Cestovanie
Do Afriky za pár eur? Dobrovoľníčte!
Matej Šulc, 20. júla 2013 6:00
Prechádzka po Wall Street
Ukážkovým príkladom rozvojovej pomoci je hlavné mesto najmladšieho štátu na svete, Juhosudánskej republiky, Juba. Za necelý rok a pol od vyhlásenia nezávislosti sa z Juby stalo belošské mesto. Tisícky dobrovoľníkov sa dnes nechávajú voziť čiernym šoférom po novovybudovaných asfaltových cestách v najdrahších landroveroch, patroloch či hummeroch a pri rannom good morning, kde ich stretávam pred plotom obohnanými budovami ich neziskových organizácií sa cítim ako ráno na Wall Street.

A čo zajtra?
Je snáď najťažšia otázka pre pracovníka, dobrovoľníka neziskovej organizácie v Afrike. „Nerobím tu vôbec nič,” priznáva dvadsaťročná Nemka Lisa z neziskovky v keňsko-ugandskom pohraničnom meste Busia. Do Afriky prišla po skončení strednej školy pracovať ako dobrovoľníčka, pretože táto skúsenosť bude dobre vyzerať v jej životopise. V súčasnosti by mala s hľadaním dobrej práce v Nemecku problém, no po návrate by s uchytením podľa vlastných slov problém mať nemala.

Strata ilúzií
Dobrovoľníctvo na čiernom kontinente je stále spojené s pomocou tým, ktorí nemali pri narodení toľko šťastia ako my. Je ale skutočne potrebné nosiť zo studenej Európy jedlo tam, kde je úroda 12 mesiacov v roku a všetko vyrastie v bio kondícii jednoduchým hodením semien do zeme?
„Je strašné zistiť, že to, v čo ste verili a pre čo ste v dobrej viere pracovali, je v skutočnosti klamstvo a je to celé úplne inak,” priznáva so slzou na kraji iránska Švédka Natalie, ktorá od svojej práce v neziskovke unikla a radšej pracuje zadarmo v hoteli nedaľeko tropickej pláže v Keni.
Choďte preč
Podobný pocit zneužívania zo strany neziskoviek už ale začínajú mať aj viacerí Afričania. „No photo,” kričia na nás pri pokuse zachytiť aktuálnu situáciu viacerí miestni. Po stiahnutí a nasledujúcom priateľskom rozhovore zistíme šokujúci dôvod. „My nevieme, čo s tými fotografiami chcete spraviť a nechceme, aby naše tváre boli zneužité a predávané pod rúškom dobročinnosti.”
