Cestovanie

Ktorým gestám sa na dovolenke radšej vyhnúť

"Keď idete na dovolenku, chcete jednoducho vypnúť a o nič sa nestarať. Pozor však na to, do akej krajiny sa na dovolenku vyberiete. Stačí jedno obyčajné gesto a môžete sa dostať do problémov."

, 24. apríla 2013 14:00 Keď idete na dovolenku, chcete jednoducho vypnúť a o nič sa nestarať. Majú to byť dni pohody a oddychu, na ktoré ste tak dlho čakali. Pozor však na to, do akej krajiny sa na dovolenku vyberiete. Stačí jedno obyčajné gesto a môžete sa dostať do problémov.

Hillary Clintonová počas predvolebnej kampan Foto: TASR/AP

JE TO „OK“


Tak ako u nás, aj vo väčšine krajín toto gesto symbolizuje, že je všetko v poriadku, teda „OK“. Nie všade ale platí to isté. Kým v Japonsku by ste týmto gestom naznačili, že nemáte žiadne peniaze, v Grécku by ste ním mohli niekoho uraziť. Ak toto gesto ukážete mužovi, naznačíte mu tým, že je homosexuál.

PALEC HORE!


Ak by sme chceli niekoho pochváliť gestom, zdvihli by sme palec. Tým by sme v našich končinách naznačili, že sa nám niečo páči a „je to super“. V iných krajinách to však už také jednoduché nebude. V Južnej Amerike by ste týmto gestom poslali človeka „kade ľahšie“.

„POĎ BLIŽŠIE“


Človek by povedal, že týmto gestom sa nedá nič pokaziť. Celou rukou alebo ukazovákom často ľuďom naznačujeme, aby ku nám prišli bližšie. V ázijských krajinách by ste týmto gestom spôsobili presne opačnú situáciu. Človek by si mohol myslieť, že ho posielate preč.

MIER


Toto gesto prvýkrát použil Winston Churchill, ktorý chcel týmto V-čkovým znakom naznačiť „víťazstvo“. Počas nasledujúcich rokov sa však toto gesto vo väčšine krajín zmenilo na znak mieru a inak to nie je ani dnes. Existuje však zopár výnimiek, medzi nimi krajiny Austrália a Nový Zéland, kde by ste týmto gestom prejavili ľuďom neúctu a nedostatok rešpektu.

Známe gesto Winstona Churchilla Foto: TASR/AP


GESTO „METLÁKOV“


Určite ste už boli na koncerte, kde počas dobrej pesničky všetci zdvihli ruky práve s týmto gestom. Populárne bolo najmä medzi metalovými fanúšikmi, dnes už ho môžeme vidieť hocikde. Toto na prvý pohľad nevinné gesto má však viacej významov. Ak ho ukážete mužovi v Španielsku či Portugalsku, nepriamo mu naznačujete, že jeho žena ho podvádza.

A na záver malá rada, ktorú ste už určite počuli veľakrát: „Prstom sa neukazuje!“ Toto gesto je považované za drzé v takom obrovskom počte krajín, že bude lepšie sa mu úplne vyhýbať.

Komentáre