Biznis

Platíte veľa za energie? Treba pouvažovať nad rekonštrukciou domu

"Potreba obnovy bytový ch domov je na Slovensku stále aktuálnejšia."

Webmagazin.sk, 30. apríla 2013 14:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Dôvodom nie je len vysoký vek bytových domov, ale i rastúce ceny energií a zároveň až 2,5-krát vyššia energetická náročnosť bývania oproti vyspelým krajinám EÚ. Ak bývate v bytovom dome, nemáte ako ovplyvniť spotrebu energií a tepla samostatne. Hlavne ak bývate v dome staršom ako 20 rokov, vaše peniaze doslova vyhadzujete do vzduchu. Teplo odchádza stenami, oknami, strechou aj schodiskom.

Tieto problémy nie je možné odstrániť iba čiastkovými riešeniami, ako je zateplenie či výmena okien. Definitívnym riešením, po ktorom siaha stále viac vlastníkov bytoviek, je komplexná obnova, ktorá zahŕňa aj ďalšie investície a prináša až polovičné zníženie nákladov na energie.

Možnosti financovania


Komplexná obnova bytového domu si vyžaduje značné investície a spoločenstvá vlastníkov preto hľadajú možnosti, ktoré sú čo najdostupnejšie. Z tohto dôvodu stále viac vlastníkov, resp. spoločenstiev vlastníkov, siaha po riešení za pomoci stavebného sporenia.

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Ide o štátom podporovanú formu financovania, pri ktorej majú právnické osoby – spoločenstvá vlastníkov nárok na štátnu prémiu, ako aj nízke úročenie úveru.

V prípade, že sa spoločenstvo vlastníkov najprv rozhodne svoje úspory zhodnotiť na účte stavebného sporenia, získa každý rok garantovaný 2-percentný úrok a k tomu aj nárok na štátnu prémiu (na každé štyri byty v bytovom dome spravované spoločenstvom vlastníkov bytov pripadá jedna štátna prémia 66,39 € ročne).

Po splnení podmienok získava spoločenstvo zákonný nárok na stavebný úver s nízkym a tiež garantovaným úrokom od 2,9 % ročne. Stavebný úver môže spoločenstvo získať už po dvoch rokoch sporenia, pri nasporení 35 % z požadovanej výšky úveru. Navyše stavebný úver až do výšky 40 tisíc € môže byť poskytnutý aj bez zábezpek vlastníkov bytov a skúmania bonity bytového domu.

Výhodou právnických osôb, ktoré požiadajú o úver je, že spolu s finančnými prostriedkami na obnovu bytového domu získajú nárok na bezplatné energetické posúdenie bytového domu.

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Pri správnom načasovaní a skoordinovaní jednotlivých krokov je možné vykonať všetky práce v rozpätí šiestich mesiacov, čiže za jedinú stavebnú sezónu.

Približne polovica Slovákov býva v bytových domoch. Väčšina z nich, predovšetkým tie staršie ako 20 rokov, potrebujú nevyhnutne podstúpiť ozdravenie v podobe zásadnej obnovy. Energie v týchto domoch doslova unikajú do vzduchu a vzhľadom na časté systémové poruchy je otázna aj ich bezpečnosť. Práve z týchto dôvodov sa do obnovy svojej bytovky pustili aj obyvatelia bytového domu na Michalovskej ulici č. 11 v Košiciach, ktorí získali prvenstvo v súťaži “Najlepšie obnovený bytový dom 2012”.

Do rozsiahleho projektu sa obyvatelia tejto bytovky, prevažne v dôchodkovom veku, pustili ešte v roku 1998. Ich 8-poschodový “panelák” odvtedy prešiel kompletnou rekonštrukciou, od strechy až po pivničné priestory. Dom má dnes novú strechu, stúpačky, okná i výťah, zateplenú fasádu a zmodernizované vykurovanie. „S obnovou bytovky sme začali hneď, ako sme ju prevzali do osobného vlastníctva, práce sme vzhľadom na výšku investícií realizovali postupne krok za krokom,” hovorí zástupca vlastníkov bytového domu Ivan Rexa. Odborná porota pod vedením odborníkov Slovenskej technickej univerzity ocenila popri dlhoročnom úsilí vlastníkov košickej bytovky aj dosiahnutý výsledok, ktorým je zníženie energetickej náročnosti domu až o 47,26 %. Ako dodal Ivan Rexa, v praxi to pre majiteľov 32 bytov predstavuje ročnú úsporu približne 16 000 eur.


V Myjave očakávajú úspory na energiách najmenej 50 %
Druhé miesto v súťaži získali obyvatelia bytovky na Pažického ulici (399/4) v Myjave. Ako priblížil zástupca vlastníkov Miroslav Čechmánek, pre kompletnú rekonštrukciu bytovky starej 30 rokov sa rozhodli najmä pre očakávané úspory nákladov na energie a vykurovanie.

„Skutočnosť sa ukáže až po prvom vyúčtovaní, predpokladáme však, že vzhľadom na použité materiály a elimináciu únikov tepla by mohli náklady na energie klesnúť aj o viac ako 50 %,“ uviedol M. Čechmánek. Celý projekt sa Myjavčanom podarilo zrealizovať za približne 8 mesiacov a vyžiadal si náklady 330 968,11 eur.


Obnova 9 vchodov za pol roka
Výzve presvedčiť spolu až 140 vlastníkov bytov čelili iniciátori komplexnej obnovy bytového domu na Kadnárovej ulici 27-43 v Bratislave. „V našom prípade išlo o rozsiahlu obnovu deviatich vchodov, silným argumentom však bola projektovaná úspora energií až 53 %,“ hovorí zástupkyňa vlastníkov pani Ďubeková. Projekt s celkovými nákladmi 714 892,38 eur sa začal realizovať 16. júna minulého roka a jeho dokončenie, pôvodne plánované do Vianoc, sa napokon pre rekordne dlhú zimu posunulo len do tretieho januárového týždňa nového roka.

Komentáre