Hudba a film

Nominované filmy na Slnko v sieti môžu diváci vidieť online

"Nominované filmy a umelci prešli hodnotením filmových akademikov a počas slávnostného večera 26. apríla vyhlásia víťazov 18 kategórií. "

TASR, 12. apríla 2024 14:14
Historická dráma Slúžka získala 13 nominácií na cenu Slnko v sieti. Foto: Continental film


Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) rozhodne o najlepších slovenských filmoch roku 2023 počas ceremoniálu národných filmových cien Slnko v sieti 26. apríla. Platforma DAFilms.sk pri tejto príležitosti prináša vybrané nominované snímky online v programovom špeciále. Diváci ho môžu sledovať na stránke streamovacej služby do 5. mája.

V ponuke je deväť nominovaných titulov. V kategórii hraný film si diváci môžu pozrieť všetky tri nominované filmy - divácky obľúbenú čiernu komédiu Jonáša Karáska Invalid, snímku Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka Svetloplachosť o deťoch ukrytých pred vojnou v charkovskom metre, aj historickú drámu režisérky Mariany Čengel Solčanskej Slúžka, ktorá vznikla na motívy knihy Hany Lasicovej.
Film Invalid sa stal vlani mimoriadne divácky populárnym. Foto: Barbora Jančárová, CinemArt SK

V dokumentárnej kategórii je v online kine dostupná esej Viery Čákanyovej Poznámky z Eremocénu a dokument Jany Durajovej a Leny Kušnierikovej Pozor, padá SNG! zachytávajúci rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie.

Animované filmy je možné vidieť online prostredníctvom výberu dvoch filmov zo štyroch nominácií. Medzinárodný úspech dosiahla maďarsko-slovenská snímka Umelohmotné nebo - "znepokojivé sci-fi z dystopickej budúcnosti" od režisérov Tibora Bánóczkiho a Sarolty Szabó. Tvorbu pre deti zastupuje pilotný diel večerníčkového cyklu Lesná päťka z dielne režisérky Ivany Laučíkovej.
Film Svetloplachosť.Pre Nikiho rodinu sa denné svetlo stáva synonymom smrteľného nebezpečenstva. Chlapec nesmie opustiť priestory stanice, kde žije spolu so stovkami ďalších ľudí. Foto: Punkchart Films


Nominované filmy a umelci prešli hodnotením filmových akademikov a počas slávnostného večera 26. apríla vyhlásia víťazov 18 kategórií. Verejnosť má možnosť hlasovať o divácku cenu na stránke slnkovsieti.sk do 15. apríla. O divácku cenu súťaží 24 filmov, ktoré boli uvedené v kinách počas minulého roka.

Komentáre