristen Stewart a Ed Harris excelujú v podvratnom trileri o bezhraničnej láske a dôsledkoch domáceho násilia Krv na perách.

Blízkosť

Otvorená kultúra!, Živena i Dúhoví kresťania – FFi ponúka aj bohatý sprievodný program

Filmový festival inakosti prinesie v spolupráci s nestraníckou platformou Otvorená kultúra! diskusiu o pozitívnych formách osobnej aj občianskej rezistencie voči intolerancii a diskriminácii, a to práve vo forme artivizmu – spojenia umeleckej tvorby a občianskeho aktivizmu. Diskutujúce/i Veroni Gyenge, Alexandra Támasová, Jakub Spevák a Gregor Valentovič sa zamerajú na význam odvahy k otvorenosti v kultúre, na spôsoby, ako cez umenie sprostredkovať témy, ktoré sú osobné i politické, aj na nástroje, ako žiť s kvír identitou slobodne – v umení i mimo neho. Najstarší spolok žien na Slovensku Živena (pobočka Bratislava) sa bude venovať problematike násilia na ženách. Podujatie v úvode objasní podstatu fenoménu – druhy a históriu násilia na ženách a priblíži osobnostné vybavenie násilnej osobnosti. Taktiež predstaví formy pomoci, ktoré môže žena vystavená partnerskému násiliu v rámci Slovenska využiť, a poskytne konkrétne rady, ako možno pomôcť žene, ktorá zažíva násilie vo vzťahu. Spoločenstvo SIGNUM – Dúhoví kresťania predstaví český projekt „Víra v barvách duhy, témata LGBT lidí otevřeně napříč církvemi“ a diskusiu s jeho autorom Tobiášom Frýdlom. Ako nájsť si nájsť cestu sám k sebe? A ako povedať o svojej identite okoliu? Coming-out je pre LGBTI+ ľudí kľúčovým momentom v živote, keď sa rozhodnú otvorene žiť to, kým v skutočnosti sú. Na prednáške inPoradne psychologička a sociálny pracovník okrem iného priblížia, ako vyzerá coming-out a čo môže pomôcť, aby sme tento proces zvládli v pohode.

Kompletný filmový program a prehľad ďalších sprievodných podujatí na ffi.sk.

Autorom maľby na oficiálnom vizuáli je Andrej Dúbravský, autorkou grafického dizajnu Eva Šimovičová.

Organizátori: Iniciatíva Inakosť, Kvír film

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.

Hlavní partneri: Férová nadácia, Poisťovňa NN, Corwin, DHL, Nadácia SPP, Ruido, Zürich Insurance Company, Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva v Bratislave, British Council, Veľvyslanectvo Kanady na Slovensku, Goethe Institut Bratislava, Francúzsky inštitút Bratislava, Veľvyslanectvo Švajčiarska na Slovensku, Veľvyslanectvo Španielska na Slovensku, Instituto Cervantes Bratislava, MyCinepass, Kino Lumière – kino Slovenského filmového ústavu, Kino Film Europe.

Mediálni partneri: Webmagazín, TV JOJ, Denník N, Pravda, Startitup, Odzadu, FM RADIO, DIVA, Aktuality, Film sk, Queer Slovakia, Citylife

Komentáre