Cestovanie

Do ktorých krajín sa neoplatí ísť na dovolenku?

"Ešte pred samotným odchodom na dovolenku je dobré zistiť si cestovné obmedzenia v cieľovej krajine, aby sa z vytúženého oddychu nestala nočná mora."

TASR, 25. júna 2013 14:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Odporúčania pre jednotlivé krajiny zverejňuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR na svojej internetovej stránke. Pravidelne ich aktualizuje.

Podľa riaditeľa konzulárneho odboru MZVaEZ Vladimíra Jakabčina sa údaje o podmienkach cestovania do zahraničia, aktuálny vývoj situácie v rizikových oblastiach, rôzne upozornenia, ako aj ďalšie užitočné informácie dozvedia ľudia aj v Stredisku pre pomoc a služby občanom. To funguje v pracovných dňoch od 8.00 do 18.00 h na telefónnych číslach 02/ 59785978, 0906/075978. Po 18. hodine a počas voľna zabezpečuje funkcie strediska diplomatická služba ministerstva na rovnakom telefónnom čísle.

V niektorých krajinách sú časté násilnosti


Ministerstvo neodporúča návštevu Bahrajnu, ako aj Jemenu z dôvodu častých násilností, kmeňových nepokojov, konfliktov a pre hrozby teroristických útokov. Vysoké riziko únosov a teroristických útokov hrozí aj v Mauretánii, najmä na severe a východe krajiny.

Vyhýbať sa treba Sýrii a niektorým častiam Pakistanu, predovšetkým jeho severozápadným oblastiam a provincii Balučistán. Z veľkých miest sú najrizikovejšie Pešavár, Quetta a Karáči, kde je vysoká kriminalita, dochádza k teroristickým útokom a únosom.

uto naložené výbušninami explodovalo vo štvrtok 21. marca 2013 priamo v utečeneckom tábore v severozápadnom Pakistane, práve keď stovky ľudí stáli v rade na potraviny. Zahynulo pritom 12 osôb a zranenia utrpelo ďalších 20. Na snímke žena sedí pri zranenom členovi rodiny po výbuchu v tábore Džaluzaj pri Pešávare. Foto: TASR/AP Photo
Cestu si treba rozmyslieť aj v prípade Iraku, Afganistanu, niektorých oblastí Iránu. V iránskej provincii Sistan – Balučistan sa neodporúča pohyb na východ od mesta Bam, smerom k pakistanským a afganským hraniciam. Rizikové sú pohraničné časti s Irakom.

V Indonézii trvá zvýšené nebezpečenstvo teroristických útokov a náboženských incidentov v provinciách Aceh (severná Sumatra), Papua a Západná Papua. Na Filipínach sú vážnym vnútropolitickým problémom prejavy islamského separatizmu v južných provinciách na ostrovoch Mindanao a Palawan.

Na Haiti je naďalej zlá bezpečnostná situácia, zvlášť v hlavnom meste Port-au-Prince. Vzhľadom na vysoký stupeň kriminality v krajine MZVaEZ SR odporúča cestovať na Haiti len v nevyhnutných prípadoch. Turisti by sa mali pohybovať minimálne vo dvojici.

Štvorročné haitské dievčatko Fania Vincentová pózuje v školskej uniforme pred matkynou chatrčou v tábore pre obete bez strechy nad hlavou po zemetrasení z roku 2010 v sredu 13. marca 2013. Foto: TASR/AP Photo
V Peru obnovila aktivitu protivládna povstalecká skupina hnutia Svetlý chodník. Jej aktivity sú obmedzené na horské oblasti a pralesnú časť krajiny, ktoré vyhľadávajú "batohoví" turisti. Známe sú prípady, kedy za unesených požadovali vysoké výkupné.

Najnavštevovanejšie destinácie


K najnavštevovanejším destináciám Slovákov patria okrem susedných krajín Turecko, Chorvátsko, Grécko, Egypt, Taliansko, Bulharsko, Tunisko, Španielsko a Francúzsko.

Bezpečnostná situácia v tuniských letoviskách je v súčasnosti dobrá. Rezort diplomacie ale neodporúča cestovať do odľahlých oblastí, predovšetkým do hraničných regiónov s Líbyou a Alžírskom.

Ostrov Cayo Coco na severe Kuby a jeho piesočnaté pláže. Foto: WEBMAGAZIN.sk/Martina Miksová
V prípade Egypta Jakabčin upozornil na mimoriadnu opatrnosť a rešpektovanie pokynov bezpečnostných orgánov pri pohybe v turistickom centre Taba. Neodporučil cestovať do oblasti severného Sinaja, ale aj všetkých prihraničných oblastí.

Pri ceste do Grécka netreba so sebou určite voziť mak. Ten je tam totiž považovaný za ľahkú drogu. Nôž a slzotvorný plyn v príručnej batožine zase polícia kvalifikuje ako nedovolené ozbrojovanie.

Vyhnúť sa treba pohraničným oblastiam Turecka v blízkosti Sýrie a regiónu juhovýchodného Turecka. Ministerstvo radí zvážiť nevyhnutnosť cestovania do Čadu, Pakistanu, Líbye, Saudskej Arábie a Sudánu.

Komentáre