Cestovanie

Nezvyčajné druhy turizmu, ľudí čoraz viac láka smrť a katastrofy

"Cestovné kancelárie každý rok prichádzajú s novými nápadmi a marketingom, ako prilákať čo najviac klientov."

, 17. mája 2013 12:00
Kapucínske katakomby v Palerme Foto: Kristína Vlkovičová
Nie je dovolenka ako dovolenka. Prichádza leto a každý začína listovať v katalógoch, aby si vybral destináciu pre svoj relax. Klasické autobusové zájazdy a vylihovanie na pláži už dávno vyšlo z módy. Cestovné kancelárie každý rok prichádzajú s novými nápadmi a marketingom, ako prilákať čo najviac klientov. Od spomínaného relaxu pri mori až po adrenalínové expedície do džungle. Stačí, že si klient v dnešnej pretechnizovanej dobe zapne internet a zostaví si dovolenku, po akej mu srdce baží.

Ani to však nemusí stačiť. Ľudí čoraz viac začínajú zaujímať miesta, kde sa stalo nešťastie alebo katastrofa. Sú hladní po novom poznaní a objavovaní. A práve týmto a podobným chúťkam sa prispôsobuje aj cestovný ruch. Pozrite sa spolu s WEBMAGAZÍNOM, aké neobvyklé, v niektorých prípadoch až morbídne typy cestovania ľudí zaujímajú.


Foto:

Po stopách predkov


Ľudia z krajiny, v ktorej vyrastali, odchádzali a odchádzajú z rôznych príčin. Rodiny si zakladajú v cudzine, čím postupne pretrhávajú putá so svojou rodnou krajinou. Závisí od rodičov ako a kam vedú svoje deti, no mnoho potomkov má záujem pátrať po koreňoch svojich predkov. Cestovné kancelárie preto myslia aj na túto potrebu svojich klientov. Hovoríme o tzv. genealogickom cestovnom ruchu. Ide o výlety do miest, kde sa narodili ich predkovia. Tento typ turizmu sa uskutočňuje väčšinou do krajín, ktoré boli poznačené masovou emigráciou, či už v dôsledku vojny alebo diktatúry, ktorá v tom čase vládla. Veľký boom genealogického cestovného ruchu bol začiatkom nového tisícročia v Írsku. Momentálne sú populárne medzi židovskými turistami cesty do strednej Európy, odkiaľ boli ich predkovia deportovaní počas 2. sv. vojny do koncentračných táborov alebo museli zo svojej rodnej krajiny utiecť.

Na snímke z 29. augusta 2005 veterná smršť Katrina odnáša strechu reštaurácie. Foto: TASR/AP

Cestovanie za katastrófami


Médiá nás každý deň informujú o nejakej katastrofe, ktorá sa stane. Zničené domy, smrť. Sú však turisti, ktorých lákajú miesta, kde k nešťastiu došlo. Disaster tourism alebo cestovanie za katastrofami. Tento cestovateľský trend sa ujal po hurikáne Katrina v americkom New Orleans v roku 2005. Spoločnosti začali organizovať autobusové zájazdy do štvrtí, ktoré boli v dôsledku hurikánu ťažko poškodené alebo úplne zničené. Obyvatelia, ktorí v postihnutých štvrtiach bývajú, ostro protestovali proti tomuto typu turistiky. Cestovné spoločnosti podľa nich zarábajú na ľudskom nešťastí.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Cesta ku hviezdam


Vidieť planétu Zem z vtáčej perspektívy bolo doposiaľ dopriate iba profesionálnym astronautom. Trendy a technológie, ktoré napredujú míľovými krokmi však túto možnosť dávajú aj nám obyčajným smrteľníkom, presnejšie povedané, dobre situovaným oligarchom. Americký letecký úrad (FAA) plánuje investovať do programu 1 miliardu USD (0,76 miliardy eur), ktorá je naplánovaná na najbližšie desaťročie. Prví vesmírni turisti by sa mohli pozrieť mimo atmosféru už v roku 2013 alebo 2014. Úplne prvým vesmírnym turistom však bol v roku 2001 Američan Dennis Tito a o rok neskôr Juhoafričan Mark Shuttleworth. Obaja sa do vesmíru vypravili na ruských lodiach Sojuz a za výlet zaplatili 20 miliónov dolárov. Tito strávil vo vesmíre sedem dní a Shuttleworth deväť dní.

