Hudba a film
Beňuš prvýkrát kráľom slovenského športu, Sabovčík Športovou legendou
TASR, dnes 6:56Na snímke vodný slalomár Matej Beňuš, ktorý získal ocenenie najlepší jednotlivec v ankete slovenský Športovec roka 2024 počas vyhlásenia ankety Športovec roka 2024 v Bratislave 3. februára 2025. Foto: TASR - Martin Baumann
Vodný slalomár Matej Beňuš a tím tenistiek v Pohári Billie Jean Kingovej získali ocenenia najlepší jednotlivec a najlepší kolektív v ankete slovenský Športovec roka 2024. Beňuš sa dostal na najvyšší stupienok premiérovo v kariére, prvý triumf si pripísali aj tenistky. Za športovú legendu zvolili krasokorčuliara Jozefa Sabovčíka. Výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov (KŠR) vyhlásili na slávnostnom galavečere v Opere Slovenského národného divadla v Bratislave.
Jediný slovenský medailista z olympijských hier 2024 v Paríži Matej Beňuš jednoznačne ovládol anketu Športovec roka 2024. Dostal 1323 hlasov, len o jeden menej, ako je rekord Petra Sagana z roku 2017. Pred druhou Gabrielou Gajanovou mal zverenec Matúša Hujsu náskok 478 bodov, čo je druhý najvyšší rozdiel v histórii. Najvyšším vyhrala Martina Moravcová v roku 2001, keď druhých Petra a Pavla Hochschornerovcov od nej delilo 619 bodov. Na pomyselnej bronzovej priečke v hlasovaní 139 športových novinárov skončila so 684 bodmi tenistka Anna Karolína Schmiedlová.
Beňuš sa objavil na 138 hlasovacích lístkoch, 108-krát ho zaradili na prvé miesto. Viac ako stokrát sa na hlasovacích lístkoch objavili aj Gajanová, Schmiedlová a napokon piaty skejtbordista Richard Tury. Pred piateho muža z OH v Paríži sa na anketovú štvrtú priečku dostala tenistka Rebecca Šramková.
Beňuš zaraďuje rok 2024 medzi veľmi úspešné. Na olympijských hrách v Paríži získal ako jediný Slovák medailu, bol bronzový v C1 mužov. Dokázal sa vyrovnať s tlakom a predĺžil sériu vodnoslalomárskych medailí z olympijských hier. Po rokoch 2010, 2015 a 2019 sa štvrtýkrát v kariére stal celkovým víťazom seriálu Svetového pohára. V ňom najlepší výsledok dosiahol v sezóne 2024 v Krakove, kde skončil v C1 mužov na 2. mieste. Člen Športového centra polície sa v najlepšej desiatke ankety ocitol štvrtýkrát, doteraz bol najvyššie v roku 2016 po olympijskom striebre, keď skončil piaty.
"Je to pre mňa obrovská pocta, som premiérovo v najlepšej trojke a hneď som víťaz. Športové výsledky sú síce pre mňa dôležitejšie, ale byť športovec roka je veľká prestíž. Ďakujem všetkým novinárom, ktorí za mňa hlasovali. Táto sezóna bola úspešná, cieľ bola olympijská medaila a celkový triumf vo Svetovom pohári bol takou čerešničkou," povedal na galavečere.
Gajanová zažila najúspešnejší rok v kariére. Na majstrovstvách Európy v Ríme vybojovala striebornú medailu na 800 m. Na olympijských hrách v Paríži zlepšila v semifinále po 37 rokoch slovenský rekord na 800 m (1:58,22 min) a celkovo skončila na 11. priečke. "Túto anketu som sledovala už od mládežníckych kategórií, keď som začínala so športom a želala som si, aby som tu mohla raz stáť. To, že som sa sem tento rok dostala je pre mňa naozaj veľká vec a veľmi sa z toho teším. Nečakala som, že mi striebro z Ríma vynesie rovnaké miesto aj v tejto ankete," povedala.
