Biznis
Ušetria moderné spotrebiče reálne peniaze?
Erik Stríž, 12. apríla 2013 12:00
A, A+, A++, A+++ a nakoniec A+++-40%
Hodnotenia energetickej spotreby chladničiek podliehajú radikálnej regulácii zo strany Európskej únie. Keď vidíte na domácom spotrebiči v predajni nápis A+, A++ alebo dokonca A+++, máte tak možnosť zvoliť si tú z nich, vďaka ktorej ušetríte na spotrebe elektrickej energie. Vo všeobecnosti platí, že čím viac plusov takáto chladnička má, tým je jej energetická efektivita vyššia. Niektoré nové chladničky, ktorých cenovka sa však pohybuje na vyšších úrovniach, disponujú označeniami ako A+++-40%. Táto novinka upozorňuje, že ich produkty sú ešte o spomenutých 40% energeticky efektívnejšie. Reálna spotreba v domácnosti je však iná.
Testy spotreby sú extrémne sterilné
Testy spotreby, podľa ktorých sa určuje energetická efektivita chladničiek, podliehajú aktívnemu dohľadu a musia byť splnené požiadavky aj na veľkosť miestnosti, v ktorej sa chladnička testuje. Chladnička sa postaví do prázdnej miestnosti vyhriatej na konštantnú teplotu 20 °C a nechá sa stáť 48 hodín. Chladnička musí byť prázdna a zatvorená. Podľa toho, aký si chladnička vyžaduje príkon, sa určuje jej energetická efektivita.

Chladničky, ktoré sú v praxi iné ako na papieri
V praktickom živote je teda nemožné dosiahnuť takú energetickú efektivitu, ktorú udáva výrobca. V chladničke totiž uskladňujeme potraviny, často ju otvárame, čím do nej vniká teplý vzduch, v horších prípadoch je na stenách mrazničky ľadová pokrývka. Práve táto vrstva námrazy je jedným z najvýznamnejších dôvodov vysokej energetickej spotreby chladničiek. Jeden centimeter námrazy môže zvýšiť spotrebu dokonca aj o viac ako 50 percent, niektoré testy hovoria až o 75 percentách!
S úsporou peňazí vďaka “bielym” spotrebičom priamo súvisí aj intenzita, s ktorou využívate ich služby. V chladničkách by ste nemali zbytočne znižovať teplotu, pretože každý 1°C sa prejavuje aj na vyúčtovaní elektriny. Pre potreby bežnej domácnosti sa teplota v chladničke (okrem mrazničky) pohybuje medzi 4 až 6 °C. Vyššia teplota by bola nepriaznivá pre skladovanie mliečnych výrobkov alebo mäsa, nižšie teploty už len zbytočne zvyšujú spotrebu.

Inteligentné práčky
Nové práčky, za ktoré si však celkom prirodzene musíte aj trocha priplatiť, disponujú technológiami s cieľom šetriť elektrickú energiu, vodu a teda aj peniaze. Zaujímavá je inteligencia, ktorú pretvárajú do schopnosti prispôsobiť prací účinok množstvu a typu bielizne. Menšie množstvo bielizne vyžaduje menej energie na jej vyčistenie a kratší čas prania, čo sa v dlhodobom meradle prejavuje ako nižšia spotreba vody a elektrickej energie.
Parná práčka je čiastočné riešenie
Stále populárnejšie sú parné práčky. Tie sú po novom súčasťou bežných pračiek a ich výhodou je, že popri nižšej spotrebe vody majú lepší čistiaci účinok. Molekuly vodnej pary sú 1800-krát menšie než molekuly vody v kvapalnom stave. To umožňuje pare lepšie vniknúť do nečistoty na bielizni a oddeliť ju. Výhodné je, že tento typ prania je možné využívať aj na menšie množstvo oblečenia.
Rýchlym praním sa tiež dajú ušetriť nemalé sumy na pravidelnom vyúčtovaní. Každá moderná práčka obsahuje aj režim denného prania, vďaka ktorej sa bielizeň v podstate iba osvieži. Na väčšine oblečenia, ktoré dávame do práčky, totiž nie sú reálne škvrny, potrebujeme ho mať skrátka opäť pružné, jasné a voňavé. Toto režim denného alebo krátkeho prania umožní aj za zníženej spotreby energií.

Malé tipy na šetrenie s pomocou spotrebičov
Ak vás zaujíma šetrenie v domácnosti, mali by ste vedieť, že práve maličkosti dokážu ovplyvniť sumu, ktorú vidíte na pravidelnom vyúčtovaní energií. Osvojenie si týchto maličkostí a nenápadných zvykov teda rozhodne nie je na škodu, pretože preplatok tvorí za energie množstvo malých odberov, ktoré sa často dajú eliminovať.
• nenechávajte dlho otvorenú chladničku, vlieva sa tak do nej teplý vzduch;
• ak máte v mrazničke námrazu, vyčistite ju;
• ak sa dvere chladničky neotvárajú alebo nezatvárajú správne, vyčistite ich. Cez dvere uniká množstvo chladu;
• perte väčšie množstvo bielizne naraz;
• ak máte umývačku riadu, využívajte ju a nič neumývajte v rukách. Ročne tak ušetríte aj stovky litrov vody;
• pustenú a nesledovanú televíziu radšej nahraďte rádiom
• ak máte doma staré veľké televízory alebo monitory, je čas na nové. Staré CRT majú až o 75% vyššiu spotrebu;
• nenechávajte na noc počítače v režime stand-by, radšej ich vypínajte. Najlepšie je zabezpečiť si elektrickú rozdvojku s vypínačom;
• ak máte rodinný dom, dávajte si pozor na vykurovanie. Ideálne je pred každou vykurovacou sezónou nechať svoj systém prejsť malou revíziou. Práve vykurovanie v zime má najväčšiu náchylnosť k plytvaniu. A ak máte stále plynové ohrievače, mali by ste sa začať rozhliadať po bezpečnejších a finančne úspornejších riešeniach.