Ekológia

Komunitné enviroprojekty môžu žiadať o grant z programu Zelené oázy

"Aktuálny ročník má podtitul Stromy medzi nami. Podporiť má výsadbu stromov na uliciach, medzi jednotlivými mestskými časťami a obcami."

TASR, 22. novembra 2021 14:30
Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Obce, mestá, neziskové organizácie, školy a komunitné centrá spolu s dobrovoľníkmi môžu požiadať o financie na výsadbu a revitalizáciu zelene. Najlepšie komunitné enviroprojekty by si mohli rozdeliť 60.000 eur z grantového programu Nadácie Ekopolis. TASR o tom informovala Martina R. Hromadová z nadácie. Výzva na podávanie projektov je otvorená od 22. novembra do 17. januára budúceho roka. Vybrané projekty by sa mohli realizovať už na jar 2022.

"Chceme podporiť žiadateľov o grant najmä vo výsadbe stromov ako jednom z dlhovekých opatrení na zadržiavanie vody v krajine, udržovanie správnej mikroklímy a podporu rozmanitosti života. Stromoradia a aleje prepájajú miesta, lokality a symbolizujú medziľudskú spoluprácu, spolupatričnosť a priateľstvo, čo je jedným z cieľov programu," uviedla manažérka programu z nadácie Ľubica Štúberová.

Aktuálny ročník má podtitul Stromy medzi nami. Podporiť má výsadbu stromov na uliciach, medzi jednotlivými mestskými časťami a obcami. O grant sa môžu uchádzať aj ďalšie návrhy, napríklad zakladanie komunitných záhrad, čistenie verejných priestranstiev a vodných tokov, zveľaďovanie náučných trás, budovanie priestorov na chov malých hospodárskych zvierat i včiel a podobne.

"Program Zelené oázy má za uplynulých 15 rokov na svojom konte vyše 350 zelených projektov, ktoré sa stali skutočnosťou. Sú to nové alebo obnovené zelené miesta po celom Slovensku. Pridanou hodnotou Zelených oáz je, že prispeli k pekným vzťahom v rámci lokálnych komunít, ktoré sú ich tvorcami. Aj v tomto ročníku podporíme projekty, ktoré prinášajú viac zelene do našich miest, slúžia verejnosti a spájajú ľudí so záujmom o spoločné dobro," dodal Anton Molnár, riaditeľ komunikácie spoločnosti Slovnaft, ktorá na projekte participuje.


Komentáre