Za dvojicou tenistiek bol na piatom mieste skejtbordista Richard Tury, ktorý obsadil rovnakú priečku aj na OH v Paríži, kde bol vo finále jediný Európan: "Je to zaujímavé, som prvýkrát na Športovcovi roka v divadle takto oblečený, užívam si to. Olympiádu vnímam aj s odstupom pol roka ako fantastickú vec a cením si motiváciu, ktorá prišla. Chcem sa udržiavať vo forme a pokúsiť sa dostať aj na ďalšiu olympiádu."
Z úspechu v ankete mala veľkú radosť siedma Zuzana Paňková: "Je to moja prvá účasť v top 10 a sú to úžasné pocity, odmalička som pozerala doma športovca roka. Bol to úžasný rok, nielen olympijské hry, ale celkovo tá cesta. Bola náročná a jej vyvrcholenie na olympiáde bolo úžasné, niesla som vlajku, taký pekný sen som ani nemala."
S odstupom 42 bodov skončili na druhej pozícii vlaňajší víťazi - futbaloví reprezentanti Slovenska. Na tretej priečke skončili účastníci futbalovej Ligy majstrov z ŠK Slovan Bratislava. Ďalšie kolektívy už mali za najlepšími výrazný odstup. "Myslím si, že pre slovenskú reprezentáciu to bol veľmi úspešný rok. Urobili sme slovenskému futbalu fantastickú reklamu na ME a dôstojne sme odohrali Ligu národov, v ktorej nás ešte čaká baráž," povedal zástupca reprezentácie a jej niekdajší kapitán Marek Hamšík.
Paralympionikom roka sa stala paralympijská víťazka z Paríža 2024 v streľbe Veronika Vadovičová, za parakolektív roka vyhlásili zlatú parížsku stolnotenisovú dvojicu Ján Riapoš, Peter Lovaš. "Rok 2024 bol v znamení olympijských a paralympijských hier a som rád, že tento sa bude niest v znamení 30. výročia založenia SPV. Projekt ´Nezlomní´, ktorý sme spustili v rámci Paríža, môže pripojiť k tomu. Takže 30 rokov nezlomných je príbeh inšpirácie, motivácie a som rád, že to nie je len o mladých, ale v mojom veku aj príbeh o starých športovcoch a že to dospelo až k zlatej medaile," povedal Riapoš.
Za Talenty roka 2024 vyhlásili na galavečere spomedzi letných športovcov Viktóriu Chladoňovú, zo zimných Adama Hagaru a zo zdravotne znevýhodnených Viliama Holendu. "Veľmi si to vážim a som šťastná. Bolo to pre mňa nečakané, keďže som vôbec netušila, že môžem vyhrať takúto cenu a byť medzi najlepšími športovcami Slovenska je pre mňa veľká vec," tešila sa Chladoňová, ktorá sa v 18 rokoch umiestnila aj na výbornom 12. mieste hlavnej kategórie.
SR Bratislava športovec roka 2024 Benuš anketa BAXVyhlásenie ankety Športovec roka 2024Na snímke bývalý reprezentant v krasokorčulovaní Jozef Sabovčík si prevzal ocenenie športová legenda v ankete slovenský Športovec roka 2024 počas vyhlásenia ankety Športovec roka 2024 v Bratislave 3. februára 2025. Foto: TASR - Martin Baumann
Ocenenie Športová legenda, ktorú určuje KŠR, tento rok dostala jedna z najväčších osobností svetového krasokorčuľovania Jozef Sabovčík. Rodák z Bratislavy, ktorý dlhodobo žije v Salt Lake City, je druhý krasokorčuliar s týmto ocenením po Karolovi Divínovi. Sabovčík získal počas aktívnej kariéry bronz na zimných olympijských hrách 1984 v Sarajeve, dvakrát bol majster Európy (1985, 1986) a ako prvý krasokorčuliar skočil aj štvoritý skok. Po kariére sa stal ešte profesionálnym majstrom sveta a na zimných olympijských hrách 2002 v Salt Lake City predviedol počas otváracieho ceremoniálu parádne salto vzad. "Je to vynikajúci pocit a veľmi si to vážim, je to veľká pocta. Pre mňa je to trocha neuveriteľné, som veľmi dlho preč a moja kariéra sa skončila veľmi dávno, pred 40 rokmi. Možno som to robil až príliš dlho, boli aj operácie, ale bez toho to nejde," povedal Jozef Sabovčík.
