Cestovanie

Chystáte sa na túru? Nezabudnite na dostatočný príjem tekutín

"Pred výkonom pohybovej aktivity odporučil ÚVZ konzumovať jedlo bohaté na sacharidy, po výkone zase jedlo s vyšším obsahom proteínov."

TASR, 25. apríla 2022 12:21
Na archívnej snímke turisti na modro-značenej turistickej trase v Žiarskej doline. Foto: TASR - Miroslava Mlynárová

Na turistiku či aktívnu prechádzku je potrebné zabezpečiť si dostatočný príjem tekutín. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti. Zároveň odporučil pripraviť si na túru stravu, ktorá je energeticky bohatšia, no počas pohybu nezaťažuje tráviaci trakt.

"Najmä kombinácia rýchlych zdrojov energie, sacharidov, pohotovostného zdroja energie, cukrov, a zásobné zdroje energie vo forme tukov (orechy)," zdôraznil ÚVZ. Pred výkonom pohybovej aktivity odporučil konzumovať jedlo bohaté na sacharidy, po výkone zase jedlo s vyšším obsahom proteínov.

Príkladmi vhodnej desiaty do prírody sú podľa úradu jablkové pyré s kešu orechmi, ovocie, zelenina, orechy, sušené ovocie či raw tyčinka. Ideálnym obedom na turistike je podľa neho celozrnný rožok s klasickým maslom, šunkou s vyšším podielom mäsa, plátkom syra a zeleninou. Alternatívou môžu byť aj mrkvové muffiny.

ÚVZ zdôraznil, že pravidelná fyzická aktivita pomáha v prevencii a v zvládaní neprenosných ochorení, ako sú napríklad srdcové ochorenia, mŕtvica, cukrovka a rôzne druhy rakoviny. Pomáha podľa neho tiež pri predchádzaní vysokému krvnému tlaku, pri udržiavaní zdravej telesnej hmotnosti a priaznivo ovplyvňuje aj duševné zdravie.Komentáre