Cestovanie

T. Javorina: Zámoček Hohenlohe si tento rok pripomína významné jubileá

"Verejnosť môže vstúpiť do najkrajších častí zámočka každý štvrtok v troch vstupoch po maximálne 20 ľudí. "

TASR, včera 6:39
Na snímke návštevníci čakajú na vstup pred Loveckým zámočkom Hohenlohe v podhorskej obci Tatranská Javorina v okrese Poprad vo štvrtok 6. februára 2025. Foto: TASR - Adriána Hudecová

Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine si v tomto roku pripomína dve významné jubileá. V lete uplynie 140 rokov od jeho dokončenia a zároveň je to desať rokov, odkedy ho sprístupnili verejnosti. Správca kultúrnej pamiatky Marián Šturcel pre TASR uviedol, že vidieť pamiatku zvnútra je možné raz za týždeň v niekoľkých hromadných vstupoch.

Zámoček dal postaviť knieža Christian Kraft Hohenlohe. "V roku 1879, keď mal titul dedičný princ, dostal od otca ako dar viac ako 10.000 hektárov územia na severe vtedajšieho Uhorska a Tatier. Mal vtedy 31 rokov a jeho veľkým koníčkom bola poľovačka, túžil mať vlastný poľovný revír. Hodnota daru bola vtedajších 500.000 zlatých, dnešných päť miliónov eur," priblížil Šturcel. Keďže Hohenlohe chcel na poľovačkách hostiť významné osobnosti z celej Európy, dal si v roku 1883 vo Viedni nakresliť projekt zámočka. Hlavnú a vedľajšiu hospodársku budovu staval Ján Lipták z Popradu - Veľkej.

Areál slávnostne otvorili v júli 1885. "Boli tu hostia z celej Európy, úradníci z Uhorska a pozvanie prijali aj traja kňazi - evanjelický a dvaja katolícki, čo malo v tom období vážnu symboliku. Vlastníci majetku boli evanjelici, avšak obyvatelia okolitých obcí, s ktorými chcel Hohenlohe dobre vychádzať, boli takmer 100-percentní katolíci," dodal Šturcel. Počas prvých takmer 50 rokov sa tam veľké poľovačky konali párkrát do roka. Skončilo sa to v roku 1926, keď knieža Hohenlohe zomrel v juhozápadnej časti Maďarska. Pochovaný je však v dvojhrobe vedľa milovanej družky Otílie práve v Tatranskej Javorine.

Na snímke návštevníci čakajú pred Loveckým zámočkom Hohenlohe v podhorskej obci Tatranská Javorina v okrese Poprad vo štvrtok 6. februára 2025. Foto: TASR - Adriána Hudecová


Verejnosť môže vstúpiť do najkrajších častí zámočka každý štvrtok v troch vstupoch po maximálne 20 ľudí. "Vlani sme tu mali počas roka 2500 ľudí, aj pri týchto limitovaných podmienkach. Lovecký zámoček slúži ako účelové zariadenie prezidentskej kancelárie a do roku 2014 nebola ani takáto možnosť," skonštatoval Šturcel. S myšlienkou sprístupniť pamiatku verejnosti prišiel vtedajší prezident Andrej Kiska.

Pôvodná podoba loveckého zámočku sa zachovala dodnes a v interiéri je aj značná časť pôvodného vybavenia vrátane ďalekohľadu od mníchovského optika Jacoba Merza, loveckých trofejí, zbraní, fotografií, obrazov a gongu na zvolávanie spoločenských udalostí. Viaceré predmety putovali do nemeckého sídla rodiny Hohenlohe na zámku Neuenstein, veľa artefaktov sa však stratilo v období pred rokom 1989. Zámoček pruského kniežaťa je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 2009.


Komentáre