Ekológia

V niektorých okresoch môže v utorok dosiahnuť teplota 35 stupňov

"Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov, pripomína SHMÚ."

TASR, 9. júla 2024 10:26
Na snímke deti sa ochladzujú v osviežovači počas tropického dňa v centre Bratislavy. Foto: TASR - Dano Veselský
Bratislava 9. júla (TASR) -
Vo viacerých okresoch Slovenska sa v utorok očakávajú vysoké teploty, v niektorých z nich môže teplota dosiahnuť 35 stupňov Celzia. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstrahy druhého stupňa platia predbežne pre okresy Komárno, Nové Zámky, Levice, Veľký Krtíš, Trebišov a Michalovce. Teplota vzduchu sa môže vyšplhať na 35 stupňov Celzia.

Výstrahy prvého stupňa platia pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský kraj, viaceré okresy Banskobystrického a Košického kraja a okresy Nitra a Šaľa v Nitrianskom kraji. Teplota môže miestami dosiahnuť 33 až 34 stupňov Celzia.

"Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov," pripomína SHMÚ s tým, že pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká.

Výstrahy platia predbežne od 14.00 do 18.00 h.


V niektorých severnejších okresoch si treba dávať pozor na hmlu s dohľadnosťou 50 až 200 metrov. Ide o okresy Brezno, Bardejov, Kežmarok, Levoča, Poprad, Sabinov, Stará Ľubovňa, Gelnica, Spišská Nová Ves, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Ružomberok a Tvrdošín.

"Znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity," upozorňuje SHMÚ.

Komentáre