Cestovanie

Jedinečné miesto, kde stojíte na chodníkoch, ale pod hladinou vody

"Tomuto sa hovorí prírodný fenomén! V zime turistické chodníky, v lete raj pre potápačov."

, 5. októbra 2012 6:00
Foto: TASR
Grüner See v Rakúsku je úkaz, aký neuvidíte hocikde. Je to jeden z najkurióznejších prírodných fenoménov na svete, ktorý na svoje krásy priláka množstvo turistov a potápačov. Grüner See je jednoducho pýcha Rakúska.

Nachádza sa na úpätí zasneženej hory Hochschwab v blízkosti mesta Tragöß. Táto hora býva v zime zasnežená, zamrznutá a turistom ponúka nádherné chodníky, po ktorých sa môžu prejsť a aspoň na chvíľu vypadnúť z kolotoča mestského života.
Foto: TASR

Na jar sa začína meniť


Na jar však začína teplota stúpať, ortuť na teplomeroch je čoraz vyššie a to nedovolí snehu a ľadu ostať na svojom mieste. Všetko sa začne topiť a z krásnej zasneženej krajiny sa pomaly stáva prúd vody. Z parku sa vtedy stáva fenomenálna nádrž.

Do jazera so zvyšujúcou sa teplotou natečie krásna kryštálovo čistá voda a vytvorí jazero. Najprv sa hladina pohybuje okolo jedného alebo dvoch metrov, no čím je teplota vyššia, tým tečie dole viac vody a tým sa zvyšuje aj hladina.

V júni sa stáva rajom pre potápačov


Najviac vody je v jazere v júni. Hladina dosahuje výšku 10 m a stáva sa rajom pre potápačov, ktorí sem prichádzajú z celého sveta, aby zažili niečo, čo nikde inde nezažijú. Pre nich je kuriozitou vidieť, ako park vyzerá pod hladinou vody.

Nádherné turistické chodníky v lete zaplaví voda a menia sa na raj pre potápačov Foto: bigpicture.ru
Predstavte si situáciu, že si oblečiete neoprén, nasadíte si potápačskú výstroj a ponoríte sa pod hladinu kryštálovo čistej vody. Namiesto toho, čo vidíte všade, uvidíte park, cez ktorý ste sa ešte v zime mohli prechádzať.

Dno je pokryté zelenou trávou, okolo vás sú stromy, ktoré pod hladinou bežne nemajú čo robiť. Uvidíte lavičku, na ktorú si môžete sadnúť. Jediný rozdiel je, že ste pod hladinou. Priplávate k lavičke a vidíte, ako okolo drevených dosiek plávajú ryby.

Plávate ďalej a vidíte most. Most pod hladinou vody – niečo naozaj kuriózne. Spolu s chodníkmi, po ktorých sa v zime prechádzajú turisti, pôsobia tieto mosty naozaj originálne.Potápať sa môžete aj virtuálne


Ak potápanie nie je vašou vášňou, neviete plávať alebo sa jednoducho nechcete vidieť v neopréne (prípadne nechcete, aby vás v tom videl niekto iný), tak vyskúšajte virtuálne potápanie. Google spusti nedávno aplikáciu, prostredníctvom ktorej sa môžete ponoriť pod hladinu a vidieť, ako okolo vás plávajú ryby, raky a korytnačky, ako vyzerajú korály a všetko, čo bežne pod hladinou vidíte.

V ponuke Google nie je toto unikátne rakúske jazero, ale môžete sa predsa ponoriť aj niekde inde. Viac sa dozviete tu: Virtuálne potápanie od Google vám odhalí krásy spod hladiny mora

Komentáre