Cestovanie
Do ktorých krajín sa neoplatí ísť na dovolenku?
TASR, 25. júna 2013 14:00
Podľa riaditeľa konzulárneho odboru MZVaEZ Vladimíra Jakabčina sa údaje o podmienkach cestovania do zahraničia, aktuálny vývoj situácie v rizikových oblastiach, rôzne upozornenia, ako aj ďalšie užitočné informácie dozvedia ľudia aj v Stredisku pre pomoc a služby občanom. To funguje v pracovných dňoch od 8.00 do 18.00 h na telefónnych číslach 02/ 59785978, 0906/075978. Po 18. hodine a počas voľna zabezpečuje funkcie strediska diplomatická služba ministerstva na rovnakom telefónnom čísle.
V niektorých krajinách sú časté násilnosti
Ministerstvo neodporúča návštevu Bahrajnu, ako aj Jemenu z dôvodu častých násilností, kmeňových nepokojov, konfliktov a pre hrozby teroristických útokov. Vysoké riziko únosov a teroristických útokov hrozí aj v Mauretánii, najmä na severe a východe krajiny.
Vyhýbať sa treba Sýrii a niektorým častiam Pakistanu, predovšetkým jeho severozápadným oblastiam a provincii Balučistán. Z veľkých miest sú najrizikovejšie Pešavár, Quetta a Karáči, kde je vysoká kriminalita, dochádza k teroristickým útokom a únosom.

V Indonézii trvá zvýšené nebezpečenstvo teroristických útokov a náboženských incidentov v provinciách Aceh (severná Sumatra), Papua a Západná Papua. Na Filipínach sú vážnym vnútropolitickým problémom prejavy islamského separatizmu v južných provinciách na ostrovoch Mindanao a Palawan.
Na Haiti je naďalej zlá bezpečnostná situácia, zvlášť v hlavnom meste Port-au-Prince. Vzhľadom na vysoký stupeň kriminality v krajine MZVaEZ SR odporúča cestovať na Haiti len v nevyhnutných prípadoch. Turisti by sa mali pohybovať minimálne vo dvojici.

Najnavštevovanejšie destinácie
K najnavštevovanejším destináciám Slovákov patria okrem susedných krajín Turecko, Chorvátsko, Grécko, Egypt, Taliansko, Bulharsko, Tunisko, Španielsko a Francúzsko.
Bezpečnostná situácia v tuniských letoviskách je v súčasnosti dobrá. Rezort diplomacie ale neodporúča cestovať do odľahlých oblastí, predovšetkým do hraničných regiónov s Líbyou a Alžírskom.

Pri ceste do Grécka netreba so sebou určite voziť mak. Ten je tam totiž považovaný za ľahkú drogu. Nôž a slzotvorný plyn v príručnej batožine zase polícia kvalifikuje ako nedovolené ozbrojovanie.
Vyhnúť sa treba pohraničným oblastiam Turecka v blízkosti Sýrie a regiónu juhovýchodného Turecka. Ministerstvo radí zvážiť nevyhnutnosť cestovania do Čadu, Pakistanu, Líbye, Saudskej Arábie a Sudánu.