Hudba a film

Fúzie Zuzany Mikulcovej pokračujú s Beatou Hlavenkovou

"Pokračovanie Fúzií je spojením Zuzany Mikulcovej a oceňovanej českej klaviristky, speváčky a skladateľky Beaty Hlavenkovej. Spolu vytvorili chytľavú alt popovú skladbu Tancuj "

TASR, 26. augusta 2022 10:26
Zuzana Mikulcová pokračuje v úspešnom projekte Fúzie, v ktorom sa spája s umelcami z iných žánrov a krajín. Foto: Dominik Janovský


Medzinárodný audiovizuálny projekt Fúzie speváčky a skladateľky Zuzany Mikulcovej, ktorý dostal minulý rok aj netradičnú ekologickú albumovú podobu na drevenom USB kľúči, má pokračovanie. Výnimočné hudobné spojenia s Danom Bártom, Barborou Mochowou, Larou Abou Hamdan, Petrom Lipom a Jakubom Königom doplnia tento rok ďalšie zaujímavé autorsko-spevácke spolupráce.

Potreba reagovať na súčasnú spoločenskú situáciu v otázkach národnostných menšín a narastajúceho extrémizmu a rasizmu hudbou, ako najuniverzálnejším dorozumievacím jazykom, je stále veľmi silná. Aj preto chce Zuzana Mikulcová svojim projektom Fúzie naďalej búrať pomyselné hranice a spoluprácou umelcov vytvárať nielen hudobnú, ale aj ľudskú a spoločenskú fúziu rôznych kultúr a jazykov.

“Plán pokračovať v projekte Fúzie som mala už minulý rok po vydaní USB-čka. Tento projekt je niečo, čo by človek mohol robiť aj celý život. To sa zatiaľ nechystám, ale na niekoľkých ďalších skladbách sme sa s celým tímom zhodli,” povedala o pokračovaní Fúzií Zuzana Mikulcová.
Tím, ktorý spoupracuje na projekte Fúzie Zuzany Mikulcovej. Foto: Dominik Janovský

Prvé pokračovanie Fúzií má poradové číslo šesť a je autorsko-interpretačným spojením Zuzany Mikulcovej a oceňovanej českej klaviristky, speváčky a skladateľky Beaty Hlavenkovej. Spolu vytvorili chytľavú alt popovú skladbu Tancuj s hip hopovými beatmi a jazzovými plochami. Tanec je v skladbe vnímaný ako symbol života, ktorý sa môže v okamihu skončiť. A jej odkaz znie: Pretancujme sa každým dňom tak, ako by bol posledný.

"Beata je nielen skvelá speváčka a hudobníčka, ale aj výnimočný človek. Myslím, že sme si porozumeli nielen po hudobnej stránke, ale aj osobnej. Práve preto sa nám podarilo vytvoriť skvelú spoločnú skladbu. Mám z nej ohromnú radosť,” povedala o novej spolupráci Zuzana Mikulcová a Beata Hlavenková k tomu dodala: “V poslednom období tvorím väčšinou sama a toto bola po dlhom čase nádherne tvorivá spolupráca s Andym a Zuzkou. Pinkali sme si medzi sebou skladbu, nápady, aranžmán, formu, potom text, ktorý je pre niekoho aktuálny práve teraz, pre niekoho inokedy, alebo nikdy. Ono sa vždy a všetko deje iba v nás samotných.”

Komentáre