Cestovanie

Desatoro úspešného stopára: Letné dobrodružstvo čaká

"Prečítajte si desatoro, na ktoré by žiadny stopár nemal zabudnúť."

Matej Šulc, 13. júla 2013 6:00
V noci to ide ťažšie. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Leto je ideálny čas trocha popustiť uzdu fantázii v cestovaní a vydať sa na dobrodružnú cestu plnú nečakaných nástrah, ale aj krásnych chvíľ, ktoré stopovanie prináša. Prečítajte si desatoro, na ktoré by žiadny stopár nemal zabudnúť.

1. Čistota a úprava


Základným pravidlom pre každého stopára by mala byť určite čistota a úprava. Takmer nikto si totiž do auta nezoberie nápadne zapáchajúceho človeka v špinavom oblečení, ktorý mu pripomína ranné vysypávanie smetných košov pred domom.

2. Miesto na stopovanie


Ak sa už rozhodnete čistí a upravení vyraziť na stop, veľmi dobre sa zamyslite, kam sa postavíte. Vodiči totiž nemôžu zastaviť na všetkých miestach, často sa stáva, že si stopára ani nevšimnú alebo nestihnú vo veľkej rýchlosti zabrzdiť. Najlepšie sú preto miesta s priestorom na odparkovanie, kde idú autá pomaly a vodiči vás vidia už z veľkej vzdialenosti. Väčšinou sú to rôzne benzínové pumpy, odpočívadlá či zastávky autobusov.

Pravdou však je aj to, že vodiči, ktorí chcú zastaviť a zobrať stopára z princípu, sa často aj otočia, vrátia či zastavia v zákaze. No dobrým miestom nikdy nič nepokazíte a možno dokážete prinútiť zastaviť aj niekoho, kto stopárov celkom bežne neberie.

3. Tabuľka alebo palec?


Vo všeobecnosti rozlišujeme iba dva typy stopovacích ukazovateľov. Buď môžete stopovať klasickým spôsobom zo zdvihnutým palcom, čo sa odporúča hlavne na kratšie trasy, prípadne zlé stopovacie miesta, odkiaľ sa potrebujeme dostať, alebo si môžeme urobiť tabuľku s miestom, kam sa chceme dostať. Dokážeme si tak odchytiť vodičov, ktorí idú našim smerom a nestrácame čas zbytočným dohadovaním sa s vodičom, ktorý aj tak nejde našim smerom. Správne auto vás totiž práve vtedy môže obísť.

Pri dlhých stopoch môže pomôže tabuľka. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc

4. S batožinou rozumne


Nezamieňajte si stopovanie a sťahovanie. Zbytočne veľká batožina vás môže počas cesty otravovať. Často sa popri stopovaní aj veľa nachodíte, okrem toho môže byť problém aj dostať ju do auta, prípadne môže vodiča odradiť od zastavenia s pomyslením na to, že nejaké to miesto pre stopára má, no na tú batožinu, nedajbože ešte zašpinenú, fakt už miesto nemá.

5. Myslite na čas


Najlepší čas na stopovanie je v priebehu pracovného dňa, čiže zhruba od 8:00 do 15:00. S prichádzajúcim večerom ide jednak menej áut, čiže je menšia šanca, že pôjde práve to správne, jednak vodiči menej dôverujú stopárom, keďže na nich menej vidia.

6. Ženy a dievčatá opatrne!


Napriek tomu, že mnohé ženy stopujú samé, rozhodne to neodporúčam. Nikdy totiž neviete, či vám práve nezastavuje vypočítavý násilník, ktorého jediným cieľom je zaviesť vás do lesa, okradnúť a znásilniť. Napriek tomu, že k takýmto scenárom dochádza s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa smrťou pošmyknutím na ľadovom chodníku, netreba toto riziko podceňovať.

Radšej si na stop nájdite mužskú spoločnosť, stopárov je určite viac ako stopáriek. Oko mužského vodiča navyše viac zaujme stopárka a zastaví skôr. Pred rizikovým vodičom sa tak aspoň spolu môžete hrať na manželov, čo riziko vyvyšovania sa silnejšieho nad slabším zníži.

7. Alkohol pri stope


Skracovať si čas pri ceste popíjaním alkoholického nápoja je určite dobrý nápad, no pri stope to určite neskúšajte. Vodič to rýchlo spozná a aj napriek tomu, že vám zastaví, to ešte neznamená, že vás aj zoberie tam, kam chcete. S odôvodnením, že ste opití sa môže rozhodnúť, že opilcov do auta nechce a bude pokračovať sám.

8. Strety kultúr


Heslo „Ak si Ríme, správaj sa ako Riman“ platí aj pri stopovaní. Forma stopovania sa v rôznych krajinách líši. Určite sa oplatí zistiť ako na to, vyhnete sa zbytočnému strateniu množstva času s pohľadom do nechápavých tvárí okoloidúcich vodičov.

9. Viem, kde vystúpiť


Každý dobrý stopár už pri nastúpení do auta vie, kde chce vystúpiť. Komunikujte už od začiatku jazdy s vodičom vaše cestovné ciele a dohodnite si dobré miesto, kde vystúpite. Obetujte hoc aj niekoľko kilometrov a vystúpte skôr. Vyhnete sa tak dlhému chodeniu z miest, kde sa nedá stopovať a v konečnom dôsledku stratíte zbytočne čas.

10. Vyjadrenie vďaky


Pri stopovaní nikdy zabúdajte na to, že sa človeku, ktorý nám stopol, treba náležite odvďačiť. Myslite na to, že nemusíte mať plné vrecká peňazí, stačí, že vodičovi prinesiete do auta dobrú náladu, porozprávate sa s ním, aby počas šoférovania nezaspal (áno, práve toto je častý dôvod mnohých vodičov, ktorí zastavia stopárovi), alebo mu pomôžete s nakladaním a vykladaním tovaru.

Vďakou môže byť aj to, že si vodičov zvečníte do svojho fotoaparátu. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Nezabúdajte ani na slovo ďakujem napriek tomu, že vaša jazda sa s Jozefom, Milanom, alebo Terezou končí. Ak zanecháte dobrý dojem, určite nebudete ich posledný stopár, čo sa v prípade zlej skúsenosti môže naopak stať. Práve obava zo zlej skúsenosti je totiž pre väčšinu vodičov dôvod, prečo nezviezť pár kilometrov nápadne postávajúcich ľudí, ktorí im niečo ukazujú.

Treba podotknúť, že dnes sme sa venovali iba najklasickejšiemu stopovaniu, kedy stojíte pri ceste a čakáte na vodiča, ktorý vám chce zastaviť. Mnohí stopári už dnes ale využívajú takzvanú diaľničnú metódu, keďže na diaľniciach je to jediná legálna možnosť stopovať, čo znamená, že sa pýtajú vodičov na benzínkach a odpočívadlách, či ich nezoberú. Pri tomto spôsobe stopu je totiž väčšia šanca, že vás zoberie niekto, kto úplne bežne stopárov neberie, ale vďaka sympatiám, ktoré mu preukážete pri osobnom rozhovore vám uverí a posadí si vás do auta. Viac o diaľničnom stopovaní si ale povieme v ďalších dieloch seriálu o letnom stopovaní iba na Webmagazín.sk.

Komentáre