Klub športových redaktorov zároveň počas slávnosti udelil Cenu Štefana Mašlonku za poskytnutie najlepších tlačových služieb v roku 2024, ktorú si prevzali zástupcovia organizačného výboru majstrovstiev Európy v atletike do 18 rokov v Banskej Bystrici.
Exkluzívnym partnerom galavečera bola národná lotériová TIPOS a inštitucionálnymi partnermi Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR a Slovenský olympijský a športový výbor.
Liptáka potešil úspešný rok, poradie medzi hráčkami by nemenil
Slovenské tenistky zožali najviac úspechov v ankete Športovec roka 2024. Okrem triumfu medzi kolektívmi za striebro na finálovom turnaji Billie Jean Kingovej sa Anna Karolína Schmiedlová a Rebecca Šramková umiestnili aj na treťom, respektíve štvrtom mieste medzi jednotlivcami. Ani jedna z nich sa však nemohla zúčastniť na slávnostnom galavečere v Opere Slovenského národného divadla v Bratislave pre súťažné povinnosti a tak sa za ne i ich partnerky z reprezentačného tímu postavil pred kamery tréner Matej Lipták.Schmiedlová, Šramková, Viktória Hrunčáková, Tereza Miháliková a Renáta Jamrichová zaskočili tenisový svet, keď sa prebojovali až do finále Pohára Billie-Jean Kingovej. Po domácom triumfe nad Slovinskom sa kvalifikovali do Malagy, kde na úvod zdolali USA 2:1, vo štvrťfinále rozhodli Hrunčáková a Šramková o triumfe 2:0 nad Austráliou už vo dvojhrách a v semifinále získali rozhodujúci bod vo štvorhre rovnako ako predtým proti Američankám Hrunčáková s Mihálikovou. Vo finále vyhrali favorizované Talianky obe dvojhry a tešili sa z triumfu.
Za tento úspech triumfovali v tradičnej ankete pred futbalistami A-tímu Slovenska a hráčmi Slovana Bratislava. "Že sme vyhrali, som sa dozvedel pred 30 sekundami, takže je to pre mňa úplne nová informácia," priznal tesne pred odovzdávaním Lipták. "Ale tak v kútiku duše sme celý tím dúfali, že by sa nám to mohlo podariť. Videli sme však konkurenciu, ktorá tu bola, takže by nebolo prekvapenie, ani keby sme neboli na prvom mieste. Je to pre nás veľký úspech tak, ako ten, ktorý sme dosiahli v Malage. Toto ocenenie znamená, že patríme k najlepším výsledkom tohto roka a veľmi si to vážime," uviedol.
Lipták očakával, že vyhrať by mohli futbaloví reprezentanti, ktorí sa dostali na ME či futbalisti Slovana Bratislava vďaka účasti v hlavnej fáze Ligy majstrov: "Myslel som si, že futbal je väčší fenomén a môže to zohrať nejakú úlohu. Na druhej strane sme skončili druhí na svete. Úspech bol už to, že sme vôbec boli na finálovom turnaji. Nakoniec sme tam zdolali najlepšie tímy a zaslúži si takéto ocenenie."
Medzi jednotlivcami sa dostali do popredia až dve jeho zverenky. Schmiedlová si vyslúžila tretiu priečku najmä za svoje výkony na olympijských hrách v Paríži, kde obsadila štvrté miesto. Šramkovú zvolili za slovenskú tenistku roka 2024. Na turnaji WTA 250 v tuniskom Monastire si prvýkrát zahrala na hlavnom okruhu finále, následne ďalší týždeň vyhrala Thailand Open. Hrala aj finále na turnaji v Nan-čchangu. Prvýkrát v kariére sa dostala do najlepšej päťdesiatky rebríčka a mala veľkú zásluhu na postupe do finále Pohára Billie Jean Kingovej, keď vyhrala svoje zápasy vo dvojhre v osemfinále, štvrťfinále i v semifinále.
