Ekológia

Najstarší filmový festival EKOTOPFILM - ENVIROFILM oslavuje 50 rokov

"Na festivale sa bude 25. až 29. septembra 2023 v Bratislave a Banskej Bystrici premietať niekoľko svetových premiér a vyše 40 slovenských premiér"

TASR, 31. augusta 2023 10:12
Archívna snímka. Foto: EKOTOPFILM

EKOTOPFILM oslavuje tento rok 50-te výročie. Najstarší medzinárodný filmový festival tento rok bude od 25. do 29. septembra 2023 v Bratislave a v Banskej Bystrici. Môžeme sa tešiť na svetové filmové premiéry, zahraničných hostí a dokonca krátky film vytvorený umelou inteligenciou. Jubilejný ročník sa nesie v znamení motta ZACHRÁŇME ORIGINÁL, pretože živé originály živočíchov a rastlín potrebujú našu okamžitú pomoc a vedomú zmenu správania.

Počas 50-ročnej histórie festival síce niekoľkokrát zmenil názov, musel sa presadzovať vo viacerých režimoch, ale napriek tomu neustále rástol a etabloval sa v súčasnom medzinárodnom filmárskom svete. EKOTOPFILM začal písať svoje dejiny počas socializmu, prežil revolúciu, rozpad federácie a úspešne funguje aj v samostatnej Slovenskej republike. S dĺžkou konania, históriou, dátami a dosahovanými výsledkami patrí medzi absolútnu svetovú špičku.

„Sám som pri festivale od jeho úplného začiatku, keďže ho založil môj otec. Sledujem, ako sa mení a vyvíja. Spoločne s tímom pracujeme na jeho neustálom zlepšovaní a som šťastný, že v súčasnosti je to platforma v 75 mestách po Slovensku a že z festivalu sa stala celoročná aktivita, kde postupne zapájame všetky školy na Slovensku. Vzdelávame už celé generácie detí, ukazujeme absolútne novinky filmovej tvorby dospelým. Tento rok oslavujeme veľkolepé 50-te výročie a ja týmto všetkých pozývam, buďte s nami pri tom,” hovorí riaditeľ filmového festivalu Peter Lím.

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 1691 filmov z celého sveta – z Nepálu, Srí Lanky, Číny, USA, Taiwanu, Litvy či Hong Kongu. Slovenskí filmári sú zastúpení piatimi filmami.

„Tento rok sa prihlásili absolútne protipóly filmovej tvorby. Na jednej strane sú to autentické dokumenty, ktoré vznikali v divočine bez mobilného signálu a na druhej strane je to, napríklad, film vytvorený umelou inteligenciou. Dielo tohto druhu premietneme po prvýkrát v našej histórii. Experimentálny film Brearth Posledný nádych človeka na Zemi je o ľudskej bytosti, ktorá sa rozkladá a recykluje. Mám pocit, že nielen týmto filmom vyrazíme tento rok divákom dych," avizuje programová riaditeľka festivalu Alena Janáči.
Takto vyzerajú tohtoročné ceny Ekotopfilm. Foto: EKOTOPFILM

Do úzkeho výberu postúpili filmy v piatich kategóriách: Za poznaním prírody - prírodovedné a prírodopisné filmy, Úspešné príbehy, O čom treba hovoriť, Krátke filmy a kategória venovaná deťom. Tím festivalu EKOTOPFILM sa rozhodol prizvať aj vybranú triedu, ktorá pomôže medzinárodnej porote vybrať víťazov v kategórii Deti.

„Náš Junior festival premieta filmy venované deťom a študentom, tak sme sa rozhodli, že tieto filmy, deti aj ohodnotia a pomôžu vybrať, čo sa im páči,“ vysvetľuje špeciálnu účasť v porote Alena Janáči.
Na festivale sa bude 25. až 29. septembra 2023 v Bratislave a Banskej Bystrici premietať niekoľko svetových premiér a vyše 40 slovenských premiér. Za zmienku určite stojí síce zahraničný film Život na ostrove Mohéli, ktorý má však slovenského režiséra Martina Kováča.Komentáre