Auto&Techno

Vynikajúci smartfón za rozumnú cenu

"Jasný displej, elegantný vzhľad, dobrá výdrž batérie, ovládanie bez dotykov a výkon, ktorý ocenia aj vášniví hráči. To je Sony Xperia Sola."

Erik Stríž, 19. novembra 2012 10:00
Sony Xperia Sola s nezameniteľným dizajnom Foto: SONY
Sony Xperia Sola nás mimoriadne prekvapila. Je paradoxné, že Sony na koláči s trhovým podielom dlhodobo stráca, keď vyrába smartfóny, ktoré s náskokom konkurujú všetkým ostatným modelom výrobcov umiestnených na priečkach obľúbenosti vyššie.

Prvý dojem výborný, druhý ešte lepší


Všetky nové smartfóny od Sony sa vyznačujú jednoduchým elegantným dizajnom a Xperia Sola nie je výnimkou. Popri vzhľade vhodnom pre každý typ zákazníka má kryty vyrobené z materiálov príjemných na dotyk, ktoré viac pripomínajú jemný semiš než chladný kov. Prvý dojem je veľmi pozitívny aj vďaka jasnému a čistému displeju. Ten je osadený o niečo vyššie ako samotné telo prístroja, čím sa výrazne odlišuje od konkurenčných dizajnov. Vyzerá to tak, akoby displej z telefónu vystupoval.

Displej a fotoaparát na jednotku


Sony Xperia Sola Foto: TASR
Displej má rozlíšenie 480×854 bodov a uhlopriečku 3,7 palca. Aj keď tieto parametre nie sú práve ohromujúce, reálna skúsenosť je dobrá. Okrem snímania dotyku je displej vybavený aj technológiou Floating Touch, ktorá umožňuje ovládať telefón aj bez dotykov. Stačí, keď nad displejom pohybujete prstom a on reaguje vďaka vstavaným senzorom. Toto riešenie je netradičné a keď o ňom zákazník nevie, môže ho prekvapiť. Funkcia však svoje opodstatnenie má. Význam možno hľadať v situáciach, kedy sa nemôžete displeja dotknúť, napríklad keď máte ruky špinavé alebo keď na nich v zime máte natiahnuté rukavice. S nimi sa bežný kapacitný dotykový displej ovládať nedá. Ďalšou funkciou podporujúcou samotné zobrazenie je Sony Mobile BRAVIA Engine, tá zabezpečuje lepší obraz aj zvuk.

Fotoaparát s kamerou sú kapitolou samou o sebe a bolo by možné jej venovať celý samostatný článok. 5 Mpx snímač zaznamenáva fotografie s rozlíšením 2592×1944 bodov a nahráva video vo formáte MP4 720p. Snímky zhotovené za priaznivého počasia sú veľmi jasné a detailné, majú veľmi nízke úrovne chromatickej aberácie a šumu. Veľmi podobne sú na tom aj videá, ktoré sú aj pri prehrávaní na veľkom monitore plynulé a plné detailov. Pohyb objektov nespôsobuje výrazné rozmazanie a pri aktívnom dynamickom móde sú kvalitné aj videá so zaznamenanými športovými výkonmi. Fotoaparát Xperia Sola vie priebežne preostrovať, rozpoznáva tváre a úsmevy, umožňuje vytvárať efektné 3D panorámy (dokážu to všetky smartfóny od Sony) a je vybavený aj LED bleskom.

Vysoký výkon a dlhá výdrž


Technológiu NFC vedelo Sony využiť kreatívne. Priložením telefónu k štítkom sa zmení nastavenie mobilu. Foto: SONY
Dvojjadrový procesor s taktom 1 GHz je podporený grafickou jednotkou Mali-400, ktorá ho odbremeňuje od výpočtu grafických efektov a umožňuje mu venovať výkon na procesy v pozadí. Operačná pamäť vo veľkosti 512 MB tento celok doplňuje a spoločne vytvárajú dostatočný výkon pre beh upraveného prostredia Android 2.3 aj hier z Google Play obchodu. Dnes sa síce Xperia Sola predáva so systémom Android 2.3, doma si ho ale môžete vylepšiť na verziu 4.0. Telefón podporuje všetky súčasné technológie prenosu dát vrátane HSDPA (14,4 Mbps), HSUPA (5,76 Mbps) a moderného NFC. Prítomnosť lokalizačných služieb GPS je posunutá do úrovne A-GPS, ktoré určuje polohu aj za pomoci mobilnej siete. Veľkosť pamäte dostupnej pre používateľa je pevne daná na 8 GB a telefón ponúka aj slot na umiestnenie microSD karty do veľkosti až 64 GB.

Pohľad na ostatné telefóny od Sony. Xperia Sola sa od nich líši na prvý pohľad. Foto: SONY
Výdrž 1320 mAh batérie je výrobcom stanovená na 470 hodín, reálna výdrž je okolo dvoch až troch dní. Dá sa predpokladať, že novým používateľom sa aj táto doba mierne skráti, keď budú využívať veľký potenciál telefónu naplno. Stále ide o veľmi dobré čísla, moderné smartfóny končia na nabíjačke každý večer. Sony Xperia Sola ponúka ten správny základ nielen pre tvorbu vlastného obsahu, ale aj streamovanie z internetu a s prihliadnutím na predajnú cenu sa stáva vynikajúcim darčekom pod stromček pre deti, partnerku a dokonca aj mierne náročnejšieho používateľa. Cena za Sony Xperia Sola sa pohybuje na netradične nízkej úrovni okolo 240 €.

Komentáre