Cestovanie

TOP desať najkrajších pláží sveta

"Každá pláž je úžasná, keď na nej môžete ležať týždeň. Do TOP desiatky sa ale dostanú len tie naozaj najlepšie."

TASR, 23. septembra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR

Punta Cana, Dominikánska republika


Dominikánsku republiku objavil v roku 1492 Krištof Kolumbus pri svojej plavbe do Indie. Nachádza sa v srdci Karibiku, ktorý je typický svojím tyrkysovým Karibským morom. Jednou z najkrajších častí tohto malebného ostrova je Punta Cana, pre ktoré su typické rozhľahlé pláže s bielym pieskom. O krásach jedinečnej prírody by vedel rozprávať nejeden Pirát z Karibiku.

Lanikai, Havajské ostrovy


V jazyku Havajčanov znamená Lanikai “nebeské more”. Pri pohľade na takmer dokonalú pláž by človek ťažko našiel vhodnejší názov. Aj keď sú Havajské ostrovy rajom surferov, pláž Lanikai je úplným opakom divokých vĺn. Pokojné more zaručuje relax a jeho priezračnosť vytvára ideálne podmienky na šnorchlovanie.

Alcudia, Mallorca


Ak chcete pocítiť čaro panenskej prírody, nemusíte cestovať na opačný koniec planéty. Medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie patria dlhoročne Baleárske ostrovy. Alcudia je hlavným centrom na severovýchodnom pobreží ostrova Mallorca. Toto pokojné miesto je obľúbené najmä u rodín s deťmi.
Ilustračné foto Foto: TASR

Villasimius, Sardínia


Neďaleko od Baleárskych ostrovov sa nachádza ďalšie mimoriadne krásne miesto. Taliansky ostrov Sardínia s plážou Villasimius je jedna z najvyhľadávanejších oblastí Stredozemného mora. Kryštáľovo čisté more, biely piesok, talianska kuchyňa. Ako povedal anglický spisovateľ David Herbert Lawrence: “Sardínia je ako sloboda samotná.”

Navagio, Zakynthos


Izolovaná pláž Navagio je typickým záberom pohľadníc z tohto ostrova. Okrem vraku stroskotanej pašeráckej lode, ktorá dominuje tejto pláži, máte možnosť vidieť aj iné poklady. Medzi najnavštevovanejšie patria tzv. modré jaskyne. Názov dostali podľa špecifickej modrej farby vody, ktorú spôsobuje odlupnutý pieskovec. Pre Zakynthos sú typické aj obrovské korytnačky careta careta, ktoré môžu dorásť až do veľkosti jedného metra.

Agia Napa, Cyprus


Agia Napa je región na ostrove Cyprus. Niekdajšia rybárska osada, dnes jedno z najkrajších letovísk si svojich návštevníkov získalo nielen krásnymi piesočnatými plážami. Zaradilo sa medzi destinácie ako Ibiza alebo Rimini, v ktorých to skutočne „žije“. Najmä v noci. Letné párty s najrôznejšími hudobnými štýlmi lákajú najmä ľudí, pre ktorých je dovolenka spojením oddychu a zábavy.
Ilustračné foto Foto: TASR

Anse Royale, Seychelly


Medzi najexotickejšie a zároveň najkrajšie pláže na svete patria ostrovy v Indickom oceáne. Anse Royale na ostrove Mahú (Seychelly) je nakrajšia v období medzi októbrom a májom. Veľké žulové balvany rozdeľujú pobrežie na menšie zátoky. Ak vám nevyhovujú preplnené, hlučné pláže, tu je možnosť mať súkromnú minizátoku. Mali by ste to stihnúť ešte predtým, ako budú Seychelly zaplavené v dôsledku stúpajúcej hladiny svetového oceánu.

Pláže na ostrove Bora Bora, Francúzska Polynézia


Kto by povedal že niekdajšia sopka bude označovaná ako „najkrajší ostrov na svete“. Stred ostrova Bora Bora vo Francúzskej Polynézii je tvorený zvyškami dvoch vyhasnutých sopiek. Jeden z najluxusnejších potápačských rezortov je obklopený nádhernými plážami a korálovými útesmi, ktoré uzatvárajú lagúnu, často nazývanú aj „perla Polynézie“.
Ilustračné foto Foto: TASR

Koh Tao, Thajsko


Ďalším rajom pre milovníkov potápania je pláž Koh Tao v Thajsku, na ktorom je založená aj prevažná časť ekonomiky ostrova. Pomenovanie je odvodené od tvaru ostrova podobného korytnačke. Zhodou okolností je to aj prirodzené životné prostredie pre dva špecifické druhy: Hawksbill korytnačky a zelené korytnačky. Rozvoj turizmu negatívne ovplyvnil ich život. Od roku 2004 prebieha chovný program, ktorý umožňuje týmto ohrozeným druhom opätovné zaradenie do ekosystému ostrova.

Zlatni rat, ostrov Brač


Najobľúbenejšou zahraničnou destináciou je pre Slovákov už tradične Chorvátsko. Aby ste mali aspoň slabý pocit, že ste na dovolenke v zahraničí a nie na slovenskom kúpalisku, skúste namiesto Makarskej napríklad ostrov Brač. Najtypickejším záberom, ktorý sa objavuje na pohľadniciach je pláž Zlatni rat na južnej strane ostrova. Je to zhruba 600 metrov dlhý oblázkový polostrov, ktorý zasahuje priamo do mora a jeho tvar sa mení v závislosti na smere vetra a morských vĺn.

Komentáre