Biznis

Ako predísť tomu, aby vám niekto vybielil bankové konto?

"Neustále sa objavujú prípady, keď niekomu miznú z účtu peniaze. Snažte sa tomu predísť a dodržujte bezpečnostné opatrenia."

TASR, Kristína Grebáčová, 19. apríla 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász
Na Slovensku je v súčasnosti vyše 2500 bankomatov, ktoré sa stali už každodennou súčasťou nášho života. V obehu je u nás viac ako 4,5 milióna platobných kariet. Moderné technológie síce na jednej strane uľahčujú život, avšak na strane druhej prinášajú aj určité riziká.

V prípade bankomatov a platobných kariet je to možnosť ich zneužitia, a to napríklad formou tzv. skimmingu. Ide o spôsob skopírovania dát z platobnej karty pri ich použití v nelegálne upravenom bankomate a následné vyberanie peňazí z predmetného účtu prakticky kdekoľvek na svete. Tento rok sa na Slovensku zaznamenalo už 27 prípadov skimmingu. Snažte sa dodržiavať bezpečnostné opatrenia, aby ste predišli tomu, že zrazu ostanete bez peňazí.

Ako prebieha skimming?


Vykrádaniu účtov ľudí prostredníctvom upravených bankomatov sa zvyčajne venujú gangy z juhovýchodnej Európy. Najmä z Rumunska a Bulharska. Orientujú sa pritom najčastejšie na bohatšie krajiny, na Slovensku ide preto skôr o ojedinelú záležitosť. "Vzhľadom na to, že ide o činnosť presahujúcu hranice jednotlivých štátov, je odhaľovanie a potláčanie tejto trestnej činnosti komplikované," priblížil pre TASR predseda Združenia pre bankové karty SR Ivan Kubaš.

Na snímke komponenty skimovacích zariadení na bankomatoch . Foto: TASR/Martin Baumann
Svedkami tohto takzvaného skimmingu boli Slováci aj v uplynulých dňoch, keď sa vyskytli prípady zmiznutia peňazí z účtov klientov viacerých bánk. Skimming sa však podľa Kubaša objavil vo viacerých prípadoch na Slovensku v rokoch 2008 až 2009. "Slovenské banky následne pristúpili k rôznym protiopatreniam, aby eliminovali toto riziko. Išlo napríklad o inštaláciu antiskimmingových zariadení na bankomaty," povedal Kubaš.

Pri skimmingu podvodníci nainštalujú na bankomat do časti, kam sa vkladá karta, zariadenie, ktoré dokáže odkopírovať údaje z jej magnetického prúžku. Zároveň na bankomat namontujú malú kameru, ktorá sníma ruku pri zadávaní PIN kódu. "Následne podvodníci tieto údaje použijú na výrobu falošných kariet, s ktorými realizujú výbery hotovosti z bankomatov, zvyčajne v zahraničí," dodal Kubaš.

Chráňte si PIN kód


Môže to vyzerať ako banalita, ale neuveriteľné množstvo ľudí si nechráni svoj PIN kód. V žiadnom prípade si ho nikam nezapisujte. To najhoršie, čo človek môže urobiť, je napísať si PIN kód na papierik a ten vložiť do toho istého obalu, kde je platobná karta. Už viac nemôžete zlodejom uľahčiť prácu.

Polícia upozorňuje občanov, aby boli pri výbere peňazí z bankomatu obozretní. Odporúča prekryť rukou klávesnicu na bankomate pri zadávaní PIN kódu či zadať ho viacerými prstami. Napadnutý bankomat sa nedá na prvý pohľad rozoznať, ale pri pozornejšom skúmaní môže prístroje podvodníkov odhaliť každý. Na niektorých bankomatoch boli nenápadne nalepené čítacie zariadenia pri štrbine, kde sa vkladá karta. Klávesnicu bankomatu zároveň sledovala malá kamera, ktorá zaznamenala prsty ľudí, keď zadávali PIN kód. Páchateľom ide o to, aby mali informácie z magnetického pásiku a PIN kód. Skopírovaná karta je perfektný klon originálu a človek ani netuší, že niekto má kópiu jeho karty. Páchatelia skopírované elektronické údaje platobných kariet následne prekopírujú na plastiky kariet, čím si neoprávnene vyrobia platobné karty a potom si "privyrábajú" výbermi z cudzích účtov za pomoci takto sfalšovaných platobných kariet. Akékoľvek podozrenie o takýchto bankomatoch môžu občania oznámiť na linku 158. Na snímke falošný kryt bankomatu. Foto: TASR - KR PZ
Marek Vrbišťan z Poštovej banky radí: "Klientom odporúčame, aby si svoj pridelený PIN kód zapamätali a doklad, na ktorom je uvedený, zničili. V prípade, že si nevie klient tento pridelený PIN kód zapamätať, odporúčame klientovi, aby si cez bankomat vymenil PIN kód na akýkoľvek voliteľný a v každom prípade ale platí, že PIN kód je vlastne osobné číslo držiteľa karty, ktoré by nemal zverejňovať, ani poskytovať svojim blízkym, obchodníkovi a tiež ani polícii."

Keď už stojíte pri bankomate


Združenie pre bankové karty preto ľuďom odporúča viaceré opatrenia, ktorými možno predísť takýmto krádežiam. V prvom rade by si mali chrániť svoje čísla PIN. "Stojte v blízkosti bankomatu a zakryte klávesnicu druhou rukou," odporučil Kubaš. Dobré je tiež skontrolovať, či niečo na bankomate nevyzerá neobvykle alebo podozrivo. "Ak sa ľuďom zdá, že niečo uviazlo v otvore pre karty alebo v numerickej klávesnici, nepoužívajte takýto bankomat," doplnil. Nikdy by sa však ľudia nemali pokúšať odstrániť podozrivé zariadenie.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Medzi ďalšie dobré rady patrí opatrnosť, ak sa niekto cudzí snaží pomáhať pri transakciách na bankomatoch. Treba si tiež skontrolovať, či sú tí, ktorí stoja za nami, v dostatočnej vzdialenosti.

Platenie cez internet


Pozor si treba dávať, aj keď platíte cez internet. Štefan Frimmer zo Slovenskej sporiteľne v tejto súvislosti radí: "Pri používaní platobnej karty na platby za nákupy cez internet používajte iba bezpečné a overené stránky."

Následná kontrola


Svoje bankové konto si neustále kontrolujte. Môže vám pomôcť sms notifikácia alebo internet banking.

Ako minimalizovať možnosť zneužitia platobnej karty, radí Monika Klobušická zo Slovenskej bankovej asociácie: "Prostredníctvom internetbankingu kontrolujte v pravidelných intervaloch, napríklad raz za týždeň alebo za dva týždne obraty na svojom účte. Ak zaregistrujete podozrivé platby alebo obraty z vašej karty, okamžite kontaktujte banku, zablokujte kartu a podajte banke písomnú reklamáciu. Druhým odporúčaním je to, že požiadajte svoju banku o nastavenie SMS notifikácie k účtu a pravidelne si však aktualizujte v banke kontakty, najmä telefonické."

Komentáre