Cestovanie

Turisti uvidia z neba stred Slovenska vďaka 360-stupňovej videomape

"Letecký dokumentárny film ponúka zábery nielen na mesto Banská Bystrica, významnú banskú obec Špania Dolina či turistami navštevované Kremnické a Starohorské vrchy."

TASR, 7. júna 2021 13:18
Na archívnej snímke pohorie Starohorské vrchy pri Ružomberku. Foto: TASR - Branislav Račko
Banská Bystrica 6. júna (TASR) – Turistický región, akým je stredné Slovensko, má možnosť navštíviť každý a vidieť ho z neba kedykoľvek aj z pohodlia svojho domova vďaka novej 360-stupňovej technológii virtuálnej reality. Je prvým regiónom na Slovensku, ktorý má svoju 360-stupňovú videomapu z výšky. TASR o tom informovala Andrea Farkašová zo Slovenského múzea máp v Kynceľovej.

Podľa nej hlavným cieľom 360-stupňovej videomapy stredného Slovenska je propagácia turistického regiónu netradičným pohľadom z vtáčej perspektívy a podpora domáceho cestovného ruchu. Letecký dokumentárny film ponúka zábery nielen na mesto Banská Bystrica, významnú banskú obec Špania Dolina či turistami navštevované Kremnické a Starohorské vrchy. Najpokročilejšia technológia virtuálnej reality propaguje celý región netradičným spôsobom v trvaní 22 minút.

„Keď s niekým letím z letiska Dobrá Niva a chcem mu ukázať všetky krásy okolia Banskej Bystrice a Zvolena, vždy volím túto trasu. Teraz ňou záujemcovia môžu preletieť aj bez lietadla. Navyše majú k dispozícii popis toho, na čo sa práve pozerajú a sprievodný komentár,“ zdôraznil pilot a letecký fotograf Milan Paprčka.

Videomapa sa dá pozerať na počítači, smartfóne alebo tablete. Podľa Paprčku najväčší zážitok z letu ešte umocnia virtuálne okuliare. Ich nasadením nadobudne človek pocit, akoby bol takpovediac na bruchu lietadla a krásu regiónu si užíva z pohľadu vtákov.

„Vďaka interaktivite tejto technológie si možno prelet ponad stredné Slovensko režírovať úplne samostatne. S pomocou myši alebo pohybom smartfónu možno nahliadnuť všade tam, kam záujemcovia chcú. Kartografický popis, zvýraznené historické pamiatky či turistické miesta zabezpečia sledovateľovi rýchlu a presnú orientáciu,“ dodal Paprčka.

Komentáre