Ekológia

Prikrmovanie pomôže vtáctvu prežiť zimu. Čo ale do kŕmidla nepatrí?

"Lesný pedagóg pripomína, že je veľmi dôležité vedieť, čo do kŕmidiel patrí. "

TASR, 7. januára 2022 13:03
Na archívnej snímke vrabce sú pri kŕmidle. Foto: TASR - František Iván

Prikrmovanie je tradičnou formou pomoci voľne žijúcim vtákom prežiť nepriaznivé zimné obdobie. V niektorých krajinách má takmer 200-ročnú tradíciu, rozšírená je aj na Slovensku. Je však dôležité vedieť, čo do kŕmidiel patrí a čo nie. Potrava v nich zároveň láka aj iné živočíchy.

"Kŕmenie vtáctva je krásna a príjemná aktivita," uviedol pre TASR pracovník environmentálnej výchovy Mestských lesov v Bratislave Michal Noga.

Na území bratislavských mestských lesov je možné nájsť desiatky kŕmidiel, ktoré priniesli ľudia. Okrem toho má mestská organizácia už tri roky na vhodných miestach umiestnené jej kŕmidlá, ktoré majú zároveň vzdelávací účel. Umiestnené sú pri nich aj tabuľky s vyobrazením a popisom najčastejších návštevníkov. Tie najznámejšie sú na Partizánskej lúke či v lokalite Dlhá lúka.

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP


"Zatiaľ sme na našich kŕmidlách zistili 20 druhov vtákov. Úžasné je to, že vtáctvo tu môžeme pozorovať celkom zblízka, zo vzdialenosti troch až štyroch metrov," priblížil Noga. Ako prvé sa zvyčajne ukážu sýkorky (sýkorka veľká, sýkorka belasá a sýkorka hôrna), priletí i brhlík. Ak má človek šťastie, stretne tiež červienku, glezga, orieška či kôrovníka alebo sýkorku uhliarku. Osobitnými hosťami sú v kŕdlikoch prilietavajúce čížiky, stehlíky alebo mlynárky.

Z väčších druhov vtákov prilietajú pravidelne drozdy, ďatle veľké a ďatle prostredné, ale aj sojky či jastrab krahulec. "Tento dravec sa špecializuje na lov spevavcov a kŕmidlá preto pravidelne navštevuje tiež. Zvyčajne nás prekvapí, rovnako ako sýkorky. Jeho útok trvá zlomok sekundy, do poslednej chvíle netušíme, že sa blíži," podotkol Noga.

Potrava v kŕmidlách však láka aj iné živočíchy. V noci ho navštevujú lesné myši – ryšavky. Fotopasce zároveň ukázali, že kŕmidlá a ich okolie pravidelne kontrolujú líšky a kuny, nechýbajú ani diviaky. Najčastejším návštevníkom spomedzi cicavcov sú však veverice.

Veverička sa kŕmi semienkami z vtáčieho kŕmidla, foto z archívu. Foto: TASR/AP


Lesný pedagóg pripomína, že je veľmi dôležité vedieť, čo do kŕmidiel patrí. Pre väčšinu spevavcov je najvhodnejšou potravou slnečnica. Drozdy sa potešia jablkám. Stačí ich rozkrojiť alebo nalámať, ideálne je ich dať i pod kŕmidlo na zem. Vítané sú tiež nesolené a nepražené orechy. Na lojových guliach, ktoré je však dobré vybrať zo sieťok, si pochutia sýkorky, ďatle, sojky, ale aj kuny. Zakúpiť sa dajú tiež rôzne semienkové zmesi.

"Do kŕmidiel nedávame solené a sladené potraviny, chlieb, pečivo, zvyšky jedál. Ich konzumácia zaťaží vtáčí organizmus a môže viesť k zoslabnutiu a vyčerpaniu," upozorňuje Noga. Zabúdať netreba ani na odstraňovanie zvyškov semienok, ktoré sú navlhnuté. V prípade, že je kŕmidiel viac a vtáčích návštevníkov je v nich "neúrekom", odporúča dohľadať si informácie o chorobe, ktorá sa môže preniesť medzi vtákmi navzájom.

Mestské lesy ponúkajú pre školy vzdelávací program. Venovaný je živočíchom v zimnom období.Komentáre