Cestovanie

Cestujete do Talianska? Pozor na peňaženky i doklady, krádeží pribúda

"Na turisticky husto navštevovaných miestach rezort zahraničia radí nenosiť batohy na chrbtoch a nenechávať osobné veci bez dozoru na lavičkách, stoličkách či stoloch."

TASR, 26. marca 2023 11:27
Benátky, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje cestujúcich na zvýšenú mieru krádeží v Taliansku. Najviac krádeží je zaznamenaných vo veľkých mestách, ako Miláno, Rím, Florencia, Benátky a Neapol. Rezort o tom informuje na webe.

"V Taliansku sú v tomto roku viac ako po minulé roky rozšírené krádeže, predovšetkým vreckové krádeže peňaženiek, celých kabeliek a dokladov potrebných na návrat domov," uviedlo ministerstvo.

Zlodeji sa podľa neho zdržiavajú najmä na vlakových staniciach, vo vlakoch, metre, mestských dopravných prostriedkoch, na čerpacích staniciach, parkoviskách obchodných centier, plážach, v múzeách či miestach s vysokou koncentráciou ľudí. "V organizovaných skupinách využívajú tlačenicu a vedia veľmi ľahko odcudziť peňaženky a iné cennosti," skonštatoval rezort.

Odporúča nenosiť na viditeľných miestach drahé veci, ako šperky či hodinky. Na turisticky husto navštevovaných miestach radí nenosiť batohy na chrbtoch a nenechávať osobné veci bez dozoru na lavičkách, stoličkách či stoloch. "V obchodných centrách na parkoviskách sa nezohýbajte, ak človeku blízko vás padnú na zem kľúče, ďalší môže byť ukrytý a čaká len na okamih vašej nepozornosti," ozrejmil rezort.

Pripomína, že pri krádeži či strate dokladov je potrebné spísať správu na polícii a vyžiadať si náhradné. "Odporúčame mať vopred pripravenú kópiu cestovného dokladu a dve fotografie pasového formátu," doplnilo MZVEZ.

Upozorňuje aj na vyššiu mieru podvodov, predovšetkým pri nákupe motorových vozidiel, prenájme nehnuteľností, kúpe nehnuteľností a objednávaní tovaru online. "Pri nákupe vozidiel, nehnuteľností, prenájme bytov, prenájme ubytovania odporúčame občanom preveriť si danú spoločnosť, nikdy neposielať peniaze na účet skôr ako po osobnej dohode a preverení predajcu," uviedol rezort.

Komentáre