Elijah Wood ako hobit Frodo v trilógii Pán Prsteňov. Foto: TASR/AP

Výlety pre fanúšikov Tolkienovho Pána prsteňov


Všetci tí, ktorým sa Tolkienov Pán prsteňov stal filmovým kultom nemusia zúfať. Niektoré cestovné kancelárie majú vo svojich ponukách výlety do miest na Novom Zélande, kde sa odohrával dej filmu. Nový Zéland ako krajina sa v tomto prípade dostáva viac do pozadia. Turisti sa zaujímajú väčšinou o filmovú krajinu - Mount Olympus, či gigantické skalné piliere v národnom parku v Kahurangi.

Láka vás vojnová história?


Pre cestovateľov, ktorí sa zaujímajú o vojnovú históriu majú cestovky vo svojom repertoári i ponuky tohto druhu.
V minulosti vojnami poznačená Európa láka turistov pozrieť si tieto miesta. Zájazdy sa organizujú väčšinou do vojenských objektov, múzeí, ktoré súvisia s vojnovou tématikou. Najzaujímavejšie destinácie pre tento typ turizmu sú pobaltské štáty, ktoré okupoval Sovietsky zväz. Napríklad v Litve je turistami často navštevované mesto Žemaitija, kde Sovieti vybudovali jadrovú základňu v roku 1962. Teraz je tam múzeum.


Požiarnici hasia horiace autá po mohutnom bombovom výbuchu, ktorú otriasol centrom libanonskej metropoly - Bejrút. Foto: TASR/AP

Zažiť vojnu na vlastnej koži


Pri vojne ešte ostaneme. Silnejšie povahy sa môžu zahrať na vojnových spravodajcov a vybrať sa do aktívnych vojnových zón. Nemožné? Aj takýto typ cestovania ľudí láka. Vojnovú turistiku mnohí považujú za istý druh úchylky, keďže tí čo vyhľadávajú nebezpečné miesta hľadajú osobné vzrušenie. Medzi vyhľadávané destinácie v tejto oblasti patria - Izrael, Libanon, Mjanmarsko, Alžírsko alebo Kolumbia. Veľa turistov na tento adrenalínový štýl cestovania však už doplatilo, keď sa dostali do zajatia alebo sa stali terčom útokov.

V roku 2006, počas izraelsko-libanónskej krízy bol napríklad Bejrút plný turistov. Turisti sa stáli terčom útokov aj v krajinách ako Filipíny či Keňa. Tieto turistami vyhľadávané destinácie pomaly strácajú svoj kredit. Nie každého totiž nebezpečenstvo láka. O vojnovej turistike napísal v roku 2007 nórsky spisovateľ Erik Bakken Olafsen román, ktorý sa volá Turisti.

Osvienčim Foto: Kristína Vlkovičová

Temný cestovný ruch


Tento exkurz skončíme temne a morbídne. Dark turism alebo temná turistika žne veľmi veľké úspechy. Ako už bolo na začiatku spomenuté, ľudí čoraz viac láka mystika, temno. Tento typ cestovania zahŕňa výlety na miesta, ktoré sú späté so smrťou a tragédiami. Cestovateľov veľakrát lákajú zákutia a lokality, kde boli spáchané násilné trestné činy, napríklad po stopách Jacka rozparovača. Alebo masové vraždy, genocídy ako - Osvienčim, Tuol Sleng v Kambodži. Vojnové a teroristické katastrofy - Hirošima a Nagasaki, Černobyľ, New York a pod..

Termín temný turizmus prvýkrát použili profesori John Lennon a Malcolm Foley z Glasgow Caledonian University v roku 1996, ktorí začali skúmať tento fenomén. Chceli zistiť, prečo vlastne ľudí priťahuje tento druh cestovania.

Komentáre