Ekológia

Na zateplenie domu či ekologické inovácie možno získať zvýhodnený úver

"Až 85 % našincov sa zaujíma o stav životného prostredia a dve tretiny opýtaných vyhľadávajú výrobky šetrné k prírode. "

WEBMAGAZIN.sk-OTS + TABLET.tv, 18. októbra 2023 14:48
Ilustračné foto Foto: Unsplash.com / Étienne Beauregard-Riverin
Vyplynulo to z prieskumu 2muse pre 365.bank. Ceny za udržateľné riešenia sú však pomerne vysoké a nie všetci ich dokážu zafinancovať z vlastného vrecka. 365.bank preto týmto ľuďom vyšla v ústrety prostredníctvom EKO pôžičky, vďaka ktorej môžu žiadatelia získať zvýhodnený úrok, platný po celú dobu splácania. Úroková sadzba na spotrebiteľskom úvere bude po zdokladovaní účelu znížená na úroveň 6 % ročne, pokiaľ sa rozhodnú investovať do modernizácie svojho príbytku s cieľom vyššej udržateľnosti.

Záujem Slovákov o ekologické inovácie rastie. Dokazuje to aj vysoký dopyt po inštalácii obnoviteľných zdrojov energie, snaha o zatepľovanie či využívanie ekologickejších foriem kúrenia, ale aj rastúci dopyt o autá s ekologickejšou formou pohonu. Tieto riešenia sú však finančne pomerne náročné a pohybujú sa neraz v desiatkach tisícoch eur. Hoci niektoré z nich dotuje aj štát, nie vždy štátny príspevok na ich kúpu stačí a ľudia sa kvôli tomu musia neraz aj zadlžovať.

365.bank im však vychádza v ústrety prostredníctvom zvýhodnenej EKO pôžičky, pri ktorej môžu získať podstatne nižšiu úrokovú sadzbu ako pri klasickom bezúčelovom spotrebnom úvere: „Ak žiadatelia do pol roka zdokladujú, že z požičaných peňazí budú financovať ekologické inovácie alebo energeticky úsporné riešenia, môžu získať zvýhodnený úrok na úrovni 6 % p.a., platný počas celej doby splácania. Cieľom je podporiť financovanie ekologických inovácií s jednoduchým dokladovaním,“ hovorí Head of PR 365.bank Linda Valko Gáliková

EKO pôžičku možno čerpať až do výšky 40-tisíc eur s dobou splácania maximálne 8 rokov. Využiť ju môžu na financovanie zateplenia fasády rodinného domu, výmenu okien a dverí, inštaláciu rekuperácie či klimatizácie, ale aj na výmenu či nákup kotlov na plyn a biomasu, solárnych panelov, tepelných čerpadiel, no tiež na zaobstaranie elektromobilu či a plug-in hybridného vozidla. Na tento účel musí byť použitých aspoň 80 % sumy z výšky pôžičky.

Úroková sadzba sa pri bezúčelových spotrebiteľských úveroch v auguste tohto roka pohybovala v priemere na úrovni okolo 9,35 %. So zvýhodnenou sadzbou na EKO pôžičkách, určených primárne na financovanie ekologických inovácií, tak môžu klienti ušetriť na splátkach aj niekoľko stoviek ročne. 365.bank však udržateľné správanie odmeňuje nielen v podobe zvýhodnených EKO spotrebiteľských úverov, ale aj EKO hypoték, pokiaľ klient financuje energeticky úsporné bývanie, ako aj bezpoplatkových digitálnych bankových služieb, ktoré minimalizujú uhlíkovú stopu, sú bez plastu a bez papiera.

Komentáre