Lipták nevedel, či by zmenil poradie oboch hráčok vo výsledkoch ankety. "Je to asi vec ľudí, ktorí to hodnotia. Je to neviem úplne posúdiť. Štvrté miesto na olympiáde je v športe úžasný výsledok a všeobecne je to uznávané asi viac ako nejaká sezóna, čo sa týka tenisu. Samozrejme, možno keby Rebecca dosiahla väčšie úspechy na Grand Slamoch, tak by to malo väčšiu váhu. No myslím si, že Kaja dosiahla obrovský životný úspech, treba ho oceniť a prajem jej ho. Myslím si, že baby s tým nemajú žiadny problém," povedal.
Reprezentačný tréner má po všetkých spomínaných úspechoch dôvod na radosť a verí, že prebiehajúca sezóna prinesie ďalšie. "Bol to úžasný rok pre tenis vo všetkých smeroch. Máme dve tenistky medzi jednotlivcami a vyhrali sme v tímoch. Som za to šťastný a že si to môžeme užiť takto na oceneniach ako tím roka," dodal.
výsledky:
Hlasovalo 139 športových novinárov, zväčša členov Klubu športových redaktorov. Čísla za menom a športovým odvetvím u jednotlivcov, respektíve názvom kolektívu znamenajú postupne počet bodov, v zátvorke celkový počet umiestnení na 1., 2. a 3. mieste na lístkoch a napokon údaj, na koľkých lístkoch sa objavilo meno laureáta. Hlasy dostalo 60 jednotlivcov a 15 kolektívov.
jednotlivci:
1. Matej Beňuš (vodný slalom) 1323 (108 – 18 – 7) 138x
2. Gabriela Gajanová (atletika) 845 (7 – 30 – 22) 124x
3. Anna Karolína Schmiedlová (tenis) 684 (1 – 24 – 12) 115x
4. Rebecca Šramková (tenis) 558 (1 – 10 – 15) 94x
5. Richard Tury (skejtbording) 556 (0 – 5 – 18) 102x
6. Stanislav Lobotka (futbal) 527 (14 – 12 – 14) 82x
7. Zuzana Paňková (vodný slalom) 442 (0 – 13 – 13) 71x
8. Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie) 386 (3 – 9 – 6) 78x
9. Vanesa Hocková (streľba) 317 (0 – 0 – 9) 56x
10. Juraj Slafkovský (ľadový hokej) 272 (0 – 3 – 3) 63x
11. Ivan Schranz (futbal) 236 (1 – 2 – 5) 52x
12. Viktória Chladoňová (cyklistika) 173 (0 – 2 – 1) 49x
13. Jakub Grigar (vodný slalom) 157 (0 – 0 – 2) 41x
14. Lenka Poláčková (horolezectvo) 127 (1 – 2 – 1) 32x
15. Veronika Vadovičová (parastreľba) 125 (0 – 4 – 2) 28x
16. Barbora Balážová (stolný tenis) 114 (0 – 2 – 1) 30x
17. Renáta Jamrichová (tenis) 104 (0 – 1 – 0) 25x
18. Patrik Jány (streľba) 102 (0 – 0 – 4) 23x
19. Jozef Metelka (paracyklistika) 66 (0 – 0 – 1) 18x
20. Danka Hrbeková (Barteková) 50 (0 – 0 – 1) 21x
21. Martin Vaculík (plochá dráha) 48 13x
22. Tajmuraz Salkazanov (zápasenie) 46 12x
23. Adam Hagara (krasokorčuľovanie) 39 (0 – 0 – 1) 11x
24. Libor Hudáček (ľadový hokej) 35 12x
25. Ján Riapoš, Peter Lovaš (parast. tenis) 34 (0 – 0 – 1) 10x
26. Paulína Bátovská Fialková (biatlon) 32 (0 – 0 – 1) 7x
