Cestovanie

Objavte rodisko cyriliky, macedónsky Ohrid

"Popri širokej ponuke kultúry a histórie rovnako ponúka kvalitný relax v príjemnom prostredí, širokú škálu ubytovacích možností, prechádzky historickým centrom či možnosť ochutnať miestne špeciality."

Matej Šulc, 1. júla 2013 14:00
Ochridské jazero Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
„Nechcete ubytovanie? Prehliadka mesta? Dobrý obed?,“ hrnú sa na mňa ponuky od miestnych podnikavcov hneď po vystúpení z autobusu v mestečku Ohrid na pobreží známeho Ochridského jazera. Život v Macedónsku je ťažký, pomáhať si treba, ako sa dá a nová dávka turistov, ktorá prichádza ďalším linkovým autobusom, je ideálnym terčom na dobrý biznis. Ja sa ale do ich siete zlákať nenechám a vydávam sa v teplom dni schladiť do jedného z najstarších jazier na svete.

Vplyv sv. Cyrila a Metoda


Ohrid patrí k najstarším centrám kresťanstva na svete. Jeho rozšírenie na tomto území sa datuje už do roku 60 n.l., odkedy tu vzniklo obrovské centrum pravoslávnej vzdelanosti.

Ochridské jazero Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Jednou z najvýznamnejších postáv ohridskej histórie je sv. Kliment Ohridský, ktorý bol žiakom sv. Cyrila a Metoda a niekoľko rokov dokonca aj pôsobil ako ich pomocník na Veľkej Morave. Sv. Kliment tu založil prvú slovanskú univerzitu a rozšíril cyriliku, poupravenú verziu našej hlaholiky, ktorá je dodnes, síce ako macedónska azbuka, macedónskym písmom.

Kostol na deň


V dobách najväčšieho rozmachu Ohridu bolo podľa legendy okolo jazera vybudovaných až 365 kostolov. Na každý deň v roku jeden. Po viacerých zemetraseniach, pohromách, vojnách a nadvláde Turkov sa ich dodnes zachovala približne tretina. Aj to je však súčasť obrovského kultúrneho a historického dedičstva Ochridského jazera, ktoré je od roku 1979 na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ochridské jazero Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc

Jedno z najstarších


Podľa viacerých historikov je Ochridské jazero popri Bajkalskom jazere alebo jazere Tanganika jedným z najstarších jazier na svete. Nayvše, žije tu viac ako dvesto endemických druhov živočíchov, ktoré nenájdeme nikde inde na svete, boli tu nájdené mnohé pozostatky dnes už neexistujúcich živočíšnych druhov a zimujú tu viaceré druhy vzácnych sťahovavých vtákov.

Zabudnuté miesto


Napriek nespornému kultúrnemu, historickému bohatstvu aj prírodným krásam ostáva región Ohridu medzi turistami nedocenený. Macedónsko je pre väčšinu Slovákov stále iba prejazdnou stanicou na ceste do Grécka a po dlhom čakaní na hraniciach chcú krajinu väčšinou čo najskôr opustiť. Turistický ruch v regióne tak žije stále prevažne iba z domácich turistov, prípadne Srbov alebo Albáncov, ktorí tiež majú na svojom území časť Ochridského jazera.

Ochridské jazero Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Navštíviť ale región Ohridu sa určite oplatí. Popri širokej ponuke kultúry a histórie rovnako ponúka kvalitný relax v príjemnom prostredí, širokú škálu ubytovacích možností, prechádzky historickým centrom či možnosť ochutnať miestne špeciality, ako napríklad čevapčiči s fazuľou alebo jedinečného ochridského pstruha, ktorý nežije nikde inde na svete.

Komentáre