Biznis

Prieskum ukázal obľúbenosť finančného príspevku na stravu

"Prieskum ukázal obľúbenosť finančného príspevku na stravu a aj pre koho je preferovanou voľbu."

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 28. mája 2021 8:00
Prieskum ukázal obľúbenosť finančného príspevku na stravu a aj pre koho je preferovanou voľbu Foto: SAMO
Finančný príspevok na stravu je žiadanou voľbou pre zamestnancov. Prednosť pred gastrolístkami mu dávajú najmä ľudia s vysokoškolským vzdelaním a z väčších miest. Vyplýva to z online prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorého cieľovou skupinou boli zamestnanci s nárokom na príspevok na stravu.„Naše doterajšie skúsenosti ukazujú, že nechať si od zamestnávateľa vyplácať peňažný príspevok na stravu je pre zamestnancov zaujímavou voľbou. Príspevok v peňažnej forme, či už v hotovosti alebo prevodom na účet im poskytuje väčšiu slobodu a širšie možnosti výberu pri stravovaní. Napríklad, ak uprednostňujú kúpu jedla či potravín online, kde platba hotovosťou, ale najmä platobnou kartou sú preferovanými alebo často aj jedinými spôsobmi úhrady,“ hovorí Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO).

Kúpiť si jedlo či potraviny online, či už z pohodlia domu alebo pracoviska a nechať si ho priviezť donáškovou službou je najmä v mestách obľúbenou a využívanou možnosťou. „Uvedený spôsob poskytuje široké možnosti výberu jedál, výhodné ceny a časovú variabilitu. Pre množstvo zamestnancov je preto, vzhľadom na spôsob platieb v online priestore, peňažný príspevok na stravu ideálnou voľbou,“ upozorňuje M. Krajčovič.Obchodné reťazce združené v SAMO patria medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku s približne 30 tisíc zamestnancami. Problematika výberu medzi stravnými lístkami a finančným príspevkom na stravu sa ich preto bezprostredne týka. O to viac, že okrem toho musia prijímať od zákazníkov aj platby v podobe stravných lístkov. Ich emitentom, teda spoločnostiam, ktoré ich vydávajú, pritom ročne za ich spätný výkup zaplatia približne 15 miliónov eur. Stravné lístky tak pre obchodníkov predstavujú mimoriadnu finančnú a administratívnu záťaž. Možnosť zamestnancov vybrať si okrem stravných lístkov aj finančný príspevok na stravu preto privítali.

Možnosť výberu schválila Národná rada SR v novele Zákonníka práce, ktorá za stanovených podmienok umožňuje zamestnancom od 1. marca 2021 vybrať si medzi finančným príspevkom na stravovanie a stravnými lístkami. Výber je možné uskutočniť do 31. decembra 2021 a potom každoročne prehodnotiť.

O SAMO
Slovenská aliancia moderného obchodu je nezávislé, dobrovoľné združenie podnikateľských subjektov z oblasti maloobchodu a veľkoobchodu. Vzniklo z iniciatívy spoločností BILLA, KAUFLAND, LIDL, METRO a TESCO, ktoré sa stali jeho zakladajúcimi členmi a dnes je jeho platným členom aj DM DROGERIE MARKT a TERNO real estate. Slovenská aliancia moderného obchodu sa tak stala prvým odvetvovým združením moderného obchodu na Slovensku.


Komentáre