Biznis

TOP 10 najstresujúcejších povolaní: Týka sa to aj vás?

"Stres je súčasťou každodenného života, no niekto si ho „užije“ viac, niekto menej. Ktoré povolania sú najstresovejšie?"

, 7. januára 2013 13:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Dušan Hein
Portál CareerCast pripravil zoznam najstresujúcejších povolaní roku 2013. Každoročne sa pripravuje nový rebríček, v tom najnovšom prvé priečky opäť obsadili rôzni príslušníci armády. Vojaci majú stresu naozaj dosť, ich život je neustále v ohrození a nikdy nevedia, či sa ešte vrátia domov. O čosi ťažšie to však majú vojenskí dôstojníci. Ich život možno nie je až taký ohrozený, ale zodpovedajú za životy vojakov. Ich vlastné zlyhanie môže zabiť mnohých iných, zodpovednosť za životy iných patrí k najstresujúcejším situáciám v živote.

Nejde len o ohrozenie života


CareerCast bral do úvahy aj iné aspekty, nielen ohrozenie života. Patrí k nim cestovanie, práca na očiach verejnosti, fyzická záťaž a nebezpečenstvo.

Do prvej desiatky sa dostali napríklad požiarnici, ktorí sú vystavení obrovskému nebezpečenstvu a pri niektorých akciách môžu prísť o život. Prieskumy ale ukazujú, že za poslednú dekádu zabil 44 percent požiarnikov infarkt, ktorý sa spája aj so stresom.

TOP 10 najstresovejších povolaní


1. Vojaci v zálohe
Nastupujú vtedy, keď už je najhoršie a treba vyriešiť konflikt. V čase mieru sú to civilisti, v prípade potreby sú povolávaní ako výpomoc pri nešťastiach či katastrofách.

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
2. Vojenskí generáli
Vojenskí generáli diktujú stratégie, práve na ich pleciach leží zodpovednosť nielen za úspech vojenskej operácie, ale aj za životy všetkých zúčastnených.

3. Hasiči
Často sa dostávajú do život ohrozujúcich situácií a ročne sa zaznamenáva niekoľko úmrtí požiarnikov, ktorí o život prišli práve pri výkone povolania. Okrem toho musia spĺňať vysoké nároky, čo sa fyzickej kondície týka. Je to náročné aj po psychickej stránke.

4. Piloti
Piloti zodpovedajú za životy všetkých pasažierov. Hoci lietanie je najbezpečnejšou formou dopravy, treba brať na vedomie, že o to bezpečie sa starajú práve piloti. Riziko vzniku nejakého nebezpečenstva počas letu je veľmi vysoké a je na pilotovi, ako problém zvládne.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
5. PR manažéri
Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale práca PR manažéra patrí naozaj k najstresovejším. Musia vedieť reagovať rýchlo a musia pohotovo riešiť rôzne situácie, pričom sú pod veľkým stresom. Ich práca je vystavená „oku verejnosti“ a nemôžu pochybiť.

6. Senior Corporate Executive
Ľudia, ktorí v dnešnej ekonomickej situácii vedú podniky a firmy, pracujú pod naozaj obrovským stresom. Taktiež sú pod dohľadom verejnosti, keďže sú tvárami firiem, ktoré vedú.

7. Fotoreportéri
Prinášajú zábery z rôznych miest, často sa dostávajú do nebezpečných situácií, keď fotia vojnu alebo prírodnú katastrofu. Vyžaduje si to veľkú odvahu, vďaka nim môže celý svet vidieť aj to, čo by na vlastné oči uvidel len málokto.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
8. Novinári, reportéri
Novinári musia spĺňať stále vyššie technické nároky a pracujú stále viac hodín denne. Sú neustále pod drobnohľadom verejnosti a ich chyba môže ovplyvniť mnohých ľudí. Tlačí ich čas a musia pracovať rýchlo a pohotovo. To všetko za nízke platy.

9. Taxikári
Stres im vytvára nebezpečenstvo, keďže nikdy nevedia, kto im sadne do auta. Často bývajú okrádaní, okrem toho majú veľmi zvláštnu pracovnú dobu a nízke platy.

10. Policajti
Dostávajú sa do ťažkých situáciách, v ktorých môžu prísť o život. ich práca sa spája s bezpečnosťou verejnosti a majú zodpovednosť za mnohých ľudí. Ich práca je tiež veľkou výzvou.

Komentáre