Biznis
Miliardár na plastovej fľaši
Danka Šoporová, 11. februára 2013 12:00Loď Plastiki Foto: theplastiki.com
Ak sa narodíte v hriešne bohatej rodine, ktorá vás od ranného detstva pripravuje na pozíciu úspešného dediča bankového impéria, máte v podstate dve možnosti. Buď sa s danými víziami zmierite a začnete sa na zodpovednú profesiu svedomito pripravovať, alebo si zvolíte vlastnú cestu. Rovnako ako David Mayer de Rothschild (34).Osudové rozhodnutie
Na sympatického Davida boli od útleho veku kladené vysoké nároky. Navštevoval prestížne školy, bol excelentným športovcom, stal sa elitným britským skokanom na koni. „Práve počas tejto éry som si uvedomil, že život môže byť viac ako len hodiny strávené v jazdeckom sedle,“ ozrejmil David svojim fanúšikom hlavný dôvod, prečo sa rozhodol vzoprieť vopred nalinkovanej budúcnosti. Od tohto momentu nabrali udalosti rýchly spád. Tesne po dovŕšení dvadsiatych narodenín spustil vlastný hudobný biznis, o tri roky neskôr ho predal a zarobené peniaze investoval do bio farmy na Novom Zélande. Zbierku vyznamenaní z prestížnej Oxfordskej Univerzity rozšíril o diplom „prírodného lekára“ a začal sa naplno venovať novej záľube.
Loď Plastiki Foto: theplastiki.com
Vraví sa, že osud si vás vždy nájde a tak je tomu i v Davidom prípade. Ponuka zúčastniť sa polárnej expedície len potvrdila správnosť rozhodnutia zasvätiť ďalšie roky života prírode. V roku 2006 Rothschild absolvoval stodňovú polárnu cestu z Ruska do Kanady, prešiel Antarktídu i Grónsko. O rok neskôr viedol výpravu do Ekvádoru, ktorá už mala na rozdiel od predchádzajúcich jasný ekologický cieľ, a to mapovanie škôd, ktoré v tamojšom dažďovom pralese zanechala ťažba ropy. Loď Plastiki Foto: theplastiki.com
Plastový kráľ
Po úspešnom návrate sa charizmatický Angličan vrhol do ďalších aktivít. Spolu s piatimi kamarátmi tvrdo pracoval na skutočne originálnom kúsku, a to konštrukcii plastovej lode. Ak by ste čakali model pripomínajúci hračku, použiteľný len na rieku v stave bezvetria, mýlite sa. David na osemnásťmetrovom katamaráne z približne 12 500 použitých plastových fliaš preplával Atlantický oceán. Na jej margo prezradil: „Každá časť lode je vyrobená z necyklovateľného materiálu. Dokonca i použité lepidlo pozostáva z kešu orieškov a cukru. Chcel som ľuďom dokázať, že k prírode sa naozaj možno správať oveľa šetrnejšie.“
Loď Plastiki Foto: theplastiki.com
Držiteľ prestížnych ocenení
Jeho snaha pochopiteľne neostala nepovšimnutá. Loď s príznačným názvom Plastiki právom patrí medzi päťdesiatku najlepších vynálezov za rok 2010. Rothschild má v domácej zbierke množstvo významných ocenení, no bezpochyby najväčšiu radosť mu spôsobila cena udeľovaná Svetovým ekonomickým fórom Mladý globálny vodca. Kiežby takých ľudí bolo medzi nami viac.