Cestovanie

Výročie prvej písomnej zmienky oslávia Bojnice trojdňovým programom

"Počas galaprogramu Bojnický rytier na Bojnickom zámku samospráva ocení i vybrané osobnosti mesta. "

TASR, 8. septembra 2023 11:41
Na snímke pohľad na Bojnický zámok. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Mesto Bojnice oslávi 910. výročie prvej písomnej zmienky trojdňovým programom. Oslavy potrvajú od 15. do 17. septembra a ponúknu aktivity pre všetky vekové kategórie. Ich súčasťou bude slávnostné oceňovanie osobností, remeselníci, dobové podujatia i zabíjačka. TASR o tom informoval riaditeľ Kultúrneho centra Bojnice Vojtech Bartko.

Prvý deň osláv 15. septembra nesie podtitul Bojnické podhradie oslavuje a ponúkne výstavu o bojnických ochotníkoch, remeselný trh, zábavný program a animácie pre deti i dospelých, rozprávkové predstavenie i slávnostnú svätú omšu. Deň ukončí zábava pod holým nebom. Počas galaprogramu Bojnický rytier na Bojnickom zámku samospráva ocení i vybrané osobnosti mesta.

Podujatie 16. septembra bude mať podtitul Kráľovské Bojnice, na čo bude odkazovať i program. Jeho súčasťou bude okrem slávnostného otvorenia osláv a ukončenia letnej turistickej sezóny dobová kuchyňa, remeselný trh, dračie korzovanie, trubadúri, sokoliari, škola šermu či žoldnierska jednotka. Program ponúkne i divadelné predstavenie, podujatie Legendy ožívajú a ohňovú šou. V historickom centre sa uskutoční i piaty ročník Bojnického festivalu poctivých vín.

Tradičnú zabíjačku na námestí, vystúpenia folkloristov a hudobného dua s repertoárom slovenských piesní, ako i trh ponúkne program osláv 17. septembra s podtitulom V Bojniciach sa hoduje.

Doplnkovými podujatiami osláv výročia prvej písomnej zmienky bude výstava Zámocký akvarel v priestoroch zámku, dobrodružná nočná prehliadka zoo, výstava obrazov z maliarskeho sympózia v mestskej knižnici a exteriérové zážitkové hry.Komentáre