Hudba a film

Album Na ceste domov Deža Ursinyho vychádza v reedícii

"Ursiny bol v tom čase vo svojom vrcholnom tvorivom období, mal pri sebe básnika Ivana Štrpku i skupinu Provisorium v najlepšej zostave Filip – Kaššay – Stankovský - Kroczek a Jiří Stivín ako hosť."

TASR, 12. marca 2023 15:00
Na snímke syn Deža Ursinyho Jakub Ursiny v rámci koncertu a spomienky venovanej umelcovi Dežovi Ursinymu počas podujatia Spomienka na Deža 29. septembra 2018 v Bratislave. Foto: TASR
Bratislava 12. marca (TASR) - Na ceste domov je v poradí ôsmy štúdiový album Deža Ursinyho, ktorý pôvodne vyšiel v roku 1987. Je posledným prednovembrovým albumom, nakoľko nasledujúce Momentky síce vznikli v roku 1989, ale vyšli až o rok neskôr. TASR o tom informovala PR manažérka Renáta Tomášová.

Ursiny bol v tom čase vo svojom vrcholnom tvorivom období, mal pri sebe básnika Ivana Štrpku i skupinu Provisorium v najlepšej zostave Filip – Kaššay – Stankovský - Kroczek a Jiří Stivín ako hosť. Toto všetko sa premietlo do jedinečnej umeleckej výpovede, ktorá má typickú ursinyovskú silu, naliehavosť a originalitu.

Album tvoria dve rozsiahle verzie titulnej kompozície Na ceste domov, ktoré sú doplnené kratšími skladbami Suchý dážď a Neviditeľný spevák. Ursiny aj na tomto albume ostal jedným z mála naozajských originálov československej popmusic a v jej rozsahu patrí Na ceste domov, takisto ako aj iné jeho albumy k vysokému nadpriemeru.

Komentáre