Cestovanie

VIDEO: Obnova Krásnej Hôrky pokračuje podľa plánu

"V samotnom podhradí Krásnej Hôrky je už hotová hrubá stavba budúceho infocentra, pripravené sú aj základové dosky pre objekty občerstvenia a suvenírov. "

TASR, 25. októbra 2023 12:22
Aj viac než 11 rokov po ničivom požiari pokračuje obnova hradu Krásna Hôrka. Foto: TASR František Iván

Práce na obnove stredného a dolného hradu Krásnej Hôrky pokračujú podľa stanoveného harmonogramu. Výrazne už postúpila aj výstavba v podhradí, v súvislosti s blížiacou sa zimou budú práce v exteriéri na niekoľko mesiacov prerušené. Počas utorňajšieho mediálneho dňa na Krásnej Hôrke to uviedol generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Panis.

"Som veľmi rád, že postup prác je veľký. Už sa začala výstavba ciest, už sú položené základy stánkov, pokročili aj reštaurátorské práce," skonštatoval Panis s tým, že projekt pokračuje v súlade so stanoveným časovým harmonogramom.

V rámci projektu rekonštrukcie dolného a stredného hradu sú už v interiéroch väčšiny obnovovaných častí hradu ukončené búracie a demontážne práce, v súčasnosti sa tak už naplno vykonávajú reštaurátorské práce a obnova omietok. Pracuje sa tiež na obnove kamenných portálov či schodísk.

"Vzhľadom na klimatické podmienky sa prerušujú práce v exteriéri a budú pokračovať až na jar za priaznivých teplotných podmienok. V interiéroch, kde je možné vytvoriť vhodné teplotné podmienky, sa budú reštaurátorské práce realizovať naďalej," informovalo SNM - Múzeum Betliar.V samotnom podhradí Krásnej Hôrky je už hotová hrubá stavba budúceho infocentra, pripravené sú aj základové dosky pre objekty občerstvenia a suvenírov. Súbežne so stavebnými prácami sa na hrade realizuje aj archeologický výskum. Múzeum tiež pripravuje verejné obstarávanie na vybavenie interiérov a expozícií. Prvých návštevníkov chcú na Krásnej Hôrke privítať budúci rok.

Práce na obnove dolného hradu, časti stredného hradu a výstavbe podhradia za vyše 20 miliónov eur sa začali v auguste minulého roka. Vysúťažený zhotoviteľ, spoločnosť MBM-GROUP, vzišiel z medzinárodného verejného obstarávania. Projekt má byť ukončený do troch rokov, nadväzovať naň bude i obnova horného hradu.

"Projektanti momentálne spracovávajú projekt na stavebné povolenie, aby sme začiatkom budúceho roka mohli začať proces verejného obstarávania. Chceli by sme začať horný hrad obnovovať v lete budúceho roka," priblížil Panis s tým, že hrad by mohol byť pre verejnosť kompletne otvorený v roku 2026.

Hrad Krásna Hôrka zdevastoval 10. marca 2012 požiar, ktorý vznikol na trávnatom poraste na hradnom kopci, odkiaľ sa preniesol na samotný hrad. Na obnovu hradu schválila vláda SR takmer 35 miliónov eur.

Na snímke hrad Krásna Hôrka počas mediálneho dňa na hrade Krásna Hôrka 24. októbra 2023. Foto: TASR František IvánKomentáre