Hudba a film

Divadelný, filmový a dabingový herec Ivan Romančík oslavuje 75 rokov

"Ivan Romančík sa narodil 9. apríla 1950 v Martine ako syn herca Ela Romančíka. Po absolvovaní štúdia herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave nastúpil do Divadla SNP v Martine."

TASR, 9. apríla 2025 12:39
Herec Ivan Romančík si preberá cenu Igric za mužský herecký výkon za postavu Jána vo filme Manžel Ján s rodinou na 28. ročníku odovzdávania národných cien Igric 2017 na archívnej snímke. Foto: TASR Pavol Zachar

Počas svojej kariéry vytvoril slovenský herec Ivan Romančík desiatky zaujímavých kreácií v divadle, vo filmoch, inscenáciách či seriáloch. Svoj hlas prepožičiava dabingu, za ktorý získal dve Zlaté slučky za najlepší herecký výkon v tejto oblasti. V stredu 9. apríla bude mať známy herec 75 rokov.

Ivan Romančík sa narodil 9. apríla 1950 v Martine ako syn herca Ela Romančíka. Po absolvovaní štúdia herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave nastúpil do Divadla SNP v Martine, v ktorom začínal aj jeho otec.

Počas 12 sezón na jeho doskách stvárnil mnoho pôsobivých postáv, za ktoré získal viaceré ocenenia. Zaujal napríklad v postavách Riečana v Pomocníkovi, Podkolesina v Ženbe, Salieriho v Amadeovi či v roli Galileiho v rovnomennej divadelnej hre.

Po presťahovaní sa do Bratislavy sa pôsobiskom Ivana Romančíka stala Nová scéna, kde strávil 11 sezón. Na javisku bratislavského divadla zažiaril napríklad v roli Thomasa Moora v hre Človek pre všetky časy.

Ivan Romančík má na svojom konte aj bohatú filmografiu. Na filmovom plátne debutoval jednou z vedľajších úloh vo vojnovej dráme Dolina (1973). Zahral si v úspešných filmoch Ako sa Vinco zaťal (1977), Rosnička (1979), Zakázané uvoľnenie (1986), Albert, Albert (1995), Krajinka (2000), Nedodržaný sľub (2009), Legenda o lietajúcom Cypriánovi (2010), či Kľúč svätého Petra (2023).
Herec Ivan Romančík oslvuje 75. narodeniny. Foto: TASR Pavel Neubauer

Účinkoval aj v inscenáciách Dolina (1973), Tri svadby (1979), Dedičstvo (1982), Tá tajovská voda mútna (1987), Zuzanka Hraškovie (1991) alebo Kráľovská hra (1999).

V uplynulých rokoch účinkoval v niekoľkých televíznych seriáloch - Mesto tieňov, Nebezpečné vzťahy, Odsúdené, Druhý život, Búrlivé víno, Divoké kone.

Svoj príjemný hlas často venuje dabingu, za ktorý získal dve Zlaté slučky (2002, 2003). Svoj hlas prepožičal okrem iných Anthonymu Hopkinsovi a Clintovi Eastwoodovi. Hereckú tvorbu a umelecký prednes mladých adeptov herectva učil na Konzervatóriu v Bratislave.

V roku 1982 sa Ivan Romančík oženil s herečkou Oľgou Solárovou, s ktorou má syna a dcéru. Žije v Bratislave.

Komentáre