Cestovanie

Máte vybratú dovolenkovú destináciu? Slovenka vás prevedie Rímom

"Katarína Marčeková je mladá Slovenka, ktorá žije v Ríme piaty rok a sprevádza turistov aj po zákutiach, ktoré turisti sami nikdy nenavštívia."

, 28. mája 2013 10:00
Katarína Marčeková Foto: Katarína Marčeková
Leto je predo dvermi a každý z nás už určite nenápadne listuje v cestovných katalógoch, aby si vybral destináciu pre svoj relax. Jedným z typov, ktorý nikdy nesklame, je večné mesto Rím. Už od nepamäti platí staré známe: "Všetky cesty vedú do Ríma." Keď sa ale do tohto starobylého a majestátneho mesta raz vyberiete a navyše je to po prvý raz, tak dajte na rady odborníkov! Skúste si najať sprievodcu! Že neviete taliansky alebo anglicky? Vedzte, že uličkami mesta vás môžu previesť aj fundovaní slovenskí sprievodcovia.

Jedným z nich je i Katarína Marčeková. Rodáčka z Banskej Bystrice sa cíti v metropole Talianska ako doma. Vyštudovaná historička žije v Ríme už piaty rok a na mesto nedá dopustiť. Aj keď ako hovorí, podnikanie v tejto oblasti a hlavne v tejto dobe nie je med lízať. Zložité sú obmedzenia a zákony, ktoré biznis sprevádzajú. No dodáva, že prácu, ktorú robí, miluje, tak ako mesto, históriu a všetko, čo sa s Rímom spája.

Mladá Slovenka spolupracuje so slovenskými a českými cestovnými kanceláriami. Sama s ďalšou Slovenkou dávajú dokopy cestovný projekt Grandi Travel, ktorý sprostredkováva v Ríme a okolí ubytovanie a výlety.

Webmagazín sa pozhováral s Katarínou o tom, ako, kedy a prečo navštíviť Rím. Hneď na začiatku však upozorňuje. Na večné mesto vám nestačí jeden ani dva dni.

Ako sa máte v Ríme? Aké je počasie, čo turisti?

Počasie veru nie je bohviečo. Prvýkrát za štyri roky je tu na konci mája chladno, striedavé počasie, dážď a v priemere asi 18 stupňov. Turistom to však v návšteve nijako nebráni, dokonca by som povedala, že je to omnoho lepšie, pretože slnko tak nepáli a je určite príjemnejšie na potulky Rímom.

Kedy vrcholí v Ríme turistická sezóna? Kedy je najideálnejšie obdobie na návštevu talianskej metropoly?

Môžem povedať, kedy tu turistická sezóna nie je. Lebo okrem novembra, januára a februára, je Rím vždy plný turistov. Podľa môjho názoru je najlepšie Rím navštíviť na jar alebo na jeseň, kedy sú zvyčajne príjemné teploty a nie je príliš horúco. To znamená marec, apríl, máj a september, október. Tieto mesiace sú v rímskych hoteloch označované za hlavnú turistickú sezónu. Jún, júl a august nie, lebo vysoké teploty do 40 stupňov ťažko znášajú aj domáci.

Sprevádzate turistov po Ríme. Ako a kedy vo Vás skrsla myšlienka, že sa dáte na túto dráhu?

Keď som sa presťahovala do Ríma, tak som rozmýšľala, čo budem robiť. Vyštudovala som históriu a baví ma práca s ľuďmi. Je to vynikajúca kombinácia. Rím má neskutočnú atmosféru, bohatú históriu. Mám k tomuto mestu veľmi blízko, jednoducho ho milujem.

Na akú kategóriu turistov (vek, národnosť) sa zameriavate?

Sprevádzam prevažne malé skupinky, ktoré sú z tohto pohľadu najideálnejšie. Výhoda je v tom, že sa mi nestratia a mám s nimi lepší kontakt. Vek nehrá žiadnu úlohu. A ak áno, tak aby som vedela odhadnúť náročnosť trasy, prípadne počasie.

Z ktorých krajín prichádza do Ríma najviac turistov a akú skúsenosť máte so Slovákmi?

Ťažko povedať. Turisti sú rozdelení podľa mesiacov. V tých najteplejších sem prichádza veľmi veľa Holanďanov, Angličanov a Američanov a potom tí ostatní. Veľmi veľa a často sa stretávam s Nemcami a do určitej doby to boli i Rusi. Čo sa týka Slovákov - sú hladní po vedomostiach a poznaní. No v ich prípade sa výlet odvíja väčšinou podľa financií. Služby sprievodcov si objednávajú veľmi zriedkavo. Ak áno, tak prídu letecky na pár dní, objednajú si ubytovanie v centre, absolvujú klasický okruh a idú domov.

