Hudba a film

Komediálna dráma Lúzri z Wall Street príchádza do kín od 5. 10. 2023.

"Prinesie správnu dávku drzo zábavného adrenalínu."

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 22. septembra 2023 10:37
Foto: Itafilm
Itafilm 5. októbra uvedie do kín komediálnu drámu Lúzri z Wall Street, o obyčajných nehrdinoch, ktorí spoločnými silami ukázali megamiliónový prostredník veľkým hráčom na finančných trhoch. Populárnych filmov podľa skutočných udalostí na Wall Streete už vzniklo dosť a aj tento adrenalínový príbeh o najabsurdnejšom súboji Dávida s Goliášom neskutočne pobaví každého diváka, hoci nemá šajnu o investovaní. Lebo radi fandíme slabším sympaťákom, čo vedia spojiť sily, aby dostali veľkého namysleného sebca - hoci to pôvodne vlastne ani nemali v pláne.

Scenáristky Rebecca Angelo a Lauren Schuker Blum kedysi pracovali ako reportérky pre Wall Street Journal. Svoje skúsenosti pretavili do scenára, ktorý vychádza z knihy The Antisocial Network od Bena Mezricha. Uznávaný režisér Craig Gillespie (Ja, Tonya; Cruella) to zase vie s emóciami publika, a tak nám polopatisticky a s humorom sebe vlastným predstaví, o čom bol neslávne známy GameStop Wall Street škandál, ktorý zachvátil USA začiatkom roku 2021 a vyeskaloval až do vypočúvania pred americkým Kongresom. Zabudnite na nudné lekcie o peniazoch a investovaní, nečakajte morálne poučky, je to v prvom rade neodolateľne drzá zábava s famóznymi hereckými výkonmi.Obyčajný malý amatérsky investor Keith Gill (Paul Dano), cez deň priemerné koliesko v poisťovacom gigantovi a po večeroch občasný youtuber, presvedčí svojich fanúšikov na sociálnych sieťach, aby stavili na úspech stagnujúcej spoločnosti GameStop. Zjednodušene povedané - ak firma uspeje, zarobia na tom. Finanční harcovníci z Wall Street, ako napríklad Gabe Plotkin (Seth Rogen) a jeho hedžový fond, ju naopak považujú za neperspektívnu. Kto by si počas lockdownu kupoval videohry v GameStop predajni, keď si ich môže stiahnuť za pár sekúnd z netu? A tak stavia na jej neúspech, aby zarobili. Hodnota akcií však začne strmo stúpať a vášnivé čety malých investorov sú plné euforických emotikonov, kam až hodnotu tohto klenotu dostanú . Chýr sa šíri kontinentom ako lesný požiar a mení sa na spoločenské hnutie. Takže... ostrieľaní investori prídu o majland, kým Gill a jeho fanúšikovia na burze zarobia milióny. Navyše sú medzi týmito dvoma protipólmi ešte sprostredkovatelia, ktorí si plnia vrecká na každej jednej stávke, či pre alebo proti... až kým niekto nezatiahne ručnú brzdu. Na pohľad naivná amatérska investícia tak v krátkom čase spustí ošiaľ a odkryje prehnitý systém celej Wall Street, obzvlášť keď sa ješitní milionári s urazeným egom nechcú vzdať "svojich" peňazí.

Film je plný áčkových hereckých výkonov - okrem skvelého Paula Dana a Setha Rogena v Lúzroch z Wall Street hviezdia aj Pete Davidson, Nick Offerman, Sebastian Stan, Anthony Ramos, America Ferrera, Shailene Woodley a Vincent D'Onofrio.

Autori film predstavili na tohtoročnom Torontskom filmovom festivale a už teraz žne nadšené recenzie od kritikov (85 % na Rotten Tomatoes): "Diváci budú odchádzať z kina s úsmevom. Budú mať pocit, že sa stali súčasťou čohosi väčšieho." Liam Crowley, COMICBOOK.COM

Komediálna dráma Lúzri z Wall Street prinesie správnu dávku drzo zábavného adrenalínu do jesenných kín od 5. 10. 2023.

Komentáre