Cestovanie

Turistika budúcnosti. Vydajte sa hľadať kešky.

"Máme pre vás zaujímavý tip, ktorý spája moderné technológie, interaktivitu, turistiku, návštevu zaujímavých miest, ale aj starodávnu túžbu po hľadaní pokladov."

Matej Šulc, 12. júna 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Ak vás už omrzela klasická turistika po značených chodníkoch, ktoré vedú stále na tie isté miesta, máme pre vás zaujímavý tip, ktorý spája moderné technológie, interaktivitu, turistiku, návštevu zaujímavých miest, ale aj starodávnu túžbu po hľadaní pokladov.

Ako na to? Zoberte si GPS prijímač, zaregistrujte sa na stránke geocaching.com a vyhľadajte si jednu, alebo aj viacero z milióna kešiek, ktoré sú vo vašom okolí a vydajte sa ich hľadať. Na námestie, do lesa či dokonca na dno jazera. Kešky môžu byť doslova všade, pri ich vytváraní je dôležité nálezcom len niečo zaujímavé ukázať. Základom tejto zábavy je pomocou GPS súradníc nájsť miesto, kde sa keška nachádza a na záver rozlúsknuť miesto jej uloženia. To vám môže zabrať pomerne dosť času, preto treba byť pri hľadaní trpezliví. A snažiť sa rébus rozlúsknuť. Skrýšou môže byť tak malá dierka v skale, ako aj húština spadnutých stromov.

Krabica, fľaša či mikrofilm


Samotné kešky umiestňujú na rozličné zaujímavé miesta skúsenejší keškári a ich trvácnosť si bránia. Myslite preto na ďalších a nájdené kešky určite nijako nepoškodzujte, nepremiestňujte a už vôbec neodstraňujte.

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
V každej keške sa nachádza logbook, kde sa zapíšete ako ďalší nálezca a spravidla aj písacie potreby. V závislosti od veľkosti v nej ďalej môžete nájsť rozličné predmety na výmenu. To znamená, že si z týchto predmetov môžete hocičo zobrať, ale zároveň aj niečo na oplátku musíte do skrýše vložiť pre ďalších hľadačov novodobých pokladov.

Okrem toho sa v niektorých keškách nachádzajú aj putovné predmety. Ide o drevené aj kovové mince a travel bugy, čo sú predmety zavesené na vojenskej známke. Ak tieto predmety nájdeme, musíme ich zaregistrovať na internete, aby sa mohol sledovať ich pohyb. Podoby kešiek môžu byť fakt rôznorodé. Niekedy nájdete na strome veľkú plastovú nádobu, inokedy zaváraninovú fľašu či dokonca maličký obal od filmu. Nález kešky by sme mali zaznamenať na internete a zdieľať s ostatnými svoje skúsenosti a zážitky.

Nielen pre IT maniakov


Hľadanie kešiek bolo spočiatku považované ako zábava pre IT maniakov, ktorí sa vybrali do lesa na turistiku so zapnutým GPS prijímačom a objavy ihneď hlásili na internete. Dnes sa na svete nachádza viac ako milión kešiek a ich hľadanie je rozšírenou zábavou pre mnoho, nielen mladých ľudí.

Ilustračné foto Foto: TASR
Vďaka využitiu moderných technológií fascinuje tak deti, ktoré môžete odtrhnúť od počítača, ako aj hľadačov pekných miest, ktoré sa vďaka sieti kešiek dostávajú do širokého povedomia.

Nájdite si trasu


Hľadanie kešiek dnes už nie je len o hľadaní hmotných vecí. Tajomstvom kešky môže byť napríklad nepreskúmaná turistická trasa, cyklochodník alebo v nej môže byť ukrytá časť zaujímavej histórie.

Hľadanie kešiek sa od svojho vzniku niekedy okolo roku 2000 stalo pre mnohých aj spoločenskou udalosťou. Ľudia z komunity zámerne umiestnia na určité trasy väčšie množstvo kešiek, zvolajú ľudí na akciu a tí ich spoločne hľadajú, stretávajú sa a vymieňajú si informácie. Aj toto je príklad, ako sa veci z virtuálneho priestoru pomaly dostávajú do reality. Navyše, keď s prudkým technologickým rozvojom môžeme do budúcnosti očakávať ešte väčší rozmach podobných hier, je čas vyraziť hľadať svoju prvú kešku.

Komentáre