27. Martin Svrček (cyklistika) 29 10x
28. Dávid Hancko (futbal) 22 (1 – 0 – 0) 6x
29. Viktória Forsterová (atletika) 20 5x
30. Tadeáš Teťák (golf) 15 (1 – 0 – 0) 3x
31. Lukáš Haraslín (futbal) 15 4x
32. Martin Pospíšil (ľadový hokej) 14 7x
33. Marius Fízeľ (džudo) 14 6x
34. Ema Kapustová (biatlon) 14 5x
35. Jan Chalupa (nohejbal) 13 2x
36. Juraj Kucka (futbal) 12 2x
37. Barbora Bajčiová (pretláčanie rukou) 11 (1 – 0 – 0) 2x
38. Jozef Bošanský (lukostreľba) 9 (0 – 1 – 0) 1x
39. Juraj Varga (motorizmus) 9 4x
40. Ján Kozák ml. (footgolf) 6 1x
41. Marián Jung (vodný motorizmus) 5 1x
42. Zuzana Michaličková (triatlon) 4 2x
Zuzana Rehák Štefečeková (streľba) 4 2x
44. Alexandra Rexová (paralyžovanie) 3 1x
Ingrida Bakoš Suchánková (karate) 3 1x
Radoslav Malenovský (parastreľba) 3 1x
47. Alexander Vaško (vodné lyžovanie) 3 2x
Bianka Sidová (rýchlostná kanoistika) 3 2x
49. Lucia Janičová (horolezectvo) 2 1x
Michal Dudovič (florbal) 2 1x
Patrícia Wollingerová (hádzaná) 2 1x
52. Jessica Triebeľová (box) 2 2x
53. Batyrbek Cakulov (zápasenie) 1 1x
Laura Frličková (atletika) 1 1x
Lucia Debnárová (pretláčanie rukou) 1 1x
Magdaléna Žitňáková (fitnes) 1 1x
Marek Hrivík (ľadový hokej) 1 1x
Martina Buršíková (športové lezenie) 1 1x
Olívia Hečková (fitnes) 1 1x
Ondrej Húserka (horolezectvo) 1 1x
kolektívy:
1. Tenistky SR v Pohári B.J. Kingovej 304 (64 – 40 – 32) 136x
2. Futbalisti A-tímu Slovenska 262 (51 – 42 – 25) 118x
3. Futbalisti Slovana Bratislava 203 (22 – 45 – 47) 114x
4. Hádzanárky Iuventy Michalovce 16 (0 – 4 – 8) 12x
5. Hokejisti A-tímu SR 11 (1 – 1 – 6) 8x
6. Strelkyne SR v skeete 9 (1 – 2 – 2) 5x
7. Hokejisti SR do 18 rokov 7 (0 – 1 – 5) 6x
8. Volejbalistky Slovenska 7 (0 – 0 – 7) 7x
9. Hádzanárky A-tímu Slovenska 4 (0 – 2 – 0) 2x
10. Hokejisti HK Nitra 4 (0 – 0 – 4) 4x
11. Slovak Cheer Team 2 (0 – 1 – 0) 1x
Tenisti SR v Davisovom pohári 2 (0 – 1 – 0) 1x
13. Parahokejisti SR 1 (0 – 0 – 1) 1x
Strelci SR v ĽM poležiačky 1 (0 – 0 – 1) 1x
Vodnoslalomárska hliadka SR 3xC1M 1 (0 – 0 – 1) 1x
prehľad doterajších víťazov ankety KŠR Športovec roka (1993 - 2024):
jednotlivci:
1993 Martina Moravcová (plávanie)
1994 Milan Dvorščík (cyklistika)
1995 Martina Moravcová (plávanie)
1996 Michal Martikán (vodný slalom)
1997 Michal Martikán (vodný slalom)
1998 Martina Moravcová (plávanie)
1999 Jozef Gönci (športová streľba)
2000 Martina Moravcová (plávanie)
2001 Martina Moravcová (plávanie)
2002 Peter Bondra (ľadový hokej)
2003 Martina Moravcová (plávanie)
2004 Elena Kaliská (vodný slalom)
2005 Dominik Hrbatý (tenis)
2006 Radoslav Židek (snoubording)
2007 Michal Martikán (vodný slalom)
2008 Michal Martikán (vodný slalom)
