Cestovanie

Skúste v lete zmenu, choďte k moru na Ukrajinu

"Omnoho príjemnejšie ako spoznávať ukrajinskú kultúru je v Odesse slnenie na pláži, kúpanie v mori a večer nekonečná party."

Matej Šulc, 4. júla 2013 12:00
Ukrajina Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Geografická blízkosť, nízke ceny, krásne ženy, zábava a príjemné more, ktoré je považované za jedno z najmodrejších morí sveta. Ak vás už nudí Chorvátsko či Bulharsko, tak aj toto sú dôvody, prečo by ste mali pri výbere letnej dovolenky pouvažovať nad trocha exotickou Ukrajinou.

Do Potemkinovho mesta


Názov mesta Odessa pravdepodobne pochádza ešte z obdobia osídlenia Grékmi, ktorí tu vytvorili kolóniu Odessos. V súčasnosti sú ale najznámejšou stavbou Potemkinove schody, kde sa nakrúcala scéna masakru v kultovom filme Sergeja Ejzenštejna Krížnik Potemkin. A to nie náhodou. Schody pôsobia potemkinovským dojmom. Pri pohľade zdola sa zdajú omnoho dlhšie, ako v skutočnosti sú. Aj to je jedným z dôvodov, prečo je dnes pri schodoch postavená lanovka pre lenivcov.

Ukrajina Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
V skutočnosti ale ide iba o ich formu, zdola nahor sa postupne zužujú, a tak vytvárajú optický klam. Zatiaľ čo dole sú široké dvadsaťjeden metrov, hore je to iba trinásť. Ak ich ale nájdete, od mora už ďaleko nebudete. Vedú totiž od potemkinovského prístavu do centra mesta. Dnes už, pravda, prístav dávno nie je zbytočný a stojí za úspechom aj bohatstvom mesta. S ročnou kapacitou štyridsať miliónov ton tovaru je nielen najväčším ukrajinským prístavom, ale aj jedným z najväčších na pobreží Čierneho mora. V prístavnom komplexe okrem iného nájdete aj Múzeum námornej histórie, potápačské centrum či marinu pre súkromné jachty, kde kotvia niektoré fakt zaujímavé kúsky ruských aj ukrajinských miliardárov.

More, pláže, party


Omnoho príjemnejšie ako spoznávať ukrajinskú kultúru je v Odesse slnenie na pláži, kúpanie v mori a večer nekonečná party. V blízkosti Odessy sa nachádza celkovo sedem pláží, Luzanovka, Langeron, Otrada, Dolphin, Chkalovskiy, Arcadia a Chayka.

Ukrajina Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
A ako si vybrať? Najbližšie k centru Odessy je Langeron, najprirodzenejšia je Luzanovka, ak si chcete byť istí infraštruktúrou a miestom na parkovanie, je tu pre vás Doplhin, a ak chcete party až do rána, nezabudnite na Arcadiu!

Ako na to?


Nakoľko je Ukrajina ešte stále poznačená sovietskou érou, slabou cestnou infraštruktúrou a korupciou, najvýhodnejšie je vydať sa na Ukrajinu vlakom. Vyhnete sa tak zbytočným pokutám od policajtov, ktorí si rýchlosť na diaľnici určujú sami podľa toho, ako rýchlo idete. Pokojne sa vám tak môže stať, že vás s maličkou pištoľkou na meranie rýchlosti zastavia a na pseudodiaľnici vás budú pokutovať za rýchlosť 70 km/h, a to aj napriek tomu, že ste videli len značku obmedzujúcu rýchlosť na 90 km/h.

Ukrajina Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Ak sa aj napriek tomu rozhodnete ísť cez Ukrajinu autom, pripravte si rozmenené päťeurovky, ktoré odovzdáte pri každej kontrole väčšinou v policajnom aute a väčšinou za tienidlo. Úplatky je predsa brať zakázané. Buďte ale pripravení, že takáto kontrola pri dlhšej ceste určite nebude jedna alebo dve!

Pre ostatných rozhodne odporúčam cestu vlakom. Z hraničných miest Užhorod aj Čop ide každý deň minimálne jeden priamy vlak. V prípade, že je spoj plný, môžete ísť do Ľvova a tam prestúpiť na vlak do Odessy. Priamy vlak odchádza z Užhorodu denne o trištvrte na šesť, z Čopu je to o približne hodinu neskôr. Určite na vlak neprichádzajte na poslednú chvíľu, nákup lístka totiž na Ukrajine vždy niečo trvá. Výhodou cestovania vlakom je okrem faktu, že sa vyhnete dotieravým policajtom, aj pohodlie a časová istota. Vlaky tam totiž nemeškajú. V ukrajinskom vlaku je niekoľko tried, od prvej cez kupé až po plackartnyj.

Ukrajina Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Všetky vlaky sú v zásade lôžkové, takže v priebehu cesty môžete v reštauračnom vozni ochutnať niekoľko dúškov kvalitnej ukrajinskej vodky za stále rastúcu, ale stále rozumnú cenu, okolo 0,50 eur za poldeci, zafajčiť si v priestore medzi vagónmi, porozprávať sa so spolucestujúcimi a, samozrejme, dobre sa vyspať. V prípade, ak využijete spomenutý priamy vlak, v Odesse budete na druhý deň o pol jednej popoludní, takže stíhate ešte popoludňajšie slnenie na pláži.

Ak ešte stále nie ste rozhodnutí, skúste porozmýšľať nad únavnou cestou autobusom z minuloročnej dovolenky na opačnom brehu Čierneho mora, v Bulharsku, kedy ste boli po návrate domov unavenejší ako pred odchodom na dovolenku. Pri návrate pohodlným vlakom z Odessy sa vám takýto desivý zážitok určite nezopakuje.

Komentáre