Teda klasika ako Koloseum, San Angelo a Vatikán?

Presne. Plus Piazza Navona, Santa Maria Maggiore, Lateran. Málokedy sa turista dostane, a to neplatí iba o slovenských, do paralelnej uličky alebo do štvrte Trastevere, kde sa môže nadýchať toho pravého rímskeho ducha.

Pohľad mesto Rím Foto: Katarína Marčeková
Čo by som teda ako turista okrem povinnej jazdy mal ešte vidieť? Čo mi ako spoločníčka po uliciach Ríma ukážete alebo odporúčate?

Najlepšiu zmrzlinu v Ríme, pizzu bianchu - je to miestna špecialita, držka a s pecorinom alebo niektoré zo skvelých a jednoduchých omáčok na cestoviny. Môžeme vyskúšať židovskú kuchyňu s jej vyprážanými artičokami. Jedlo je jeden z ťahákov, ktoré turistov zaručene uspokojí. Prechádzky zákutiami turistom odkryjú bohatú históriu veľkého Ríma, ale aj súčasného mesta. Môžeme sa pozhovárať o legendách, ktoré opradili staroveké mesto, navštíviť miesta s úchvatným byzantským umením alebo si pozrieme panelák z 2 st. n.l., či hrob Konštantína - Cyrila.

Rozprávali sme sa už o jedle, ale Taliansko je známe aj vínom. Aké kvalitné víno v Ríme mi odporúčate a kde ma zavediete na jeho degustáciu?

Záleží od toho, či ste milovníkom bieleho alebo červeného vína. Určite by to bola lokalita Castelli romani južne od Ríma alebo Zagarolo, Montecompatri, Est Est Est z Montefiascone (zo severu pri jazere Bolsena).

Ako vyzerá Vaša klasická tour po Ríme? O čo sa turisti zaujímajú najviac?

Väčšinou sú to tí, ktorí prídu do Ríma nakrátko a prvýkrát. Je to klasická prehliadka. Mala som však aj takých klientov, ktorí povedali: Ok, základ máme z bedekerov, ale my chceme niečo iné, viac. Milujem takýchto turistov.

Ako dlho trvá jedna zaujímavá exkurzia?

Záleží od toho, o čo majú klienti záujem. Načo sa chcú orientovať, aké je počasie a ako sú na tom zdravotne, či môžu chodiť pešo alebo nie. Všeobecne však asi tak sedem až osem hodín denne.

Vatikán Foto: Kristína Vlkovičová
Robíte exkurzie aj mimo Ríma, resp. ďalej od centra?

Občas áno. No väčšinou sa pohybujeme iba v centre. Ľudia chcú vidieť Rím. Mimo Ríma sú fantastické veci, ktoré sa dajú navštíviť. Napr. rímsky prístav Ostia Antica - nepoznané Pompeje, vily Tivoli - rezidencia Hadriana. Netreba zabudnúť na Villu d´Este, ktorá je dokonca so záhradami zapísaná v zozname svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO.

V akých cenových reláciách sa pohybuje štandardný jednodňový výlet?

Závisí to od počtu osôb, ale približne 30 eur na pol dňa.

A čo ponúkate turistom ako nadštandard?

Práve nepoznané zákutia, kostolíky, príjemnú prechádzku a pikošky, nielen klasické dátumy a miesta.

Ktorá je najpopulárnejšia a najčastejšia legenda, ktorú turistom rozprávate?

Rôzne. Každé miesto v Ríme je späté s nejakou legendou. Ale najradšej mám tú o osamotenom vetri, ktorý blúdi pri kostole Sant Ignazio. Hovorí sa, že raz sa spoločne prechádzali vietor s diablom a zhovárali sa. Zastavili práve pred týmto kostolom, ktorý je hlavným sídlom jezuitov, tých, ktorí obracali na katolícku vieru v 16. storočí. Diabol povedal, že si musí ísť u nich niečo vybaviť a vstúpil do kostola... Ako tam vstúpil, viac odtiaľ nevyšiel. Jeho priateľ vietor ho stále čaká pri kostole a zúfalo kvíli. Pravdou je, že práve okolie tohto kostola je v Ríme najveternejším miestom.

Komentáre