2009 Pavol a Peter Hochschornerovci (vodný slalom)
2010 Anastasia Kuzminová (biatlon)
2011 Pavol a Peter Hochschornerovci (vodný slalom)
2012 Zuzana Štefečeková (športová streľba)
2013 Peter Sagan (cestná cyklistika)
2014 Anastasia Kuzminová (biatlon)
2015 Peter Sagan (cestná cyklistika)
2016 Matej Tóth (atletika)
2017 Peter Sagan (cestná cyklistika)
2018 Anastasia Kuzminová (biatlon)
2019 Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)
2020 Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)
2021 Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)
2022 Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)
2023 Danka Barteková (športová streľba)
2024 Matej Beňuš (vodný slalom)
kolektívy:
1993 basketbalistky Slovenska
1994 hokejisti Slovenska
1995 hokejisti Slovenska
1996 basketbalistky SCP Ružomberok
1997 basketbalistky Slovenska
1998 štafeta biatlonistiek Slovenska
1999 basketbalistky SCP Ružomberok
2000 hokejisti Slovenska
2001 štvorkajak SR na 500 a 1000 m
2002 hokejisti Slovenska
2003 štvorkajak Slovenska na 500 a 1000 m
2004 štvorkajak Slovenska na 500 a 1000 m
2005 daviscupový tím tenistov Slovenska
2006 štvorkajak SR na 500 a 1000 m
2007 štvorkajak SR na 500 a 1000 m
2008 štvorkajak SR na 500 a 1000 m
2009 futbalisti Slovenska
2010 futbalisti Slovenska
2011 volejbalisti Slovenska
2012 hokejisti Slovenska
2013 basketbalistky Good Angels Košice
2014 futbalisti Slovenska
2015 futbalisti Slovenska
2016 štvorkajak Slovenska na 1000 m
2017 miešané družstvo SR v zjazdovom lyžovaní
2018 biatlonová štafeta žien SR
2019 hliadka vodných slalomárov 3xC1
2020 futbalisti Slovenska
2021 štvorkajak Slovenska na 500 m
2022 hokejisti Slovenska
2023 futbalisti Slovenska
2024 tenistky Slovenska v Pohári Billie Jean Kingovej
športová legenda:
2010 Ján Zachara, box
2011 Jozef Golonka, ľadový hokej
2012 Jozef Adamec, futbal
2013 Anton Frolo, hádzaná
2014 Eva Šuranová, atletika
2015 Karol Divín, krasokorčuľovanie
2016 Marianna Némethová-Krajčírová, športová gymnastika
2017 Jozef Pribilinec, atletika
2018 Stanislav Kropilák, basketbal
2019 Jozef Plachý, atletika
2020 Igor Liba, ľadový hokej
2021 Miloslav Mečíř, tenis
2022 Mária Mračnová, atletika
2023 Jozef Lohyňa, zápasenie
2024 Jozef Sabovčík, krasokorčuľovanie
Hlasovalo 139 športových novinárov, zväčša členov Klubu športových redaktorov. Čísla za menom a športovým odvetvím u jednotlivcov, respektíve názvom kolektívu znamenajú postupne počet bodov, v zátvorke celkový počet umiestnení na 1., 2. a 3. mieste na lístkoch a napokon údaj, na koľkých lístkoch sa objavilo meno laureáta. Hlasy dostalo 60 jednotlivcov a 15 kolektívov.
