Hudba a film

Najviac nominácií na národnú filmovú cenu Slnko v sieti získala Čiara

"Do nominácií sa z 12 prihlásených dlhometrážnych hraných filmov prebojovalo osem filmov, po tri filmy sú nominované z desiatich dokumentárnych a piatich animovaných prihlásených snímok."

TASR, 3. marca 2018 8:00
Na snímke herec Tomáš Maštalír počas tlačového brífingu s tvorcami slovensko-ukrajinského filmu Čiara Foto: TASR - Pavol Zachar
Najviac nominácií na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za uplynulý rok získal film Čiara režiséra Petra Bebjaka. Kriminálny thriller zasadený do prostredia slovensko-ukrajinskej hranice získal 13 nominácií vrátane kategórie Najlepší hraný film. V prvom kole hlasovania o tom rozhodli členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

V kategórii Najlepší hraný film sa bude Čiara uchádzať o cenu s filmom Piata loď Ivety Grófovej, ktorá má na konte desať nominácií, a Špina Terezy Nvotovej so šiestimi nomináciami. Režisér Peter Bebjak je nominovaný aj v kategórii Najlepšia filmové réžia spolu s Ivetou Grófovou za Piatu loď a Jurajom Lehotským za film Nina, ktorý získal celkovo šesť nominácií. Čiara je ďalej nominovaná v kategóriách najlepší scenár, kameramanský výkon, strih, zvuk, hudba, architekt - scénografi, kostýmy, masky, za herecké výkony v oboch mužských kategóriách a za ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.V kategórii Najlepší dokumentárny film sú nominované snímky Diera v hlave Roberta Kirchhoffa, Mečiar Terezy Nvotovej a Ťažká duša Mareka Šulíka. Nominácie v kategórii Najlepší animovaný film získali snímky Lichožrúti Galiny Miklínovej, Ocko hrdina zo série Websterovci Kataríny Kerekesovej a Žltá Ivany Šebestovej.

V divácky obľúbených kategóriách sú za Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe nominované Zuzana Kronerová (Baba z ľadu), Dominika Morávková (Špina) a Vanessa Szamuhelová (Piata loď), o Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe zabojujú Tomáš Maštalír (Čiara), Pavel Nový (Baba z ľadu) a Sándor Terhes (Out). V kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe sú pre rovnosť hlasov vyhlásené až štyri nominácie, získali ich Judit Bárdos (Out), Petra Fornayová (Nina), Kristína Kanátová (Čiara) a Anna Šišková (Špina). V kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe sa o cenu budú uchádzať Daniel Heriban (Únos), Andy Hryc (Čiara) a Robert Roth (Nina).

Do nominácií sa z 12 prihlásených dlhometrážnych hraných filmov prebojovalo osem filmov, po tri filmy sú nominované z desiatich dokumentárnych a piatich animovaných prihlásených snímok. S 13 nomináciami vedie Čiara, nasleduje Piata loď (desať nominácií), Nina a Špina (šesť nominácií), Baba z ľadu so štyrmi, po dve nominácie majú Únos a Out, jednu nomináciu má film Křižáček. Po jednej nominácii majú tiež filmy v kategóriách Najlepší dokumentárny film a Najlepší animovaný film.

Držiteľov cien Slnko v sieti vyhlásia na slávnostnom udeľovaní v piatok 6. apríla, ktoré v priamom prenose odvysiela RTVS na Jednotke. Počas večera bude odovzdaná aj cena Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej kinematografii. Do hlasovania o najúspešnejší slovenský film minulého roka sa budú môcť zapojiť aj diváci. "Divácka anketa bude spustená 6. marca, víťaz bude rovnako vyhlásený na slávnostnom ceremoniáli. Celkovo sa na 8. ročníku odovzdávania cien Slnko v sieti budú sošky udeľovať v 17 kategóriách," TASR informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Komentáre