jednotlivci:
1. Matej Beňuš (vodný slalom) 1323 (108 – 18 – 7) 138x
2. Gabriela Gajanová (atletika) 845 (7 – 30 – 22) 124x
3. Anna Karolína Schmiedlová (tenis) 684 (1 – 24 – 12) 115x
4. Rebecca Šramková (tenis) 558 (1 – 10 – 15) 94x
5. Richard Tury (skejtbording) 556 (0 – 5 – 18) 102x
6. Stanislav Lobotka (futbal) 527 (14 – 12 – 14) 82x
7. Zuzana Paňková (vodný slalom) 442 (0 – 13 – 13) 71x
8. Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie) 386 (3 – 9 – 6) 78x
9. Vanesa Hocková (streľba) 317 (0 – 0 – 9) 56x
10. Juraj Slafkovský (ľadový hokej) 272 (0 – 3 – 3) 63x
11. Ivan Schranz (futbal) 236 (1 – 2 – 5) 52x
12. Viktória Chladoňová (cyklistika) 173 (0 – 2 – 1) 49x
13. Jakub Grigar (vodný slalom) 157 (0 – 0 – 2) 41x
14. Lenka Poláčková (horolezectvo) 127 (1 – 2 – 1) 32x
15. Veronika Vadovičová (parastreľba) 125 (0 – 4 – 2) 28x
16. Barbora Balážová (stolný tenis) 114 (0 – 2 – 1) 30x
17. Renáta Jamrichová (tenis) 104 (0 – 1 – 0) 25x
18. Patrik Jány (streľba) 102 (0 – 0 – 4) 23x
19. Jozef Metelka (paracyklistika) 66 (0 – 0 – 1) 18x
20. Danka Hrbeková (Barteková) 50 (0 – 0 – 1) 21x
21. Martin Vaculík (plochá dráha) 48 13x
22. Tajmuraz Salkazanov (zápasenie) 46 12x
23. Adam Hagara (krasokorčuľovanie) 39 (0 – 0 – 1) 11x
24. Libor Hudáček (ľadový hokej) 35 12x
25. Ján Riapoš, Peter Lovaš (parast. tenis) 34 (0 – 0 – 1) 10x
26. Paulína Bátovská Fialková (biatlon) 32 (0 – 0 – 1) 7x
27. Martin Svrček (cyklistika) 29 10x
28. Dávid Hancko (futbal) 22 (1 – 0 – 0) 6x
29. Viktória Forsterová (atletika) 20 5x
30. Tadeáš Teťák (golf) 15 (1 – 0 – 0) 3x
31. Lukáš Haraslín (futbal) 15 4x
32. Martin Pospíšil (ľadový hokej) 14 7x
33. Marius Fízeľ (džudo) 14 6x
34. Ema Kapustová (biatlon) 14 5x
35. Jan Chalupa (nohejbal) 13 2x
36. Juraj Kucka (futbal) 12 2x
37. Barbora Bajčiová (pretláčanie rukou) 11 (1 – 0 – 0) 2x
38. Jozef Bošanský (lukostreľba) 9 (0 – 1 – 0) 1x
39. Juraj Varga (motorizmus) 9 4x
40. Ján Kozák ml. (footgolf) 6 1x
41. Marián Jung (vodný motorizmus) 5 1x
42. Zuzana Michaličková (triatlon) 4 2x
Zuzana Rehák Štefečeková (streľba) 4 2x
44. Alexandra Rexová (paralyžovanie) 3 1x
Ingrida Bakoš Suchánková (karate) 3 1x
Radoslav Malenovský (parastreľba) 3 1x
47. Alexander Vaško (vodné lyžovanie) 3 2x
Bianka Sidová (rýchlostná kanoistika) 3 2x
49. Lucia Janičová (horolezectvo) 2 1x
Michal Dudovič (florbal) 2 1x
Patrícia Wollingerová (hádzaná) 2 1x
52. Jessica Triebeľová (box) 2 2x
53. Batyrbek Cakulov (zápasenie) 1 1x
Laura Frličková (atletika) 1 1x
Lucia Debnárová (pretláčanie rukou) 1 1x
Magdaléna Žitňáková (fitnes) 1 1x
Marek Hrivík (ľadový hokej) 1 1x
Martina Buršíková (športové lezenie) 1 1x
Olívia Hečková (fitnes) 1 1x
Ondrej Húserka (horolezectvo) 1 1x
kolektívy:
1. Tenistky SR v Pohári B.J. Kingovej 304 (64 – 40 – 32) 136x
2. Futbalisti A-tímu Slovenska 262 (51 – 42 – 25) 118x
3. Futbalisti Slovana Bratislava 203 (22 – 45 – 47) 114x
4. Hádzanárky Iuventy Michalovce 16 (0 – 4 – 8) 12x
5. Hokejisti A-tímu SR 11 (1 – 1 – 6) 8x
6. Strelkyne SR v skeete 9 (1 – 2 – 2) 5x
7. Hokejisti SR do 18 rokov 7 (0 – 1 – 5) 6x
8. Volejbalistky Slovenska 7 (0 – 0 – 7) 7x
9. Hádzanárky A-tímu Slovenska 4 (0 – 2 – 0) 2x
10. Hokejisti HK Nitra 4 (0 – 0 – 4) 4x
11. Slovak Cheer Team 2 (0 – 1 – 0) 1x
Tenisti SR v Davisovom pohári 2 (0 – 1 – 0) 1x
13. Parahokejisti SR 1 (0 – 0 – 1) 1x
Strelci SR v ĽM poležiačky 1 (0 – 0 – 1) 1x
Vodnoslalomárska hliadka SR 3xC1M 1 (0 – 0 – 1) 1x
prehľad doterajších víťazov ankety KŠR Športovec roka (1993 - 2024):
jednotlivci:
1993 Martina Moravcová (plávanie)
1994 Milan Dvorščík (cyklistika)
1995 Martina Moravcová (plávanie)
1996 Michal Martikán (vodný slalom)
1997 Michal Martikán (vodný slalom)
1998 Martina Moravcová (plávanie)
1999 Jozef Gönci (športová streľba)
2000 Martina Moravcová (plávanie)
2001 Martina Moravcová (plávanie)
2002 Peter Bondra (ľadový hokej)
2003 Martina Moravcová (plávanie)
2004 Elena Kaliská (vodný slalom)
2005 Dominik Hrbatý (tenis)
2006 Radoslav Židek (snoubording)
2007 Michal Martikán (vodný slalom)
2008 Michal Martikán (vodný slalom)
2009 Pavol a Peter Hochschornerovci (vodný slalom)
2010 Anastasia Kuzminová (biatlon)
2011 Pavol a Peter Hochschornerovci (vodný slalom)
2012 Zuzana Štefečeková (športová streľba)
2013 Peter Sagan (cestná cyklistika)
2014 Anastasia Kuzminová (biatlon)
2015 Peter Sagan (cestná cyklistika)
2016 Matej Tóth (atletika)
2017 Peter Sagan (cestná cyklistika)
2018 Anastasia Kuzminová (biatlon)
2019 Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)
2020 Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)
2021 Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)
2022 Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)
2023 Danka Barteková (športová streľba)
2024 Matej Beňuš (vodný slalom)
kolektívy:
1993 basketbalistky Slovenska
1994 hokejisti Slovenska
1995 hokejisti Slovenska
1996 basketbalistky SCP Ružomberok
1997 basketbalistky Slovenska
1998 štafeta biatlonistiek Slovenska
1999 basketbalistky SCP Ružomberok
2000 hokejisti Slovenska
2001 štvorkajak SR na 500 a 1000 m
2002 hokejisti Slovenska
2003 štvorkajak Slovenska na 500 a 1000 m
2004 štvorkajak Slovenska na 500 a 1000 m
2005 daviscupový tím tenistov Slovenska
2006 štvorkajak SR na 500 a 1000 m
2007 štvorkajak SR na 500 a 1000 m
2008 štvorkajak SR na 500 a 1000 m
2009 futbalisti Slovenska
2010 futbalisti Slovenska
2011 volejbalisti Slovenska
2012 hokejisti Slovenska
2013 basketbalistky Good Angels Košice
2014 futbalisti Slovenska
2015 futbalisti Slovenska
2016 štvorkajak Slovenska na 1000 m
2017 miešané družstvo SR v zjazdovom lyžovaní
2018 biatlonová štafeta žien SR
2019 hliadka vodných slalomárov 3xC1
2020 futbalisti Slovenska
2021 štvorkajak Slovenska na 500 m
2022 hokejisti Slovenska
2023 futbalisti Slovenska
2024 tenistky Slovenska v Pohári Billie Jean Kingovej
športová legenda:
2010 Ján Zachara, box
2011 Jozef Golonka, ľadový hokej
2012 Jozef Adamec, futbal
2013 Anton Frolo, hádzaná
2014 Eva Šuranová, atletika
2015 Karol Divín, krasokorčuľovanie
2016 Marianna Némethová-Krajčírová, športová gymnastika
2017 Jozef Pribilinec, atletika
2018 Stanislav Kropilák, basketbal
2019 Jozef Plachý, atletika
2020 Igor Liba, ľadový hokej
2021 Miloslav Mečíř, tenis
2022 Mária Mračnová, atletika
2023 Jozef Lohyňa, zápasenie
2024 Jozef Sabovčík, krasokorčuľovanie